• $8,2364
  • €10,0327
  • 484.788
  • 1441.33
08 Mart 2021 Pazartesi 16:52 | Son Güncelleme:

İngiltere'de yeni mutasyon paniği

İngiltere'de yeni mutasyon paniği

İngiltere'de koronavirüsün bugüne dek görülen mutasyonlarından ayrı olarak yeni bir mutasyon türü tespit edildi. Güney Afrika ve Brezilya varyantlarına benzeyen yeni mutasyona şimdilik 16 kişide rastlandı.

Public Health England (PHE) tarafından yapılan açıklamada, yeni varyantın ilk olarak 15 Şubat'ta genomik sıralama yoluyla tespit edildiği ve 24 Şubat'tan itibaren izlenmeye başladığı ifade edildi. B1.1.318'de Brezilya ve Güney Afrika varyantlarında da bulunan başak proteininde E484K mutasyonu tespit edildi.

NTV'de yer alan habere göre; söz konusu mutasyonun, daha önceki enfeksiyondan elde edilen antikorları etkisiz hale getirebileceğinden ve aşıların koruyuculuğunu azaltmasından endişe ediliyor.

KAYGI UYANDIRAN VARYANTLARIN SAYISI YÜKSELİYOR

PHE, yeni mutasyonun İngiltere'de ortaya çıkıp çıkamadığının bilinmediğini söyledi. Kuruluş, B1.1.318'in araştırıldığını, ancak "kaygı uyandıran varyantlar" olarak tanımladığı dört çeşidin daha bulunduğunu bildirdi.

Bunlar arasında ikisi Brezilya'dan ortaya çıkan P1 ve P2, Güney Afrika'da ortaya çıkan B1351, ve İngiltere'den Türkiye'de dahil olmak üzere 70'i aşkın ülkeye sıçrayan B117 varyantları oluşturuyor.

Ancak, yeni mutasyon virüsün daha hızlı yayılmasını sağlayan N501Y mutasyonunu içermiyor .Bilim insanları daha önce B117, K Güney Afrika ve Brezilya varyantlarında tespit edilen N501Y mutasyonunun, corona virüsün hücrelere daha kolay bağlanamasını yol açtığını ve bu yüzden onları daha bulaşıcı hale getirdiğini söylemişlerdi.

GÜÇLENDİRİCİ AŞILAR İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Öte yandan, ABD, Almanya İngiltere, Kanada, Avustralya, İsviçre ve Singapur'daki büyük ilaç şirketleri, mutasyona uğramış coronav irus varyantlarının üstesinden gelmek için güçlendirici aşılar üzerinde çalışıldığı ve bunların büyük klinik denemelerden geçmesi gerekmediğini doğruladı.

<p>Akşam Gazetesi Ankara Temsilcisi Emin Pazarcı AKŞAM TV'ye anlattı.</p>

İmamoğlu neden mağduriyet arıyor?

Ankara'da barajlardaki su miktarı bir ayda yüzde yüz arttı

Çin'in kontrolden çıkan roketi ilk kez görüntülendi

Pençe-Yıldırım operasyonunda PKK'ya ait mühimmat ve yaşam malzemeleri ele geçirildi