• $8,8689
  • €10,474
  • 499.049
  • 1384.68
15 Haziran 2021 Salı 17:09 | Son Güncelleme:

BioNTech aşı sonrası parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanılabilir

BioNTech aşı sonrası parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanılabilir

Koronavirüs aşılama süreci devam ederken BioNTech aşısı olanlar ilk doz etkilerine yönelik endişe taşıyor. BioNTech yan etkileri nelerdir? BioNTech 2. doz ne zaman yapılmalı? gibi soruların yanıtları vatandaşlar tarafından merak ediliyor. İlk doz aşı olanlar genellikle halsizlik ve kol ağrısı şikayetlerinden muzdarip olduklarını kaydediyorlar. İşte BioNTech aşı sonrası yapılması gerekenler ve aşılama sürecine ilişkin tüm merak edilenler...

BioNTech aşı uygulaması tüm hızıyla sürerken her geçen gün aşılanan kişi sayısı da artıyor. Aşı randevusu alınmadan önce en çok araştırılan konular arasında BioNTech ilk doz yan etkileri nelerdir? sorusu bulunuyor. Aşı sonrası yapılması gerekenler uzman görüşlerinden madde madde derlendi.

BIONTECH AŞISI YAN ETKİLERİ VAR MI, NELERDİR?

Bugüne kadar COVID-19 aşılarına yönelik gerek yürütülen klinik çalışmalarda gerekse mevcut aşı uygulamalarında ciddi yan etkilere rastlanmamıştır. Aşılama sonrasında görülen yan etkiler sıklıkla hafiftir.

Bunlar; yorgunluk, baş ağrısı, ateş, titreme, kas/eklem ağrısı, kusma, ishal, aşı uygulanan bölgede ağrı, kızarıklık, şişlik gibi hafif yan etkilerdir. Ancak nadir de olsa alerjik reaksiyonların olabileceği göz ardı edilmeden aşı uygulamasından sonra bir rahatsızlık hissedilmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması ve hekime yakın zamanda aşı olunduğu bilgisinin iletilmesi unutulmamalıdır.

BIONTECH AŞI SONRASI YAPILMASI GEREKENLER

Sabah'ta yer alan habere göre, aşı sonrasında sık olarak karşılaşılabilecek durumlar ve bu hafif durumlara yönelik destekleyici yaklaşımlar şunlardır:

Aşı uygulanan bölgede ağrı/şişlik/kızarıklık

Aşı uygulanan kolunuza yüksekte olacak şekilde pozisyon veriniz. Soğuk uygulama yapınız. (Örnek: Soğuk suyla ıslatılmış bir havlunun aşı yapılan bölgeye uygulanması vb. Bu sırada cilde doğrudan buz temas ettirilmesinden kaçınılmalıdır.)

Parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanılabilir.

Yorgunluk

İstirahat ediniz, yeterli sıvı aldığınızdan emin olunuz.

Hafif ateş, titreme

İstirahat ediniz, yeterli sıvı aldığınızdan emin olunuz, parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

Baş ağrısı

Parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

Kas/eklem ağrısı

İstirahat ediniz, yeterli sıvı aldığınızdan emin olunuz, parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

Kusma, ishal

Bol sıvı takviyesi yapabilirsiniz, beslenmenizi ishal diyetine uygun olarak düzenleyebilirsiniz. Ağızdan sıvı ve gıda alınamayacak kadar kusma olması durumunda sıvı kaybı olabileceğinden sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Covid-19 aşısı uygulamasından sonra bunların dışında aşıyla ilişkili olabileceği düşünülen bir rahatsızlık hissedilmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

AŞIDAN SONRA BANYO YAPILIR MI?

Prof. Dr. Dilek Arman, "Aşı olunan gün banyo yapılmamalı önerisine uymak doğru mu?" sorusuna "Aşıdan sonra duş alınmaması, kişilerin mantık yolu ile oluşturdukları bir önlem olsa gerek. Aşı sonrasında aşırı sıcak duş almak, sadece lokal reaksiyon riskini artırabilir. Ancak bunun dışında, "Herhangi bir aşı sonrası duş alınmaz" diye bilimsel bir bilgi yok. Çünkü aşı uygulaması sonrasında cilt açıklığı hızla kapanıyor, buradan vücuda mikrop girmesini beklemiyoruz." yanıtını verdi.

  • biontech
  • biontech ilk doz yan etkileri
  • biontech yan etkileri nelerdir
  • biontech aşı sonrası yapılması gerekenler
  • koronavirüs aşısı
  • koronavirüs aşısı yan etkileri
  • biontech ilk doz etkisi
<div><p></p><p><span style='font-size: 1.6rem;'>Antalya'nın Manavgat ilçesinde tur otobüsü ile otomo

Antalya'nın Manavgat ilçesinde tur otobüsü ile otomobil çarpıştı. 2 kişi yaralandı

Biber kurutma mesaisi köyü adeta kırmızıya boyuyor

Sahili kaplayan su sümbülleri temizleniyor

Tescilli kayısı çekirdeğinden kurabiyeler damakları tatlandırıyor