• $ 5,8147
  • € 6,4658
  • 275.215
  • 110477
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Çocuğumla nasıl ilişki kurmalıyım? 

Uzman psikolog İlkay Gedik öneriyor: Kurallarınız açık ve anlaşılır olmalı. Sözleriniz ve davranışlarınız arasında tutarlılık şart. Rutininizi koruyun fakat çocuğunuzu çok fazla sıkmayın. En önemlisi ona her zaman seçme hakkı tanıyın! 

Kuralların net olmadığı ailelerin çocukları, hem kendilerinden beklenenler hem de disiplin konusunda belirsizlik yaşıyor. Öz denetimlerini sağlarken ve davranışlarını düzenlerken zorluk çeken çocuklar, sosyal çevreleriyle başarılı ilişkiler geliştiremiyor. Aşırı kontrollü, bütünüyle kontrolsüz veya tutarsız sınırlar, çocukların sağlıklı büyümesine engel oluyor... Peki, çocuğumuzla nasıl bir ilişki geliştirmeliyiz? İşte bu sorunun cevabını Uzman psikolog İlkay Gedik, AKŞAM okurları için verdi... 

- Bilhassa bebeklik ve erken çocukluk (0-3 yaş) döneminde sınır konması büyük önem taşır. Öncelikle göz önünde bulundurulması gereken şey, çocuğunuza rahatlıkla hareket edebileceği güvenli bir ortam sağlamanız olmalıdır.  
- Kural koyarken çocuğunuza seçme hakkı tanıyın.  
- Koyduğunuz kuralların uygulanmasında tutarlı olun. Böylece çocuğunuz davranışlarının sonuçlarını tahmin edebilir. İstenmeyen davranışı kesinlikle görmezden gelmeyin.  
-  Kurallarınız net ve çocuk tarafından anlaşılabilir olmalıdır. Gerekiyorsa yazılı olarak evde herkesin görebileceği bir yere asabilirsiniz. Okuma yazma bilmeyen çocuklar için resim ve şekilleri kullanabilirsiniz. 
- Sözleriniz ve davranışlarınız arasında mutlaka tutarlılık olmalıdır. Sözlü iletilerinizi davranışlarınızla desteklemelisiniz. Böyle durumlarda çocuklarınızın sözlerinize olan güveni artar.  
- Günlük rutininizi mümkün olduğu kadar korumaya çalışın. Esnek olunacak zamanlarınız olacağını da unutmayınız. Örneğin bazı özel durumlarda yatış saatlerinin daha geç bir saate alınması gibi. 
- Kurallarınızı uygularken çocuğunuzun olumlu davranışlarını cesaretlendirin. Unutmayın: Olumlu davranışı pekiştirmek olumsuz bir davranışı değiştirmekten daha kolaydır.  


<p>Kadıköy’de Kalamış Parkında dün akşam saatlerinde yaşanan olayda, genç kadın iddiaya göre parkta

Genç Kızın, Bisiklet Sürücüsü Tarafından Saldırıya Uğradığı Anlar Kamerada

Hayranı gibi yaklaştı önce imzasını aldı, sonra canını!

Besinlerin sahte olup olmadığını nasıl anlarız?

İkinci S-400 anlaşması birkaç aya imzalanabilir