HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 5,7381
  • 6,5906
  • 227.059
  • 93.468
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Doktorlar göz sağlığınız için çalışıyor 

Op.Dr. O. MURAT UYAR / Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı  omuyar@gmail.com 

x

Ülkemizdeki 4000 göz hekiminin ulusal mesleki ve bilimsel uzmanlık derneği olan Türk Oftalmoloji Derneği (TOD),  bu yıl  85. doğum gününü kutladı. İstanbul’daki genel merkeze bağlı İzmir, Ankara, Erzurum-Trabzon, Çukurova, İstanbul, Bursa, Konya-Antalya ve Diyarbakır şubeleri bulunmaktadır. İlk Ulusal Kongre, 1955’de İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahpaşa Göz Kliniği’nde 50 katılımla yapılmışken, geçen ay, beş gün süren  47. Ulusal Kongre’de pek çok uluslararası konuşmacı ve katılımcı ile bu sayı 2150 olmuştur. Göz hastalıklarının 16 ayrı branşında, aynı anda farklı salonlarda 450 saat  net bilgi paylaşımı, 1079 poster  ve 311 sözlü sunum, 29 panel, 43 kurs, canlı cerrahi, uluslararası özel kurslar,  44 konferans, 33 sözlü seans ve 15 etkileşimli toplantı gibi nitelik ve nicelik açısından çok yüksek bir düzeye ulaşılmıştır. İnsan gözünün bire bir benzeri olan mikro cerrahi simülatörü ile hassas ve ince göz ameliyatlarının üst düzey eğitimleri daha seri bir şekilde verilmeye başlanmıştır.  
Başta gençler olmak üzere üyeler teşvik edilerek, başarılar karşılıksız burslar vb kongre destekleriyle ödüllendirilmektedir. TOD 1964’deki Afro-Asiatik Oftalmoloji Kongresi’nden sonra birçok uluslararası toplantıya da ev sahipliği yapmıştır.  

24 Avrupa ülkesi içinde birinci 
Dernek, uluslararası arenada ülkemizin tanıtımı açısından da, önemli  bir “bilimsel diplomasi“ yürütmektedir. Uluslararası kurul ve konsey sınavlarına katılan hekimlerimizin neredeyse tamamına yakını göğsümüzü kabartan başarılara ulaşmaktadır.  Örneğin, 24 Avrupa ülkesinden yaklaşık 500 göz hekiminin katıldığı 2012 Avrupa Oftalmoloji Kurulu sınavında birinci, 2013’te ise ikinci, ülkemizden çıkarken, Türkiye göz hastalıkları uzmanları kategorisinde tüm ülkeler arasında en yüksek ortalamayı tutturmuştur. TOD, bu çağdaş bilimsel etkinliklerin yanı sıra, hasta ve hekim haklarına sahip çıkan, meslek onurunun korunması için gayret sarf eden, çağdaş bir sivil toplum örgütüdür. Resmi bilgilendirme sitesi: gozsagligi.todnet.org

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
,
´Bunlara mı kader mahkumu diyeceğiz´

´Bunlara mı kader mahkumu diyeceğiz´

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Saç dökülmesine iyi gelen besinler, Saç neden dökülür

Tarihleri belli oldu! İşte İstanbul'un yeni metro hatları

En Çok Okunanlar