• $8,0529
  • €9,6616
  • 451.879
  • 1412.29
16 Mart 2020 Pazartesi 08:01 | Son Güncelleme:

'Aşısı bulunacak ancak altı aydan önce çıkmaz'

'Aşısı bulunacak ancak altı aydan önce çıkmaz'

ABD'de enfeksiyon hastalıkları ve bağışıklık sistemi alanında çalışmalar yapan Jackson Laboratuvarı Enstitüsü'nün baş araştırmacısı Prof. Dr. Derya Unutmaz, koronavirüs konusunda bilimsel ilerlemelerin hızlı geliştiğini söyledi.

Prof. Dr. Unutmaz, “Tedavi ve aşıda çok kısa sürede başarı gösterilecek. Örneğin HIV/AIDS çalışmalarında 3-5 yılda elde edilebilen sonuçlara Kovid-19’da 3-4 ayda ulaşıldı. 6 ay-1 yıldan önce aşının piyasaya çıkacağını sanmıyorum. Bu bile normalden çok daha hızlı olur” dedi.

ÖNCE TEST, SONRA TECRİT

Türkiye’nin ABD ve pek çok Avrupa ülkesinin tam tersine çok doğru adımlar attığını söyleyen Unutmaz, “Bu noktadan sonra salgını kontrol etmenin yolu, mümkün mertebe çok test yapmak. Güney Kore 200 binden fazla kişiye test yaptı ve daha semptomlar oluşmadan birçok kişiyi bu şekilde izole etti” dedi.

3 MİLYAR İNSANA BULAŞIR

Prof. Dr. Unutmaz, kontrol edilemediği takdirde 2-3 milyar insanın bu virüsle enfekte olacacağını söyledi. Sosyal medyadaki bilgi kirliliğine de değinen Unutmaz, “Genetik olarak Türkler virüse dayanıklı gibi spekülasyonlar yüzünden durumu hafife alacak insanların virüsü yaymasının vebali çok büyük” ifadesini kullandı. Unutmaz ayrıca , “Sağlık personelinin de tercihi olan N95 maskesi kullanılmalı. Diğerleri virüsü önlemek için yeterli değil” şeklinde konuştu. 

SICAKLARA GÜVENMEYİN

Hava ısınınca etkisi azalacak yönündeki görüşlerin doğruyu yansıtmadığını belirten Prof. Dr. Unutmaz, şöyle konuştu: “17 yıl önceki SARS hava ısındığı için azalmadı, çok büyük önlemler alınarak kontrol edildiği için durduruldu. Havaların sıcaklığına güvenmeyelim, ne olacağını kimse tam bilmiyor.” 

DHA

<p>Libya Başbakanı Dibeybe, 5 başbakan yardımcısı ve 14 bakanı ile Türkiye'ye geldi. Abdulhamid Dibe

Libya'nın kritik ziyareti dünyada nasıl yankı buldu?

Her gün 2 fincan yoğurt tüketirseniz ne oldu? işte şaşırtıcı sonuç

Karayipler'de volkan patlaması: Yanardağı'nın neden olduğu kül tabakası hayatı zorlaştırdı

İstanbul'da beliren hilal görenleri kendine hayran bıraktı