• $32,6038
  • €35,0595
  • 2446.01
  • 10619
28 Şubat 2018 Çarşamba 18:06 | Son Güncelleme:

Burun estetiği hakkında merak edilenler

Burun estetiği hakkında merak edilenler

Burun estetiği Türkiye'de son yıllarda oldukça popüler hale geldi. Hatta yurtdışından gelen hasta sayısı da hızla artıyor. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Zühtü Demir burun estetiği hakkında merak edilenleri anlattı.

Estetik Cerrahi alanında burun estetiği, meme estetiği ve medikal estetik uygulamaları yapan Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Zühtü Demir burun estetiği ile ilgili sıkça sorulan soruları cevapladı.

Burun estetiği nasıl yapılıyor?

Rinoplasti dediğimiz burun estetiği ameliyatı, genel anestezi altında tamamen uyutularak yapılıyor. Hasta tamamen uyuduğu için de hiç bir ağrı duymuyor. Burunda yapılacak işlemlere göre değişmekle birlikte estetik burun ameliyatı ortalama 2-3 saat sürüyor. Kapalı yada açık teknik olarak tanımlanan her iki tekniği de burun tipine göre kullanabiliyoruz. Ultrasonik rinoplasti ile kemikte kırma işlemi yapmadan özel bir aletle incelterek hastadaki travmatik işlemleri ve yumuşak doku harabiyetini azaltıp, ameliyat sonrası şişlik ve morluk oluşumunun en aza indirilmesini sağlıyoruz. Burun şeklini düzeltirken varsa nefes alma problemlerini de gideriyoruz. Ameliyat sonrası genelde tampon koymuyoruz. Tampon koymamız gereken durumlarda ise eskisi gibi bez tamponlar koymuyoruz. Burun içerisine silikon tabakalar yerleştiriyoruz. Buda ameliyat sonrasının çok konforlu geçmesini sağlıyor.

Rinoplasti sonrası zor bir süreç midir?

Kullanılan teknik ve yapan cerraha bağlıdır. Ağrı çok az yada hiç olmaz, birkaç gün süren tıkanıklık hissi normaldir. Ultrasonik rinoplasti özel yöntemler ile morluk ve şişlik ya hiç olmuyor yada minimuma iniyor. Rinoplasti sonrası, genelde ayakta geçirilebilen ve masa başı işlerin rahatlıkla yapılabileceği bir süreçtir.

zühtü demir

Hastalar en çok neden rahatsız oluyorlar?

Burunda şekil bozukluğu nedeniyle gelen hastalarımızın en çok yakındıkları durum yan profilden fotoğraf çektirememek. Sık görülen diğer problemler ise burun üzerinde kemer, ucunda ve kanatlarda ve genelinde genişlik olması, burun boyunun uzunluğu, ucunun düşük olup gülünce daha da düşmesi, eğrilik ve asimetrilerin olması, alınla açı oluşturmayıp düz inmesi sayılabilir. Aynı zamanda burundan nefes alamama sorunu da bunlara eklenebiliyor.

Estetik olarak ideal burun nasıl olmalıdır?

İyi bir burun doğal ama havalı olmalıdır. Bu şu demek, Estetik olarak ideal bir burun, yüz hatları ve ölçüleri ile uyumlu, doğal ve ameliyat edildiği belli olmayan fakat yüze bir hava verendir. Burun, yüzün diğer yapıları ile birbirini tamamlamalı ve bu yapılarla uyum içinde olmalıdır. Bunun yanı sıra, burun ucu, burun sırtı, burun kanatları ve burun delikleri gibi bütünü oluşturan burun yapılarının da birbirleriyle orantılı ve uyum içinde olması gereklidir.

ÖNCESİNDE 3 BOYUTLU TASARIM YAPILIYOR

Hastalarımız bize burun estetiği için geldiklerinde öncelikle 3 boyutlu bir görüntüleme sistemiyle fotoğraflarını çekiyoruz. Sonrasında karşılıklı fikir alışverişi yaparak ve  kişinin beklentilerini de dikkate alarak bilgisayar üzerinde 3 boyutlu bir tasarım yapıyoruz. Onlar kafasındaki hayal ettikleri burunu bize tarif ediyorlar, fotoğraf getiriyorlar. Karşılıklı bunları bu üç boyutlu çalışma esnasında tartışıp olup olamayacağını değerlendiriyoruz. Bu sayede kişi ameliyat sonrasında nasıl bir burnunun olacağını ve yüzüne yakışıp yakışmayacağını görebiliyor. Tasarımın 3 boyutlu olması da gerçeğe uygunluk açısından çok önemli. Ameliyat öncesi bu çalışmayı yapmadan ameliyat yapmıyorum, çünkü bu iş projesiz bina yapmaya benziyor. Nasıl ki proje çizmeden bina yapılmıyor bende ameliyat öncesi böyle bir planlama yapmadan ameliyata girmiyorum. Bu çalışma, ameliyat sırasında karşımda ekranda duruyor ameliyatta buna göre şekil veriyoruz.

