• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
23 Ağustos 2021 Pazartesi 23:07 | Son Güncelleme:

BioNTech'e kalıcı onay

BioNTech'e kalıcı onay

3. doz 4 kat fazla koruyor. İsrail'de yapılan bir araştırma, BioNTech'in Delta varyantına karşı yüzde 70 etkili olduğunu ve 3. dozun ikinci doza oranla 4 kat fazla koruduğunu ortaya çıkardı. Öte yandan ABD İlaç ve Gıda Dairesi (FDA), bir ilke im-za attı ve ‘acil kullanım onayı' ile uygulanan Pfizer/BionTech aşısına ‘tam onay' verdi.

Delta varyantı dünyada etkisini sürdürüyor. Türkiye ile birlikte üçüncü doz aşıyı uygulayan birkaç ülkeden biri olan İsrail'de Sağlık Bakanlığı, üçüncü doz aşının bulaş ve ağır hastalık riskini ciddi şekilde düşürdüğünü açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, 60 yaş ve üstü kişilerde üçüncü dozun, vurulduktan 10 gün sonra enfeksiyona karşı ikinci doza oranla 4 kat daha fazla koruma sağladığı belirtildi.

GEÇEN AY BAŞLANDI

Aynı yaş grubundaki kişilerin üçüncü dozu olduktan 10 gün sonra hastalığı ağır atlatma veya hastaneye yatma riskinin de azaldığı, aşının bu durumlara karşı da 5-6 kat daha fazla koruma sağladığı ifade edildi. İsrail, geçen ay sonunda 60 yaş üstü, 13 Ağustos'ta 50 yaş üstü, 20 Ağustos'ta da 40 yaş üstü kişilere üçüncü doz aşı yapılmasına karar vermişti.

Yaklaşık 9.3 milyon nüfusa sahip İsrail'de 1 milyon 482 binden fazla kişiye BioNTech aşısının üçüncü dozu yapıldı.

FDA'DAN BİONTECH'E TAM ONAY

Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), Pfizer/BioNTech aşısına tam onay verdi. Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci tarafından geliştirilen aşı ABD'de 11 Aralık 2020'de acil kullanım onayı almıştı. FDA'ın Pfizer/BioNTech Kovid-19 aşısına tam onay vermesinin ardından ABD'de bazı üniversite ve hastanelerin, Savunma Bakanlığı'nın ve San Francisco kentinin aşıyı zorunlu kılması bekleniyor.

SIRA 12-15 YAŞTA

Pfizer, FDA'ya tam kullanım onayı için ABD, AB, Türkiye, Güney Afrika ve Güney Amerika'da 44 bin denekten gelen verileri sunduğunu açıkladı. Şirket, verilerin enfeksiyonu önlemede yüzde 91 etkili olduğunu bildirdi. Şirket, 12-15 yaş arası verileri toplamasının ardından bu yaş grubu için de FDA'ya tam onay başvurusunu yapacak.

<p>Duygu Gecü Yüzseven'in sunduğu Sağlık Raporu programında Prof. Dr. Gürkan Arıkan sağlıklı doğumda

Kök hücre tedavisi hangi hastalıklara çare oluyor?

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!