HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 5,6455
  • 6,497
  • 222.319
  • 96.454
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Batılı yaşam tarzı astım yapıyor 

Uzmanlar dünyada yaklaşık 300 milyon kişiyi etkilediği düşünülen astımın Batılı yaşam tarzını daha çok vurduğunu belirtti. Özellikle 3-4 yaşından önce geçirilen akciğer enfeksiyonu astıma davetiye çıkarıyor. 

x

TÜRKİYE’DE YÜZDE 6-15 ARASINDA!

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Çocuk Alerji-İmmünoloji Uzmanı Doç. Dr. Mahmut Doğru, astımın görülme sıklığının toplumdan topluma farklılık göstermekle birlikte yüzde 1-18 arasında değiştiğini belirtti. Doğru, “Astım, Batılı yaşam tarzının olduğu ülkelerde daha sık görülmektedir. Ülkemizde yapılan çalışmalarda çocukluk dönemindeki astımın sıklığı yüzde 6-15 arasında değişmektedir” diyerek şunları kaydetti: DS֒ye göre, astım çocuklarda en sık görülen bir hastalıktır. 

3-4 YAŞTA ENFEKSİYONA DİKKAT 

5 yaş altında özelikle viral üst solunum yolu enfeksiyonları ile birlikte öksürük ve hışıltı atakları olabilmektedir. Anne ve babada alerjik hastalık (astım, saman nezlesi, atopik egzema) olması astımın devam etmesini 1,7-8,3 kat artırmaktadır. Sigara dumanına maruziyet astım gelişimi için bir risk faktörü olduğu gibi, devam etmesinde de önemli bir etkendir. Ayrıca özellikle 3-4 yaşından önce geçirilen akciğer enfeksiyonu da astımın devam etmesinde önemli bir risk faktördür. Çocuklukta astımı olup, ergenlik döneminde iyileşenlerde hastalık tekrarlayabilir.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
,
İstanbul´da ani gelişen olaylara müdahale edebilmesi için yaklaşık 16 bin polis ve bekçiye komando e

Görüntüler İstanbul´dan: 16 bin kişiye komando eğitimi verildi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

'2045'ten geliyorum' dedi alay konusu oldu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

En Çok Okunanlar