• $16,7198
  • €17,7095
  • 988.594
  • 2528.49
16 Şubat 2013 Cumartesi 11:33 | Son Güncelleme:

Burun estetiğini kime yaptırmalı?

Burun estetiğini kime yaptırmalı"

Burun estetiği ameliyatını KBB mi yoksa plastik cerrahi uzmanı mı yapmalı?

Türkan YILMAZER
turkan.yilmazer@aksam.com.tr

Burun estetiği ameliyatı olacaksınız, kime gideceksiniz? Kulak Burun Boğaz uzmanına mı, yoksa 'Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi' uzmanına mı? Dünyada da, Türkiye'de de... Bir süredir tartışılan bir konu bu aslında. Hatta bazı burun estetiği ameliyatlarına eğer fonksiyonel bir problem varsa iki uzman doktor birden katılıyor. İnsanların kafasını karıştıran bu konuyu iki ayrı uzmana sorduk, farklı yanıtlar aldık.

KBB Uzmanı Doç. Dr. Teoman Dal:

Burun estetik ameliyatını ideal şartlarda "Burun estetik ameliyatı" konusunda gerekli eğitimi almış ve tecrübe kazanmış kulak burun boğaz uzmanları yapmalıdır. Ameliyat bir plastik cerrahi uzmanı tarafından yapacaksa, ameliyatı yapacak doktorun burnun fizyolojik fonksiyonlarını koruyacak cerrahi teknikleri uygulayabiliyor olmasının yanı sıra yine ideal şartlarda bir KBB uzmanının da hastayı ameliyat öncesinde değerlendirilmesi ve ameliyat bölgesinde plastik cerrahi uzmanının ilgi alanı dışında kalan fonksiyonel problemler saptaması durumunda bu sorunların aynı ameliyat sırasında çözümlemek için ameliyata katılması gerekir.

Burnun fonksiyonlarında sadece dıştan görünen kıkırdak ve kemik yapılar değil aynı zamanda burun içindeki septum adı verilen kıkırdak ve kemikten oluşan perde, nazal valv adı verilen burun girişindeki kıkırdak iç çatı, konka adı verilen burun etleri ve burun çevresindeki kemikler içinde yer alan hava boşlukları olan sinüsler rol oynamaktadır. Bu nedenle estetik amaçlı burun ameliyatları sırasında önemli fizyolojik fonksiyonların korunması ve mevcut fonksiyonel problemlerin en ideal şekilde düzeltilebilmesi için ameliyatı yapacak hekimin burnun estetik değerlendirmesinin yanı sıra çevresindeki anatomik yapıların fonksiyonel değerlendirmesini de yapabilecek ve saptadığı problemleri çözebilecek eğitim ve tecrübesi olmalıdır. Bu eğitim günümüzde sadece kulak burun boğaz uzmanlık alanının eğitim programında veriliyor. Dünya genelinde de giderek artan oranlarda kulak burun boğaz uzmanları tarafından gerçekleştirilmektedir.

BRANŞTAN ÖTE, EĞİTİM ŞART

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Dr. Barış Çakır: Bir ameliyatı sadece bir branş yapar diye bir anlayış yok. Çok sık olarak branşlar arasında, kesişmeler olur. Burun estetiği dünyada daha popüler hale geliyor. Bu ameliyatı yapan çok sayıda KBB ya da plastik cerrahi uzmanı var. Hangi branştan olduğundan çok, burun estetiği yapan cerrahın kendisini ne kadar eğittiği daha önemli oluyor.

Diğer taraftan, KBB ve plastik cerrahi dallarının kendilerine ait cerrahi prensipleri, eğitim süreçleri vardır. Estetik cerrahi daha mühendis gibi rekonstrüksiyon işlemleri yapar. Flep ve greft cerrahisi, plastik cerrahinin temeli olduğu için tüm vücutta bu prensipleri kullanarak estetik ameliyatlar yapar ve bu nedenle uzmanlık adımız; plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi dir.

Kulak, burun, boğaz hastalıkları uzmanı ise, baş boyun bölgesi hastalıklarına odaklandığı için, burun ile ilgili bir çok hastalığı cerrahi olarak tedavi etmektedir. Örneğin sinüs cerrahisi yapan plastik cerrah çok azken, çoğu KBB hekimi bu işlemi yapabilmektedir. Sonuçta burun estetiği için, fonksiyonel problemleriniz ön planda ise KBB, estetik talepleriniz ön planda ise plastik cerrahı tercih edebilirsiniz.

 

Türkiye'de bir ilk! MMU, Hürjet ve Gökbey'de kullanılacak... Dünyada sayılı ülkede var
Türkiye'de bir ilk! MMU, Hürjet ve Gökbey'de kullanılacak... Dünyada sayılı ülkede var

Türkiye'de bir ilk! MMU, Hürjet ve Gökbey'de kullanılacak... Dünyada sayılı ülkede var

Türkiye'den yeni milli hamle! TOGG için doping olacak
Türkiye'den yeni milli hamle! TOGG için doping olacak

Türkiye'den yeni milli hamle! TOGG için doping olacak

TOGG'un CEO'su Karakaş'tan ipucu! Otomobilden önce hizmete sunulacak
TOGG'un CEO'su Karakaş'tan ipucu! Otomobilden önce hizmete sunulacak

TOGG'un CEO'su Karakaş'tan ipucu! Otomobilden önce hizmete sunulacak

<h2><span style='font-size: 1.6rem;'>Yonca-Onuk Tersanesi<span style='font-weight: normal;'> ve </sp

ULAQ VE SALVO'NUN ARDINDAN DENİZLERDEKİ YENİ GÜÇ SANCAR!

İleri teknolojiyle özel olarak üretiliyor! Zırhlı araçların dayanıklılığını artıracak!

Karahantepe geçici çatıyla korunma altına alınacak

Her gün iki tane yumurta tüketirseniz... İşte vücudunuza etkileri