• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
24 Aralık 2020 Perşembe 03:07 | Son Güncelleme:

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü: Bulaştırıcılığın artması virüse kol kanat takmaz

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü: Bulaştırıcılığın artması virüse kol kanat takmaz

Mutasyonda tedbirlere daha çok dikkat edilmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Özlü, “Virüsün bulaştırıcılığının artması ona kol kanat takmaz. Biz ona fırsat vermezsek virüs bulaşamaz” dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, koronavirüsün mutasyona uğramasıyla ilgili, “Panik yapmaya gerek yok ama dikkatli olmak ve süreci yakından takip etmekte fayda var. Umarım kötü senaryo gerçekleşmez. Virüsün mutasyonu da yeniden bir salgını tetiklemez” diyerek önemli açıklamalarda bulundu: “Mutasyonların ortaya çıktığı alanlara baktığımızda virüsün daha kolay bulaştırıcı bir hale gelebileceğini öngörebiliyoruz. İngiltere’deki vaka artışları da buna paralel geliştiği için böyle bir korku ortaya çıktı.”

İZOLASYONA DİKKAT EDİN

Sosyal izolasyona dikkat edilmesinin altını çizen Prof. Dr. Özlü şöyle devam etti: “Virüsün bulaştırıcılığının artması ona kol kanat takmaz, virüs kendi kendine bulaşmıyor. Virüsü bize bulaştıran bir insan ve biz ona fırsat vermezsek virüs bize bulaşamaz. Süreç içerisinde virüsün kolay bulaşması, hızlı yayılması söz konusu olsa bile tedbir alarak önleyebiliriz. Esas olan şey sosyal izolasyona uymak. Dün bunu yapıyorsak bugün 3 kat daha fazla yapmamız lazım. Topluma, kalabalıklara, başka insanlarla beraber olacağımız kapalı alanlara özellikle girmemeye çalışmak lazım. Kendi hane halkımızla birlikte olmakta yarar var. Tartışılan konular, aşıyla ilgili sorular, hastalanma ve ölümle ilgili bir değişiklik oluşacak mı? gibi soruların henüz karşılığı bilinmiyor ama bu konuda olumsuz bir kanıt da yok. Olumsuz bir sonuca evrileceğine dair elimizde bilgi yok.”  

<p>Pürüzsüz cilde sahip olmak kadınların en hassas olduğu noktalardan biri. Hava şartları, yanlış ku

Kışa girmeden pürüzsüz cildin sırrı

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi