• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
30 Eylül 2021 Perşembe 23:18 | Son Güncelleme:

Araştırma sonuçları gösterdi... "Uzun Kovid" hastalığı

Araştırma sonuçları gösterdi... "Uzun Kovid" hastalığı
NTV

İngiltere'de yapılan bir araştırma, grip hastalığına yakalanan kişilerde uzun süre devam eden ve koroanvirüs semptomları gösteren sağlık problemlerinin yaşanabileceğini gösterdi. "Uzun Kovid" adı verilen bu semptomların, koronavirüse yakalanan her 3 kişiden 1'inde görüldüğü de ortaya çıktı.

Oxford Üniversitesi Ulusal Sağlık Araştırmaları Enstitüsü (NIHR) ve Oxford Sağlık Biyomedikal Araştırma Merkezi'nden (BRC) bilim insanları, ABD'de corona virüsten ve gripten iyileşen 270 binden fazla insan üzerinde çalıştı. Bilim insanları, hem grip hem de Covid-19 teşhisi konan hastaların sağlık kayıtlarını inceledi.

NTV'nin haberine göre, her biri 100 binden fazla kişiyi içeren her iki örnek grup, ilk enfeksiyondan yaklaşık üç ile altı ay sonra hala tedavi arayan hastaları içeriyordu. Her iki hastalığın da kalıcı semptomları arasında anormal solunum, yorgunluk ve baş ağrıları görüldü.

Çalışmanın yazarlarından Profesör Paul Harrison, "Grip geçirmiş olan çoğumuz, her zaman umduğumuz kadar çabuk iyi hissetmediğinizi biliyoruz" dedi.

YAKLAŞIK 3 COVİD HASTASINDAN BİRi UZUN SEMPTOMLARDAN MUZDARİP

Bununla birlikte, Covid-19 hastalarının uzun vadeli sorunlara sahip olma olasılığının daha yüksek olduğuna dair işaretler olsa da, fark nispeten küçüktü: Grip hastalarının yüzde 30'una kıyasla, Covid-19 hastalarının yaklaşık yüzde 42'sinin üç ay sonra hala semptomlar yaşadığı bulundu.

Yani çalışmanın bulgularına göre, corona virüs bulaşmış her üç kişiden biri uzun süreli Covid'in en az bir semptomunu yaşıyor. En sık görülen semptomlar solunum problemleri, karın ile ilgili semptomlar, yorgunluk, ağrı ve anksiyete ve depresyon yer aldı.

UZUN COVİD NEDİR?

Dünyanın dört bir yanından artan kanıtlar, Covid-19'a yakalanan ve enfeksiyonundan kurtulan insanların yorgunluk, kalp çarpıntısı, felç, beyin sisi ve nefes darlığı gibi bir dizi devam eden semptom yaşayabileceğini gösteriyor.

<p>Pürüzsüz cilde sahip olmak kadınların en hassas olduğu noktalardan biri. Hava şartları, yanlış ku

Kışa girmeden pürüzsüz cildin sırrı

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi