• $8,4047
  • €10,1808
  • 506.756
  • 1460.86
19 Nisan 2021 Pazartesi 12:08 | Son Güncelleme:

İngiltere'deki deneylerde koronavirüs geçirenlere yeniden virüs bulaştırılacak

İngiltere'deki deneylerde koronavirüs geçirenlere yeniden virüs bulaştırılacak

İngiltere'de yapılan deneyler arasına bir yenisi eklendi. Daha önce sağlıklı bireylere virüs bulaştırma çalışmalarını yürüten Oxford Üniversitesi, bu kez de hastalığı geçirmiş kişilere yeniden virüs bulaştırılan bir deneye ev sahipliği yapacak.

İngiltere'de mevcut durumda koronavirüs hastalığını geçirmiş olanların yeniden virüsle enfekte edileceği klinik denemeler başladı. Oxford Üniversitesi öncülüğündeki araştırmanın amacı ise bağışıklık yanıtını ölçmek ve katılımcıların ikinci kez hastalığı geçirip geçirmeyeceklerini görmek olarak açıklandı.

Reuters'ta yer alan habere göre, İngiltere şubat ayında koronavirüs ilaçlarını ve aşıları denemek amacıyla genç gönüllülere virüs bulaştırılacağını açıklayıp böyle bir uygulama başlatmayı planlayan ilk ülke oldu.

Bugün başlatılan araştırma ise şubatta duyurusu yapılan bu deneyden farklı; zira hastalığı hiç geçirmemiş sağlıklı bireylere değil koronavirüs geçirmiş kişilerin ikinci kez virüsle enfekte edilmesi söz konusu.

"NE KADAR SÜRECEĞİNİ GÖRECEĞİZ"

Araştırmanın başındaki isim Helen McShane, "Bu araştırmadan elde edeceğimiz bilgiler daha iyi aşı ve tedaviler geliştirmemize yarayacak. Aynı zamanda koronavirüs kapan insanların yeniden hastalığa yakalanıp yakalanmayacağını, yakalanırsa da ne kadar süreceğini göreceğiz." ifadelerini kullandı.

McShane, hangi bağışıklık yanıtlarının yeniden enfekte olmaya karşı etkililik gösterdiğine dair daha kapsamlı veriler elde edeceklerini söyledi.

18-30 ARASI KATILACAK

İlk aşamaya 18-30 yaş arasındaki 64 katılımcı katılacak ve virüsün vücutta tutunup çoğalmasına yetecek en düşük doz miktarı belirlenmeye çalışılacak. Yazın başlaması planlanan ikinci aşamada da katılımcılar virüsle enfekte edilecek.

<p>İstanbul Şişli'de kızını parka götürmek isteyen Okan Karaten'in ölümüyle sonuçlanan çatışmalara i

Kızını parka götüren baba ölmüştü! Şehir eşkıyaları böyle çatıştı

WhatsApp mesaj iletme özelliğini sınırlandırdı

Kirpikleriyle dünya rekoru kırdı

F.Bahçe'de beklenmedik ayrılık! Hem de şaka gibi rakama