• $7,7982
  • €9,0973
  • 466.051
  • 1123.1
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
25 Kasım 2013 Pazartesi 16:41 | Son Güncelleme:

Botoks hakkında bilinmesi gerekenler

Botoks hakkında bilinmesi gerekenler

Yaş ilerledikçe cilt dokusunun esnekliğini kaybetmesi dolayısı ile göz kenarlarında kazayağı oluşumu, alında derin çizgiler, boyunda kırışıklıklar, çenede şekil kaybı gibi özellikle kadınların ve artık erkeklerin büyük dert ettikleri durumlar olarak ortaya çıkıyor. Peki botoks nedir ve ne işe yarar? Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Eser Aydoğdu meraklıları için anlattı...

Cildin yaşlanmasına bağlı doğan harabiyetlerden kurutulma amaçlı olarak piyasada çok sayıda firma ve arge departmanı tarafından kullanıma sunulmuş krem, losyon, yağ gibi ürünler bulunmaktadır. Son yıllarda rutin olarak kullandığımız Botolinum İnjeksiyon, yani botoks yüz kırışıklıklarında kullanılır hale gelmiştir. Botoks tekniği, bir çeşit bakteriden elde edilen toksinin kaslara doğrudan verilerek, sinir sistemi uyarıcı elemanlarının uyarılmasıdır. 

MUTLAKA UZMAN KİŞİLER UYGULAMALI

Botoks işlemi tamamen estetik amaçlı kullanılan bir yöntemdir. Mutlaka alanında uzman kişiler tarafından uygulanmalıdır. Aksi takdirde hem sağlığınızı hem de güzelliğinizi tehdit edecek sorunlarla karşılaşmak mümkündür. Dolayısı ile yaptırmaya karar verdiğiniz zaman ucuz olanlara rağbet etmeniz önerilmemektedir. Sonuçta yüzünüz her şeyden önemlidir ve kıymetlidir.

Botoks, Botolinum İnjeksiyon işlemi bir çeşit bakteri toksininin, oldukça ince uçlu iğneler vasıtası ile doğrudan kaslara enjekte edilerek, buradaki uyarıcı sinir sistemi elemanları ile hedef bez ve organlar arasındaki veri alışverişinin azaltılması, uygulama esasına uygun olarak yapılmaktadır. Çalışma prensibi bölgedeki asetilkolin maddesinin salgılanarak hedef uyarıyı yapmasını önlemektir.

MİGREN TEDAVİSİNDE DE UYGULANIR

Botoks ile kırışıklıklarınızı azaltabilir hatta yok edebilir ve derinleşmesini önleyebilmekteyiz. Zaten estetik cerrahideki yeni konsept oluştuktan sonra değil, kırışıklıklar oluşmadan önlem almaktır. Çünkü bazı kırışıklıklar derinleştikten sonra çözüm bulmak oldukça zorlaşmaktadır. Ayrıca aşırı terleme sorunu olan kişiler de koltuk altı bölgesine uygulayarak terleme sorunu tedavisi uygulanabilir. Ve son dönemde botoks migren tedavisinde de uygulanabilmektedir.

UYGULAMA SÜRESİ 15 DAKİKA

Botoks işlemi, çok ince uçlu iğnelerle gerçekleştirilen bir metottur. Uygulama süresi yaklaşık 15 dakikadır. Etkinin görülmesi süresi ise bir haftadan 10 güne kadar değişmektedir. Fakat yaşa ve uygulama yapılacak bölgedeki sorunun büyüklüğüne bağlı olarak 4-6 ay gibi belirli periyotlar ile uygulanması gerekmektedir.

KORKMAYA GEREK YOK

“Botoks’tan korkmalı mıyım” kısmına gelince botox uygulaması doktor kontrolündedir, örneğin kaşınızın aşırı kalkması; doz ile ilgilidir ve düzeltilebilir. Kişilerin korkması gereksizdir. Çünkü kimse kaşları kalkmış şaşkın ifade görünmek istememektedir.

BOTOKS YÜZÜ ŞİŞİRİR Mİ?

“Botoks gerçekten yüzü şişiriyor mu?”;  Tabi ki hayır. Nedense botoksla ilgili bu tip yanlış bir algı mevcuttur. Botoks yüzü şişiren bir işlem değildir. Yüzde şişme yapan işlemler başka uygulamalardır. Botoks kas hareketlerini bloke ederek kırışıkları açar. Doktorunuz bu konu ile bilgiyi zaten verecektir.

Unutmayın ki sağlığınız her şeyden çok daha önemlidir.
Sağlıklı ve güzel kalmanız dileğiyle…

<p>Azerbaycan, işgalci Ermenistan ordusuna ait tankın vurulma anının görüntülerini paylaştı.</p>

Yeni görüntüler paylaşıldı! İşgalci Ermenistan ordusuna ait tank böyle vuruldu

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

1658 yıldır medeniyetleri besleyen ağaç bu yıl da meyve verdi

Irak'ın kuzeyinde PKK'ya ait malzemeler ele geçirildi