• $9,3166
  • €10,8658
  • 532.667
  • 1430.2
24 Ağustos 2021 Salı 18:14 | Son Güncelleme:

Aşılılarda virüs daha az bulaşıyor

Aşılılarda virüs daha az bulaşıyor

Aşılı vakalardaki virüs daha az bulaşıcı. Hollanda'da yapılan bir araştırmada Kovid-19'a yakalanan aşılı kişilerde boğaz ve burunlarında yüksek miktarda virüs bulunmasına rağmen bu virüslerin hepsinin bulaşıcı olmadığı tespit edildi.

Aşı karşıtlarının "Aşı olanlar da olmayanlar gibi Kovid-19'u yayıyor" argümanı Hollanda'da yapılan yeni bir araştırmayla çürütüldü. Araştırmada aşılanan 24 bin 706 sağlık çalışanı arasından hafif ya da belirtisiz Kovid geçiren çoğu Delta varyantı 161 kişi incelendi. Hastaların boğaz ve burun sürüntü numunelerinde virüs seviyelerinin orijinal Kovid geçiren aşısız sağlık çalışanlarınınki kadar yüksek olduğu görüldü."

KENDİNİ ÇOĞALTAMIYOR

"Ancak araştırmacılar, test tüpü deneylerinde aşılanmış hastalardan alınan virüsün, aşılanmamış hastalardaki virüse göre kendini çoğaltmada daha az etkili olduğunu gördü. Yapılan değerlendirmede hala bulaştırıcı olmakla birlikte aşılı kişilerin Kovid'e yakalanması durumunda virüs yayılımının azaldığı sonucuna varıldı. Britanya'da da yapılan bir araştırmada Delta varyantında tam aşılı kişilerin aşısızlar kadar virüs taşıyabildiği ortaya çıkmıştı.

<p>Kardeşiyle birlikte aşıyı reddetti, koronavirüse  yakalandı. Şimdi onun en yakın arkadaşı, sürekl

“Son pişmanlık” fayda etmedi

Bufalonun hatası canına mal oluyordu! İşte o anlar...

İsrailli dalgıç Akdeniz'de Haçlılardan kalma kılıç buldu

Dağlık bölgede zorlukları göze alıp Cumhurbaşkanı Erdoğan için topladı!