• $7,4668
  • €9,0104
  • 410.428
  • 1531.05
23 Temmuz 2014 Çarşamba 02:02 | Son Güncelleme:

Anti-aging kremlere 30 yaşında başlayın

Anti-aging kremlere 30 yaşında başlayın

Yaşlanmayı durdurmak elinizde. Daha genç, güzel, parlak, sağlıklı ve doğal görünümlü bir cilde sahip olmak için en uygun anti-aging ürünleri 30’lu yaşlardan itibaren kullanın.

Berda Özdiktaş
berda.ozdiktas@aksam.com.tr

Deri yaşlanması sürecinde genç ve olgun ciltler için farklı ürünlerin tercih edilmesi önem taşıyor. Acıbadem Fulya Hastanesi Cilt Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Emel Güngör, 30-35’li yaşlarda C vitaminli, antioksidan içerikli veya meyve asitleri içeren kremlerin faydalı olmasına karşın, daha olgun ciltlerde A vitamini, retinoid, peptid içeren kremlerin kullanılmasının cildin yaşlanmasını geciktirdiğini belirtiyor. 

Deri yaşlanması iç ve dış etkenlerin etkisiyle oluşuyor. İç etkenler arasında kalıtım ve yaşımız yani biyolojik saatimiz önemli bir yer tutuyor. Dış etkenler arasında ise; çevresel faktörler ve yaşam şeklimiz önem taşıyor. 

EN ÇOK YÜZ, BOYUN VE ELLER 

Cildimiz yaşlandıkça inceliyor ve esnekliğini yitiriyor, çünkü deriyi gergin tutan kolajen ve elastin yaşla birlikte azalıyor. Foto yaşlanma ve oksidatif hasarın katkısıyla; cildimizdeki yaşlanma belirtileri daha da belirginleşiyor. Derideki yaşlanma belirtileri en çok yüz, boyun ve ellerde görülüyor. 

ZAMANI DURDURAN 4 TEDAVİ 

En önemli anti-aging kremlerin güneşten koruyucular olduğunu ve düzenli kullanıldıklarında derinin genç kalmasını sağladıklarını belirten Doç. Dr. Emel Güngör, yaşlanmaya karşı kullanılan 4 ayrı tedavi hakkında şu bilgileri veriyor:  

ANTİOKSİDAN İÇERENLER:

Antioksidan ürünlerin birkaç çeşidi bulunuyor. İçlerinde en tanınmış olanı C vitaminli kremler. Çok sigara içenlerde C vitamini azaldığı için büyük önem taşıyor.  E vitaminli kremler de güçlü antioksidan etkiye sahip.

MEYVE ASİTLERİ BULUNANLAR:
 
Bunların anti-aging etkileri ve cilde yararları bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. Cildin hyaluronik asit salgılanmasını artırıyor. Su tutucu özelliğe sahip hyaluronik asit cilde nem kazandırıyor. Etkili olabilmesi; kremin içeriğindeki AHA konsantrasyonuna göre değişiyor. Konsantrasyon arttıkça etkinlik de artıyor ancak tahriş gibi istenmeyen etkilere de yol açabiliyor. 

PEPTİD İÇERENLER:

Bunlar aminoasitlerin bir araya gelmesinden oluşuyor. Sinirlerden kaslara uyarı gitmesini engelliyor. Kaslar kasılamadığı için de kırışıklık oluşmuyor. Peptid içeren kremler kaş arası kırışıklıklar, göz etrafındaki kaz ayağı kırışıklıkları ve alında öneriliyor. Ancak bu kremler kırışıklıkların azaltılmasında etkili olsalar da botoksun etkisini göstermiyor. Botoksdan korkanlara bir alternatif olarak önerilebiliyor.

A VİTAMİNLİ VEYA RETİNOİD İÇEREN KREMLER

Bunların cildi gençleştirici etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ciltteki kolajen oluşumunu artırıyor, derinin gerginliğini sağlıyor. Üstteki ölü tabakayı soyarak yıpranmış cildin altından taze, parlak bir derinin gelmesine yardımcı oluyor. Ciltteki düzensiz renklenmeyi azaltıyor, güneş ve yaşlılık lekelerinin hafiflemesine yardımcı oluyor. Bu ürünler ciltte hassasiyet, tahriş yapabiliyor, özellikle hassas ve toleranssız ciltlerde dikkat edilmesi gerekiyor. Bu nedenle dermatolog kontrolünde, kişinin cilt tipine uygun konsantrasyonda ve doğru zamanda kullanılması önem taşıyor. 

<p>Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2020/2021 pazarlama  yılında pancar ve şeker üretiminde t

Türkiye şekerini yurt dışından mı alıyor?

İzmir'de deniz 50 metre çekildi! Tekneler karaya oturdu

NASA'nın paylaşımı büyük ilgi gördü. İşte Mars'tan en yeni fotoğraflar...

Müslüm Gürses, isminin verildiği müzede anıldı