• $7,7854
  • €9,2901
  • 453.049
  • 1346.24
10 Temmuz 2017 Pazartesi 01:00 | Son Güncelleme:

Bizim reflümüz kanser olmuyor

Bizim reflümüz kanser olmuyor

Türkiye’de her 4 erişkenden birinin reflü olduğunu belirten Prof. Dr. Bor: Bu sayı yurtdışına eşit. Ama farkımız var. Bizim reflümüz kolaykolay kanser olmuyor. Bu Türkiye’ye özel bir durum.

Türk Gastroenteroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Serhat Bor, reflü konusunda bilinmeyenleri anlattı. Reflüyü en çok sigara ve alkolün tetiklediğini belirten Bor, çikolata, yağlı gıdalar ve gazlı içecekler tüketilmesinin de etkili olabildiğine işaret etti. Türkiye'de reflünün sıklıkla görüldüğünü aktaran Bor, şunları kaydetti: Çok yakın zamanda Türkiye'nin reflü sonuçlarını yayınladık, yüzde 23. Yani Türkiye'de her 4 erişkinden biri reflü. 

Ağza acı ve ekşi su gelir

Bu yurtdışına eşit. Yani gelişmiş ülkelerde de bu şekilde ama bizim farklarımız var. Bizim reflümüz kolay kolay kanser olmuyor. Bu, Türkiye'ye özel bir durum. Yine bizim reflümüzde yanmadan çok, ağza acı ve ekşi su gelmesi ön planda. Bunlar da Türkiye'nin reflüsünün farklılıkları. Türkiye taramasına göre, reflü en çok Marmara Bölgesi'nde görülüyor. O bölgede belki de stresin çokluğuyla alakalı veya hangi bölge daha şişmansa orda daha fazla görülüyor. Bor, hassas mide hastalığı bulunanların doktorların vereceği ilaç tedavisiyle rahatlayacağını ancak zamanla bu şikayetlerin tekrarlanacağını belirtti.

Sürekli endoskopi yaptırmayın 

Yakınmanın tekrar etmesi durumunda yeniden endoskopi yaptırmanın gerekmediğini vurgulayan Bor: Bir kere endoskopi yapılmış ve ciddi bir şey yoksa o zaman bunu iki de bir yaptırmaya da gerek yok. Çok aşırı yemek yerine sık sık az yemek yemek gerekiyor. 

Editör:<a href='#0'> </a><a href='mailto: eda.cabul@turkmedya.com.tr'>eda.cabul@turkmedya.com.tr</a>

ABD'de kim Beyaz Saray'da olacak?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Yumurtanın sarısı grileşiyorsa dikkat!

Başkan Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile bir araya geldi