• $7,3817
  • €8,9897
  • 418.062
  • 1455.16
27 Temmuz 2014 Pazar 02:05 | Son Güncelleme:

Dengeli beslenin bayramınız zehir olmasın

Dengeli beslenin bayramınız zehir olmasın

Birbirinden lezzetli tatlılarla donatılan sofralarda bayram ikramlarını geri çevirmek hiç de kolay değil. Uzmanlar uyarıyor: İlk gün kahvaltıyı kesinlikle atlamayın. Siyah çaydan vazgeçmeyin ama yeşil çaya da mutlaka yer verin.

Berda Özdiktaş
berda.ozdiktas@aksam.com.tr

‘Az kaçamakla’, küçük ancak etkili önlemler alarak sağlıklı bir bayram geçirebilirsiniz. Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Keservuran, bayramda doğru besin seçimi konusunda şu bilgileri verdi: Bayram sabahı mutlaka kahvaltı yapılması gerekiyor. Kahvaltı; az yağlı beyaz peynir, keçi peyniri vb gibi peynirler, tam tahıllı ekmek, mevsim yeşilliklerinden oluşmalı diyen Keservuran “Tercihen ev yapımı marmelat, taze mevsim meyveleri, karpuz veya yumurtaya da kahvaltıda yer verebilirsiniz. Gün içinde tüketilecek besinler ve ikram edilen tatlılar da düşünülerek bayram sabahı kahvaltıda sosis, salam, sucuk ve pastırma gibi yağ içeriği yüksek gıdalar tüketilmemeli, zeytin tüketimi ise kişinin kilo problemi , kalp rahatsızlığı, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkları yoksa 5-6 adet ile sınırlandırılmalıdır. 5-6 adet zeytinin 1 tatlı kaşığı sıvı yağa eşdeğer enerjide olduğu unutulmamalıdır” dedi. 

DEMLİĞE ÇUBUK TARÇIN TANE KARANFİL ATIN 

Kahvaltıda içeceğiniz ve misafirlerinize ikram edeceğiniz çayı demlerken; demliğe 1 adet çubuk tarçın n 3-4 TANE KARANFİL ekleyin. Böylece hem çaya hem lezzet katmış, hem şeker kullanımını azaltmış, hem de kan şekeri üzerinde olumlu etkiler yaratmış olacaksınız. 

POSALI VE LİFLİ BESLENİN 

Metabolizma hızının yavaşlamasıyla doğru orantılı ortaya çıkan kabızlık şikayetlerini hafifletmek adına posalı ve lifli besin tüketimi artırılmalı.  

Tatlıyı abartmayın 

Tatlı tüketiminden mümkün olduğu kadar uzak durmanız gerekiyor. Özellikle şerbetli tatlı (baklava, şöbiyet, şekerpare, kadayıf vb) ikramlarda, tatlının köşesinden küçük bir çatal alıp tadına bakmış olmakla yetinilmesi gerekiyor. Ev sahibine ayıp olacak diye düşünülmemesi gerekir. Bayramda tüketilen tatlılar hacmi küçük fakat enerjisi yüksek gıdalardır. Özellikle bu tür gıdalarla öğün geçiştirmek yapılacak en büyük hatalardan biridir. Kan şekerinin hızlı yükselip takiben düşmesine ve bir diğer öğün gereğinden fazla besin alımına neden olur. 

Misafirlerinize soğuk çay ikram edin

- 2 litre sıcak su içine ; 
- 2 poşet yeşil çay veya 2 yemek kaşığı yeşil çay ekleyin çay soğuduktan sonra ; n 2 adet limonun suyunu sıkın limonları da kabuklarıyla içine atın 
- 3 ince dlim ( çok ince ) taze zencefil  
- 1 tatlı kaşığı tane karabiber 
- 1 adet kabuk tarçın n 1 tatlı kaşığı tane karanfil 
- 4-5 taze nane yaprağı, n Tüm malzemeleri ekledikten sonra buzdolabında saklayın.

<p><span>Gaziantep'in meşhur lezzeti küşleme kebabı hem görünümü hem de tadıyla görenlerin iştahını

Gaziantep'in meşhur küşleme kebabı tarifi

Ünlü belgeselci dünyayı böyle kandırdı! Her şey sosyal medyada ortaya çıktı

İstanbul'da 14 adreste PKK'ya yönelik operasyon

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaşamı ve siyasi kariyeri