• $ 7,3409
  • € 8,6589
  • 451.756
  • 1114.18
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
24 Temmuz 2013 Çarşamba 15:07 | Son Güncelleme:

Akciğer tansiyonu buhar yöntemiyle tedavi edildi

Aydın'da akciğer tansiyonu teşhisi koyulan Ayşe Güler, Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde buhar şeklinde verilen iloprost tedavisi ile sağlığına kavuştu.

Hastaneden yapılan yazılı açıklamada, Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Bölümü'nde, nefes darlığıyla başvuran romatizma hastası Güler'e, Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç Dr. Hasan Güngör tarafından yapılan tetkikler sonucunda akciğer tansiyonu (pulmoner arteriyel hipertansiyon) teşhisi koyulduğu belirtildi.  "Skleroderma" isimli romatizmal hastalığı olan ve akciğer atardamar basıncı çok yüksek iki hastada, bu yöntemle önemli bir düzelme sağlandığı açıklandı.

Ciddi nefes darlığı, ayak şişliği ve yürüme zorluğu olan hastaya, akciğer damarındaki artmış basıncı düşürmek için solunum yoluyla iloprost tedavisi uygulandığı bildirilen açıklamada, akciğer damar basıncında hızlı düşüş sağlanan Güler'in nefes darlığının gerilediğine, ayak şişliğinin düzelerek şikayetlerinin azaldığına işaret edildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yrd. Doç. Dr. Güngör, pulmoner hipertansiyonun, vücutta dolaşan kirli kanı oksijenlenmek üzere kalbin sağ tarafından akciğerlere getiren, pulmoner arter ismi verilen damarlarda kan basıncının artması sonucu ortaya çıktığını bildirdi.

TANI KOYMAK VE TEDAVİ ETMEK ZOR 

Tedavi edilmeyen hastalarda zamanla kalbin sağ tarafında geri dönüşümsüz hasar meydana geldiğini ve hastanın kaybedildiğini belirten Güngör, "Halk arasında akciğer tansiyonu olarak da bilinen bu hastalık çok nadir görüldüğü için tanısını koymak ve tedavi etmek zor. Tanı koymak için ilk yapılması gereken, böyle bir hastalığın olabileceğini düşünmektir" ifadelerini kullandı.

ADÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği'nde bu hastalığın teşhisi, tedavisi ve takibinin başarıyla yapılmakta olduğunu vurgulayan Güngör, şunları kaydetti:

"Bu hastamızla beraber skleroderma isimli romatizmal hastalığı olan ve akciğer atardamar basıncı çok yüksek iki hastamızda, buhar şeklinde verilen iloprost ile önemli bir düzelme sağladık. Amacımız, bu nadir hastalığa karşı halkımızı ve hekimlerimizi bilinçlendirip etik değerler dahilinde doğru ve etkin tedaviyi yapmaktır."AA 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak neden hedef?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak neden hedef?

Bakan Akar, Senegal Silahlı Kuvvetler Bakanı ile görüştü

Bakan Akar, Senegal Silahlı Kuvvetler Bakanı ile görüştü

13 Ağustos 2020 burç yorumları yayında! Burçları neler bek

13 Ağustos 2020 burç yorumları yayında! Burçları neler bekliyor?

Bingöllü usta doğadan topladığı malzemeleri sanat eserine

Bingöllü usta doğadan topladığı malzemeleri sanat eserine dönüştürüyor