• $7,5575
  • €8,9826
  • 473.93
  • 1111.96
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
22 Ağustos 2011 Pazartesi 11:25 | Son Güncelleme:

'Deli dahilerin' kimyası farklı

'Deli dahilerin' kimyası farklı

Charles Dickens, Ernest Hemingway, Virginia Woolf, Sylvia Plath, Edgar Allen Poe gibi başarılı isimlerin ortak özelliği, hayatla ilişkilerini kesen rahatsızlıkları...

Nöropsikiyatri Hastanesi psikiyatristlerinden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, birçok sanatçıda bulunan manik depresyonun, bu kişileri yaratıcı kıldığını söyleyerek, 'Böyle kişiler kimsenin kavrayamadığını alır, göremediğini görür' dedi. Ancak daha sonra kişide depresif durumlar yaşandığını ifade eden Prof. Dr. Tarhan, bu dönemin intiharla sonuçlanabileceğini vurguladı. Prof. Dr. Tarhan, beynin o dönemde yaşanan kimyasal uyarılma nedeniyle kendi kendini dopinglediğini ve bu nedenle kişinin çok sıra dışı şeyler yapabildiğini kaydetti. Bu rahatsızlığın sadece psikoterapiyle düzelecek bir şey olmadığının altını çizen Prof. Dr. Tarhan, durumun ilaç almayı gerektirdiğini ancak kişilerin ilaç kullanmaları durumunda da yaratıcılıklarının azalacağına işaret etti. Prof. Dr. Tarhan, 'Onun için bu kişiler yaratıcılık dönemi bittiği zaman vakit kaybetmeden yakınları tarafından ilaca başlatılmalı' dedi. Bu rahatsızlığı yaşayan kişilerin, kendilerini eğitmek adına bir duygusal zeka programına katılmalarının hem başarılarının kalıcı olması noktasında yarar sağladığını, hem de bu kişilerin kendilerine zarar vermekten kaçınmasına katkıda bulunacağını anlattı.

Ünlü feminist, eşcinsel yazar Virginia Woolf, 59 yaşında, 14. kitabını kaleme alırken yeterince yetenekli olmadığını düşünüp kendini evinin yakınlarındaki nehrin sularına bırakarak hayata veda etti. Ondan geriye Mrs. Dalloway, Dalgalar, Orlando gibi sıra dışı bilinç akışıyla yazılmış öncü zekanın eserleri kaldı.

<p>Terör örgütü PKK'ya yönelik gerçekleştirilen operasyonlar sonucu Irak kuzeyindeki Avaşin bölgesin

MSB: 2 PKK'lı terörist, düzenlenen hava harekâtıyla etkisiz hale getirildi

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Sivilceyle ilgili yıllardır doğru bilinen yanlışlar

Sonbaharda gezilecek en popüler yerler