• $9,5198
  • €11,0505
  • 551.569
  • 1519.25
19 Şubat 2021 Cuma 09:43 | Son Güncelleme:

Bilim Kurulu üyesi restoran ve kafelerde PCR testi uygulamasının getirilebileceğini ifade etti

Bilim Kurulu üyesi restoran ve kafelerde PCR testi uygulamasının getirilebileceğini ifade etti
DHA

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, restoran ve kafe gibi mekânlarda HES kodu ve PCR testi gibi uygulamaların getirilebileceğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, normalleşme çalışmaları ile beraber açılması planlanan restoran ve kafelerde girişte kontrol amaçlı HES kodu ve PCR testi uygulamasının getirilebileceğini belirtti.

DHA'da yer alan habere göre, koronavirüs salgınında "yerinde karar" dönemiyle illerde salgının seyrine göre faaliyet gösterecek restoran ve kafelerde, Sağlık Bakanlığının belirleyeceği kriterler uygulanacak.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, sokağa çıkma kısıtlamasının peyderpey azaltılabileceğine dikkat çekerek, "Örneğin; önce hafta sonu bir gün açık olabilir, ilerleyen zamanlarda buna pazar eklenebilir. Hafta içi kısıtlamalar kaldırılarak, hafta sonu sadece akşam devam edebilir ve sonrasında da sokağa çıkma ile ilgili tüm kısıtlamalar kaldırılabilir." dedi.

Kademeli olarak normalleşme nedir?

RESTORANLARDA PCR VE HES TARAMASI

Prof. Dr. İlhan, kafe ve restoranlarda uygulanacak kriterlere ilişkin şöyle konuştu:

"Restoranların açılması söz konusu olduğunda içeriye girildiğinde HES kodu istenebilir, çalışanlardan belli aralıklar ile PCR testi istenebilir. Vatandaşlarımızdan mesafeli oturması istenebilir, sırt sırta, çarpmaz olacak şekilde 1,5 metre mesafe ile oturması söz konusu olabilir. İç mekanda diyelim ki kapasitenin belli yüzdesi kadar insan girişine izin veriliyorsa, dış mekanda ondan biraz daha fazla; ama çok yan yana, dip dibe olmamak koşulunda izin verilebilir. Sosyal alanlarda, restoranlarda, kafelerde de zaman kısıtlamasına gidilebilir. İçeride bulunma zamanına kısıtlama getirilebilir. Vatandaşlarımızın da bunu anlayışla karşılaması gerektiğini düşünüyorum. Örneğin denebilir ki, 'yemek yenecek yerlerde 1 saate kadar, 45 dakikaya kadar oturulabilir'. Olabildiğince sade, hızlı bir şekilde yemeğin yenilip başka insanlara da fırsat tanınması gerekiyor. Şu da olmamalı, kapıda insanlar yemek için sıra yapmamalı, beklememeli, içeride çok fazla oturup virüse maruz kalınmamalı. Yemek yerken maske çıkarılmalı, yemek yedikten sonra maske takılmalı, mekanda işi bitince kalkılmalı."

Koronavirüs vakaları neden Karadeniz'de daha yüksek?

"ÖĞRENCİLERİMİZE DUYURUYORUZ"

Prof. Dr. İlhan, üniversitelerde yüz yüze eğitime ilişkin, "Üniversiteler kendi imkanları dahilinde, teoriklerde çevrim içi tercih etmekle birlikte, uygulamalı eğitim, uygulamalı staj gibi bileşenleri düşündüğümüzde öğrencilerin eksikleri kalmaması şekilde programlar geliştirmesi gerekiyor. Tabii her üniversitenin kendi imkanları farklı olduğu gibi öğrencilerin kendi imkanları da farklı, bunlara göre üniversitelerin karar vermesi gerekiyor. Üniversiteler, bu hafta içinde hızla karar vereceklerdir. Biz YÖK Başkanımızın açıklamasının ardından Gazi Üniversitesi Senatosu'nu rektörümüz başkanlığında topladık. Her fakültemiz, her programımız bir araya gelerek kendi programlarında planlamalarını yaptılar ve bu haftadan itibaren de öğrencilerimize duyuruyoruz." sözlerini kullandı.


Haberin Özeti

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, restoran ve kafe gibi mekânlarda HES kodu ve PCR testi gibi uygulamaların getirilebileceğini açıkladı.

• "Hafta içi kısıtlamalar kaldırılarak hafta sonu sadece akşam devam edebilir ve sonrasında da sokağa çıkma ile ilgili tüm kısıtlamalar kaldırılabilir."
• "Restoranların açılması söz konusu olduğunda içeriye girildiğinde HES kodu istenebilir, çalışanlardan belli aralıklar ile PCR testi istenebilir."
<p>Küresel ısınma ve iklim değişikliği artık inkar edilemez bir  seviyede ancak ne yazık ki bu konud

İklim değişikliğindeki büyük tehlike

Türkiye'ye has uçak! Motoru dursa bile uçuyor

Çorum'da anne ile kızı aynı üniversitede eğitim görüyor

Kayseri'de Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaikli yapı bulundu