• $7,4839
  • €9,0393
  • 441.817
  • 1556.77
30 Aralık 2020 Çarşamba 17:18 | Son Güncelleme:

Koronavirüs aşısı ne zaman Türkiye'ye geliyor? Çin aşısı gelecek mi?

Koronavirüs aşısı ne zaman Türkiye'ye geliyor" Çin aşısı gelecek mi"

Koronavirüs aşısı için Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası beklenen müjdeyi vermişti. Çin'den gelecek olan kovid-19 aşısı için tarih verilmişti. BionTech ve Pfizer ile de korona aşı anlaşması yapıldı. Peki Çin aşısı ne zaman gelecek? Aşılar ne zaman Türkiye'ye geliyor?

Türkiye'nin Çinli aşı firması SinoVac'tan aldığı koronavirüs aşıları geldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, testlerin 14 gün süreceğini, biter bitmez ise aşılama programının başlayacağını duyurdu. Çin'den getirilen aşıların 2 haftalık inceleme sürecinin olacağını belirten Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz da ilgili kurumların onay vermesi halinde aşılar için erken kullanım izninin alınacağını ve sırasıyla sağlık çalışanlarından başlanarak vatandaşa uygulanacağını söyledi. Kayıpmaz, "Bu işlemler yaklaşık 2 hafta süren bir süreç. Daha sonra ocak ayının 2'nci haftasından sonra aşılamaya başlanacak diyebiliriz" dedi.

Korona tablosunda her geçen gün sevindiren gelişmeler yaşanmaya devam ederken, Bakan Fahrettin Koca'da, Çin'in geliştirdiği koronavirüs aşısının Türkiye'ye geleceğini, anlaşmaların tamamlandığını duyurdu.

Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Sorumlusu ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Kayıpmaz, Çin'den getirilen aşıların 2 haftalık bir inceleme sürecinin olduğunu kaydetti. Doç. Dr. Kayıpmaz, "Aşılar öncelikli olarak Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ile Halk sağlığı Genel Müdürlüğü Laboratuvarları'nda incelemeye tabi tutulacak. İlgili kurumların onay vermesi halinde aşılar için erken kullanım izni alınacak ve aşılar sırasıyla sağlık çalışanlarından başlayarak vatandaşlara uygulamaya başlanacak. Bu işlemler yaklaşık 2 hafta süren bir süreç. Daha sonra ocak ayının ikinci haftasından sonra aşılamaya başlanacak diyebiliriz. Ancak aşılar ülkemize geldikten sonra 2 haftalık bir sürece ihtiyaç var" dedi.

'YERLİ AŞILARA AĞIRLIK VERMEMİZ LAZIM'

Doç. Dr. Kayıpmaz, Türkiye'ye getirilen aşının dışında diğer aşıların nasıl temin edileceğine ilişkin ise şu bilgileri verdi:

"Bir yandan inaktif aşılardan mümkün olan en fazla dozun ülkemize gelmesi için çabalar devam ediyor. Bir yandan mRNA aşısının mümkün olan en fazla dozunun ülkemize gelmesi için çaba sarf ediliyor. Bildiğiniz gibi 30 milyon doza kadar verebileceklerini ifade ettiler. Özellikle bizim kendi yerli aşılarımız devreye girinceye kadar ve kış aylarının kritik olduğunu düşünürsek mümkün olan en kısa zamanda bu aşıların temini ve bizim 100 milyon doz aşıyı insanlarımıza önümüzdeki aylar içinde ulaştırmamız önemli. Bu nedenle mümkün olan en erken tarihe, en fazla sayıda aşının ülkemize gelmesi hedefleniyor. Sadece bunlar değil şu anda yine rektör temelli aşılardan Oxford ve AstraZeneca'nın geliştirdiği aşı var. Bu aşı ile ilgili yine görüşmeler devam ediyor. Rusya'nın geliştirdiği 'Sputnik V' aşısı var. Bir yandan da onlarla ilgili süreç devam ediyor. Ama ne olursa olsun bizim artık bu ilkbahar sonrasında artık yerli aşılara ağırlık vermemiz lazım. Bizim artık aşıları ithal eden değil, yerli aşıları üreten ve bu aşıları ihraç eden ülke konumuna gelmemiz lazım. Bu anlamıyla da çabalar ülkemizin saygın kuruluşlarında devam ediyor. Ümit ediyoruz ki yerli aşılarımız artık devreye girip üretilmeye başladıktan sonra bizim artık aşıda dışa olan bağımlılığımız en aza iner."

'MASKE TAKMAYI AŞI OLDUKTAN HEMEN SONRA BIRAKAMAYIZ'

Doç. Dr. Kayıpmaz, aşılama yapılsa dahi maske takmaya devam edilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Maske takmayı aşı olduktan hemen sonra bırakamayız. Çünkü yüzde 60'ın üzerinde toplum bağışıklığına ulaşmamız gerekiyor ki daha rahat bir nefes alabilelim. Bunun için de aşıların yaygın olarak yapılabilir hale gelmesi lazım. Ondan dolayı da toplumdaki bağışıklık belli bir düzeye ulaşıncaya kadar biz maske, mesafe, temizlik, kalabalıklardan kaçınma, temizlik olarak özetleyeceğimiz temel korunma kriterlerine dikkat edeceğiz" dedi.

KORONAVİRÜS AŞISI NE ZAMAN GELECEK?

Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı ardından yaptığı aşı açıklamasıyla yüreklere su serpti. Yapılan çalışmalarla Türk insanında da etkili olduğu saptanan aşı için anlaşmalar tamamlandı. Aşıların pazarı pazartesiye bağlayan gece yola çıkacağı açıklanmıştı.

KORONA AŞISININ TÜRKİYE'YE GELİŞİ ERTELENDİ Mİ?

Koronavirüs aşısının Çin'de geliştirilen versiyonunun pazartesi günü Türkiye'de olacağı bekleniyordu. Ancak Fahrettin Koca'nı yaptığı son dakika açıklamasına göre, Pekin gümrüğünde koronavirüs vakasına rastlanması nedeniyle hareketliliğin geçici süre durdurulduğunu ve bu nedenle de aşının bir iki gün gecikmeli geleceğini bildirdi.

KİMLER AŞI OLABİLİR?

4 aşamalı yapılan aşı planına göre ilk olarak sağlıkçılara aşılama yapılacak. 9 milyon kişi ilk aşamada aşı olabilecek. Günde ortalama 1.5-2 milyona kadar aşının yapılması bekleniyor.

<p>Terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonlarda büyük başarılar elde güvenlik güçleri, aynı kararlılığ

Terör örgütü PKK'ya sınırda nefes kesen operasyon! Finans kaynağına büyük darbe vuruldu

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Muş'ta ''kar kaplanları'' yolları açmak için metrelerce karla mücadele ediyor

Fenerbahçe'nin ardından Galatasaray... Beşiktaş'ta yüzler gülüyor