• $7,8535
  • €9,4045
  • 450.033
  • 1328.73
21 Eylül 2014 Pazar 05:31 | Son Güncelleme:

Dikkat! Öldürücü olabiliyor

Dikkat! Öldürücü olabiliyor

Boğaz ağrısıyla başlayan beta bakterisine karşı çocuğunuzu nasıl korumanız gerektiğini Uzm. Dr. Ahmet Körceğiz anlatıyor.

Elif DEMİRTAŞ BİLİR 
elif.bilir@aksam.com.tr
aksam.com.tr

Özellikle kış aylarında görülen ve erken tedavi edilmediğinde Kalp romatizması ve kalp yetmezliğine bağlı ölümlere sebep olabilen 'Beta' bakterisi hakkında neler biliyoruz?

Özel Güney Hastanesinde Çocuk doktoru olarak görev yapan Uzm. Dr. Ahmet Körceğiz, Beta mikrobunun özellikle hava değişikliklerinin sık yaşandığı sonbahar ve kış aylarında saha sık görüldüğünün altını çiziyor. 
Okulların da açılmasıyla birlikte kalabalık sınıflarda daha çok baş gösteren mikroplardan biri olan Beta mikrobu hakkında Güney şu bilgileri veriyor.

VİRÜS DEĞİL BAKTERİ TÜRÜ

Öncelikle beta mikrobu bir virüs değil bakteri türüdür. A grubu beta hemolitik streptokok! Halk arasında BETA mikrobu denen bakterinin tıbbi adı. Beta mikrobu kızıl, yılancık ve impetigo denen bir cilt enfeksiyonunun etkenidir.
Beta mikrobunun neden olduğu bulaşıcı döküntülü hastalığa kızıl denir ve kızılın aşısı malesef yoktur. Fakat birçok çocuk hastalığının tam aksine ilaç ile tedavi edilir. En çok 4-10 yaş arası çocuklarda görülen bu hastalığa kış aylarında daha sık rastalamak mümkün. Solunum yolu ile bulaşan stretokok hem boğazda farenjit veya bademcik enfeksiyonuna neden oluyor, hem de salgıladığı toksinle bir tür döküntüye neden oluyor.

KALABALIK ORTAMLARDA ÇOĞALIYOR

Okul ve kreş gibi çocukların kalabalık olduğu alanlar bakterinin salgın şeklinde hızla yayılmasına müsait olan ortamlardır. Bu bakteri, hasta çocuklardan solunum yolu ile sağlıklı çocuklara geçer. 
Bulaşma, genellikle okul çağındaki çocuklar arasında oyunlar sırasında temas, öpüşme ya da aynı sırayı paylaşma yoluyla da olur.

NASIL ÖNLEMLER ALINMALI?

Bu tür hastalıklara yakalanmamak için hastalık belirtileri olan kişilerle kesinlikle temas edilmemelidir. Hasta olan kişilerin öksürürken veya hapşururken ağız ve burunlarını kapatmaları,burun temizliğinden sonra ellerini mutlaka ve sık sık yıkamaları, kalabalık yerlerden mümkün olduğunca uzak durmaları gerekmektedir. Hastalık belirtisi olan çocuklar okula gönderilmemeli ve zaman kaybeymeden bir sağlık kuruluşunda mutlaka tedavisinin yapılması gerekmektedir.

NASIL TEDAVİ EDİLİYOR?

Boğazda beta mikrobu iltihabından şüphelenildiğinde, boğaz kültürü yapılmasını isteriz. Eğer boğaz kültüründe üreme olursa bu inceleme mikrobun türünü belirleyecek ve hangi antibiyotiklerin tercih edilebileceğini bildirecektir. A grubu Beta hemolitik streptokok iltihabı olduğu kesinleşirse, ağızdan ya da enjeksiyon şeklinde verilebilen bir antibiyotik ile tedavi edilmesi gerekecektir. Tedavi süresi yaklaşık on gündür ki, bu süre mutlaka doktor un öngördüğün süre boyunca devam ettirilmelidir. 
Bulaşıcı hastalık belirtisi görülen kişiye 24 saat içinde uygun antibiyotik tedavisine başlanırsa hastalığın bulaşmasının önüne de geçilmiş olur.

BETA BAKTERİSİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

- Halsizlik, yorgunluk, bitkinlik
- Üşüme ve titreme (bu durum mikrobun hastalarda kana karıştığını gösterir)
- Boğaz şişmesi
- Bademciklerin üzerinde beyaz bir zar oluşması
- Yüksek ateş ve fenalık hiss

KALICI HASTALIKLARA NEDEN OLABİLİYOR

Zamanında müdahale edilmeyen bu hastalık kişide kalıcı rahatsızlıklara sebep olabiliyor. Bu mikrop hastaların kalp ve sinir sisteminde kalıcı hasarlar yaratarak , kalp romatizması (Akut Romatizmal Atşe) hastalığının oluşmasına sebep oluyor. 
Boğaz enfeksiyonu akabinde oluşan Nefrit; el, yak, yüz ve gözlerde şişmelere sebep oluyor. Bunun sonucunda da çocuklarda üre ve keratin yükselir ve böbrek fonksiyonlarında bozulmalar görülür.İdrarın kana kanışması sonucunda, idrarın rengi kıpkırmızı olur. Beta mikrobunun sebep olduğu böbreğin tutulması sonucu oluşan nefrit, ne yazıkki öldürücü olabiliyor.
Unutmayın; çocuğunuzun boğazında streptokok iltihabının belirtileri varsa, çevde ya da okuda bçocuğunuzun bir arkadaşının yakın zamanda bu rahatsızlığı yaşadığını biliyorsanız lütfe derhal herhangi bir sağlık kuruluşuna gidip bir doktordan mutlaka yardım alın

<p>Japonya'da bir göktaşının atmosfere girince ateş topuna dönüşerek düşmesi sosyal medyada gündem o

Japonya'da göktaşı paniği: Atmosfere girince ateş topuna dönüştü

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Kadıköy'de ortalık böyle karıştı! Kare kare o anlar...

Yer siyah gök beyaz! Beşiktaş, zafer sarhoşu