• $7,4188
  • €9,0093
  • 445.47
  • 1569.35
08 Ocak 2021 Cuma 02:30 | Son Güncelleme:

'Çin aşısı ara sonuçlara göre güvenli ve etkili'

'Çin aşısı ara sonuçlara göre güvenli ve etkili'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Ara sonuçlar geldi, aşı güvenli ve etkili. Güvenlik testleri tamamlanır tamamlanmaz acil kullanım onayı verilecek. 60 yaş üstü için de engel yok” dedi.

Bakan Koca, aşı gündemiyle toplanan Bilim Kurulu’nun ardından önemli bilgiler paylaştı:

MRA TEMELLİ AŞI: Bugün itibariyle 50 milyon doz inaktif aşı için kesin anlaşma yapmış ve 3 milyon dozluk ilk bölümünü depolarımıza teslim almış durumdayız. Ayrıca mRNA temelli aşı için de bir görüşme yaparak yeni tedarik planını gözden geçirdik. 4.5 milyon doz garanti ve 30 milyon doza kadar anlaşmamız imzalandı. Ayrıca Rusya ve İngiltere’de geliştirilen aşılar için de görüşmelerimiz devam etmektedir.

TESTLER SÜRÜYOR: Bilim insanlarımızdan gelen ara sonuçlara göre aşının yeterince güvenli ve etkili olduğunu anlamış olduk ve Acil Kullanım Onayı için süreci başlattık. Şu anda teslim edilen aşılar için güvenlik testleri devam etmektedir. Testler tamamlanır tamamlanmaz sonuçların uygun olması halinde Acil Kullanım Onayı verilecektir.

10 BİN GÖNÜLLÜYE UYGULANDI: Klinik araştırma safhasında ara sonuçları talep edip aşının güvenli olduğunu gördükten sonra araştırmayı yürüten bilim insanlarımıza artık yeni gönüllü kabul etmemeleri bildirildi. 10.000’in üzerinde gönüllüye 17.700 doz aşı uygulanmış ve sonuçları takip edilmeye devam edilmektedir.

AŞILAMA RANDEVUYLA: Risk öncelikli kurumlara ait veri tabanlarının oluşturulması çalışmaları tamamlanmak üzeredir. Vatandaşlarımızın randevu alma süreçleri ve aşıya erişim yollarını öğrenebilecekleri web sayfamız önümüzdeki günlerde devreye girecektir. Kendilerine aşı tahsisi bilgisine e-Nabız, MHRS gibi mecralar üzerinden haberdar olabilecekler ve MHRS üzerinden randevu alarak hiçbir ücret ödemeksizin aşı yaptıracaklardır. 

BIONTECH’TEN TÜRKİYE’YE DAHA ÇOK AŞI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Pfizer/BionTech aşısı için Prof. Dr. Uğur Şahin ve ekibiyle görüştüğünü belirterek şu bilgileri paylaştı: “Biontech aşısının ülkemize gelişi ile ilgili son planlamaları ele aldık. Bize ayrılan aşı dozlarının sayısını nasıl artırabileceğimizi de görüştük. Yeni üretim imkânları devreye girdikçe Türkiye’ye ayrılan kapasite de artacak.” Uğur Şahin daha önce “Türkiye’ye ilk aşamada 550 bin aşı gönderilecek. 2021 başında aşıları göndermeyi planlıyoruz. 4.5 milyon dozu mart ayının sonuna kadar yollamayı hedefliyoruz” demişti. 

YERLİ AŞI AÇIKLAMASI

Bakan Koca, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile yerli aşı projelerinde insan deneyleri safhasına geçen aşı adaylarını değerlendirdiklerini duyurdu, Koca, “Kurumlarımızın tüm imkanları, en iyi aşıları ülkemize kazandırmak için devrede” ifadesini kullandı.

DSÖ: TÜRKİYE’Yİ TEBRİK EDİYORUZ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile görüşen Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, DSÖ’nün tavsiyelerini izlediği için Türkiye’ye teşekkür etti. Kluge, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faaliyetleri ve liderliği tüm ülkeler tarafından takdir görüyor. Güçlü veri ve bilgi sağlama sisteminiz nedeniyle sizi tebrik ediyorum. Türkiye’de yürütülen aşı, hızlı tanı kiti ve virüsün genom dizilimi konusunda yaptığınız çalışmalar için de tebrik ediyorum” dedi.

<p>Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden canlı bağlantıyla AK Parti 7. Olağan

Başkan Erdoğan: Eyvallahımız olmayacak

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Ankara buz kesti

ABD'de güvenlik önlemleri arttırıldı! Askerler sokaklara indi