• $8,5293
  • €10,0615
  • 482.414
  • 1418.03
29 Mayıs 2020 Cuma 13:01 | Son Güncelleme:

Bağışıklık sistemi güçlendiren besinler nedir?

Bağışıklık sistemi güçlendiren besinler nedir"

Bağışıklık sistemi güçlendiren besinler nedir? Çin'de ortaya çıkan ve kısa süre içinde tüm dünyaya yayılan Koronavirüs Türkiye'de de 359 kişide görüldü.

Bağışıklık sistemi güçlendiren besinler nedir? Bağışıklık sistemi güçlendiren besinler hakkında detaylı bilgiye haberimizden ulaşabilirsiniz. 

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN BESİNLER NELERDİR?

SEBZELER: Bu sebzelerin en önemlileri lahana, karnabahar, turp, sarımsak ve soğandır. Mantar, ıspanak, maydanoz ve kırmızı pancar bağışıklık sitemini güçlendiren diğer sebzelerdir.

MEYVELER: Bağışıklık sistemine güç veren meyvelerin ilk sırasında portakal-limon- greyfurt-mandalina, yani turunçgiller yer alır. Bu listeye yeni dâhil olan meyveler ise nar ve muzdur.

KURUYEMİŞLER VE YAĞLI TOHUMLAR: Bağışıklığı güçlendiren kuruyemişlerde ilk sırada badem vardır. Listeye fındık ve cevizi de eklemeniz uygun olur. Ancak yüksek kalorili olduklarından dikkatli tüketilmelerinde fayda var. Keten tohumu yağlı tohumlar içinde Omega-3’ten zengin yapısı nedeniyle en güçlü olanıdır. Değişik alternatif isterseniz Chia Tohumunu da deneyebilirsiniz. Onu ayçiçeği çekirdeği izler.

BALIK: Omega-3 yağlarından zengin yapısı, kaliteli proteinlere sahip oluşu, D vitamini, fosfor ve kalsiyum zenginliği “bağışıklık dostu besinler” sıralamasında balığı önemli ve ayrı bir konuma getirir.

YOĞURT: Probiyotik bakteriler, proteinler, D ve B vitaminleri, kalsiyum ve diğer vitaminlerden zengin yapısı, içindeki omega-3 gibi süper yağlarla birleşince yoğurt otomatik olarak birinci sıraya yerleşiyor.

<p class='MsoNormal'>Sağlık İletişimi Derneği Başkanı Dr. İbrahim Ersoy, Akşam  TV'de Belgin Özdemir

Sağlıklı yaşam için ‘Doğru Bilgi'

AFAD inceleme başlattı! Yağmur sonrası dev yarıklar oluştu

Ticaret Bakanlığınca, etiket ve fahiş fiyat artışı denetimi yapıldı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Eylül 2021)