• $7,8047
  • €9,4964
  • 462.343
  • 1331.62
04 Temmuz 2013 Perşembe 16:41 | Son Güncelleme:

Bel fıtığı tedavisinde yeni yöntem

Bel fıtığı tedavisinde yeni yöntem

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde bel fıtığı hastaları ameliyat olmadan sinire baskı yapan disklerin yakılarak küçültülmesi yöntemiyle tedavi ediliyor.

CÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Algoloji Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Caner Mimaroğlu, yeni tedavi yöntemiyle bel bölgesinde sinirlere baskı yapan disklerin içerisine girerek yakma suretiyle baskıyı ortadan kaldırdıklarını belirtti. 

İLK DEFA YAPILIYOR

Bu yöntemle, bel fıtıklarında ameliyatsız bir şekilde tedavi edilebildiğini belirten Prof.Dr. Mimaroğlu, "Bu yöntem elektrotla diskin içerisine girerek diskin çıkmış kısımlarını küçülterek baskısını yok etmeye dayalı bir tedavi yöntemi. Bölgemizde ilk defa yapılıyor. Şu anda şehrimizde yapılmakta ve disk hastaları kapalı sistemde açık cerrahi uygulanmadan ameliyat edilmektedir" dedi. 

HASTA TAMAMEN KURTULUYOR

Mimaroğlu, uygulanmaya başlayan yeni yöntem ile hastaların bel fıtığı probleminden tamamen kurtulduğunu belirterek, "Bu yöntemle hastalarda genelde bel ve bacak bölgelerinde hissedilen şiddetli ağrılar tam anlamıyla ortadan kaldırılmış oluyor. Hastalarımız ameliyatın ardından sinirlerin düzelmesiyle birlikte tamamen rahatlıyor, rahat yürüyor, rahat uyuyor ve rahat oturuyor. Şu anda hastalara yeteri derecede müdahale edebilecek durumdayız. Haftada 10 hastaya kadar bu uygulamayı yapmayı düşünüyoruz" dedi. 

EKSTRA ÜCRET YOK

Türkiye çapında bize her bölgeden hasta kabul ettiklerini belirten Prof.Dr. Mimaroğlu, "Antalya, İstanbul gibi bölgelerden de çok fazla hastamız var. Bu tür hastaları Sivas'a çekmek gayemiz. Avantajlı tarafımız ise çevre illerde bu yöntemin olmaması. En yakın uygulama Ankara'da tek bir merkezde yapılıyor. Orada da sıra fazla olduğundan her hasta bu imkandan yararlanamıyor" dedi. Hastaların bu yöntemle tedavi için ekstra ücret ödemediği açıklandı. DHA

<p>Peki, yaşananların hukuki boyutu nedir? “Yollu” ifadesi  hakarete girer mi? Türkiye A

CHP'de neler yaşanıyor?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Semeru Yanardağı'ndaki volkanik hareketlilik nedeniyle 550 kişi tahliye edildi

Denizli'de kalem görünümlü suikast silahı ele geçirildi