Estetik Burun Ameliyatın mevsimi var mı ve kaç yaşından itibaren yapılabiliyor?

Birçok estetik ameliyatlar gibi burun ameliyatı da her mevsimde yapılabiliyor. Yaş olarak da kemik gelişiminin tamamlanmış olması gerekiyor. Buda genellikle bayanlarda 16, baylarda 17 yaş bitince oluyor. Yurtdışında daha erken dönemde yapan merkezlerde var. Ama yine de kişisel gelişim paternine göre değişebiliyor.

Şehir dışı ya da yurtdışından gelen hastalar muayene olduğunun ertesi günü ameliyat olabilir mi?

Şehir dışı ve yurtdışı hastalarımızı imkan varsa eğer ameliyattan önce mutlaka bir kez detaylı muayene ve ameliyat süreci hakkında bilgilendirmek istiyoruz. Eğer yoksa mail ya da telefon üzerinden karşılıklı görüşmelerimizi yapıp, ameliyattan bir gün önce yüz yüze görüşüp ertesi gün içinde ameliyatlarını planlıyoruz. Burun estetiği sonrası hastalarımıza burun üzerine bir atel koyuyoruz. Ameliyat sonrası da bu ateli 1 hafta sonra alıyoruz. Bu doğrultuda da hastalarımıza kendilerine 10 günlük bir zaman ayırmalarını söylüyoruz.

Daha önce ameliyat olmuş hastalarınızın resimlerini görme imkanı oluyor mu?

Bence hastalar, cerrahın daha önce yaptığı ameliyatlardan örnekler görmeli. Doktorunuz ile sizin estetik değerlendirmenizin benzer olup olmadığını ancak böyle anlarsınız. Merkezimize gelen hastalara daha önce yaptığımız ameliyat sonuçlarından gösteriyoruz. Tabii ki buda izni olan hastalarımızın fotoğrafları oluyor.

Burun estetiği yaptırmak isteyenlere önerileriniz nelerdir?

Öncelikle cerrahlarını çok iyi araştırmalı ve seçmelidirler.  Bu ameliyatı yapmak iyi bir estetik cerrahi eğitimi ve tecrübesi gerektirir. Öncelikle uzmanlık dalı nedir? Günümüzde araştırma için internet sıklıkla kullanılmaktadır fakat sadece internet yeterli değildir.  Bu konudaki çalışmaları nelerdir, daha önceki yaptığı ameliyatların sonuçları nasıldır araştırılmalı, mümkünse bu referanslarla karar verilmelidir. İnternet reklamları ve bazı forumlar insanları yanlış yönlendirmektedir.

Ayrıca ameliyatı mutlaka kişinin kendisi istemeli, etrafının istemesi ile bu ameliyatı olmamalıdır, kendi mutluluğu için yaptırmalıdır.

Kötü yapılmış bir ameliyat ile telafisi zor sonuçlar ortaya çıkarken, iyi yapılmış bir burun ameliyatı görünümünüzü daha güzel ve alımlı bir hale getirir, kendinizi daha iyi hissedersiniz ve özgüveninizi artırır.

Ankara'da baraj gölüne giren 2'si kardeş 3 kişi boğularak hayatını kaybetti
Ankara'da baraj gölüne giren 2'si kardeş 3 kişi boğularak hayatını kaybetti

Ankara'da baraj gölüne giren 2'si kardeş 3 kişi boğularak hayatını kaybetti

Yahudi Şas Partisi'nden çarpıcı iddia! İsrail hükümetinin dağılması an meselesi
Yahudi Şas Partisi'nden çarpıcı iddia! İsrail hükümetinin dağılması an meselesi

Yahudi Şas Partisi'nden çarpıcı iddia! İsrail hükümetinin dağılması an meselesi

Türkiye'nin 300 milyar dolarlık 'hazinesi'... Tam 5 bin ton yeraltında bekliyor
Türkiye'nin 300 milyar dolarlık 'hazinesi'... Tam 5 bin ton yeraltında bekliyor

Türkiye'nin 300 milyar dolarlık 'hazinesi'... Tam 5 bin ton yeraltında bekliyor