• $ 6,7505
  • € 7,3709
  • 358.012
  • 94676
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Affetmek duygusal yükü hafifletiyor

Psikiyatrist Prof. Dr. Tarhan, affetmenin kişiyi duygusal yüklerinden arındırdığına dikkat çekti: Her bir travma kişinin sırtında bir çuval gibidir. Affetmemeyi biz sırtında çuval taşımak olarak düşünüyoruz.

DUYGUSAL YÖNÜMÜZÜ ETKİLİYOR

Kişinin geçmişte yaşadığı travmalar, haksızlıklar, başarısızlıklar ve hayal kırıklıklarının çözülmemesi halinde bunların kişide ağır bir yüke dönüştüğünü belirten psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan şunları söyledi: Her bir travma kişinin sırtında bir çuval gibidir. Nasıl bu çuval bizim hareket alanımızı kısıtlıyor, yürümemizi engelliyor, performansımızı düşürüyorsa, zihinsel performansımızı duygusal performansımızı da etkiliyor. Çözemediğimiz travmalar, haksızlıklar, hayal kırıklıkları etkiliyor. Bunların çözümünü başarabilirsek o yükü çuvalımızdan atmış oluyoruz, rahatlıyoruz ve hareket alanımız genişliyor.

İLK ADIM KABULLENMEKTİR

Burada affetmeden önce bir şey gerekiyor. Kabullenmek gerekiyor, gerçeği kabullenmek. Yani affetmenin bir önceki adımı, gerçekleri kabul etmek. Bazı durumlarda affedemeyebilirsiniz ama gerçekleri kabul edebilirsiniz. Burada bütün iş sorun odaklı değil çözüm odaklı düşünmek, negatife değil pozitife odaklanmak. Negatiften ders alalım ama pozitife odaklı ilerleyelim ve küçük şeylerden mutlu olmayı başarabilelim. Ayrıca ne yaptığımız değil, nasıl yaptığımız da çok önemli. Diğer insanlarla sağlıklı iletişim kurabilmek için önce kendimizle iletişim kurmalıyız.


Almanya'da ezan okunan camilerin sayısı artıyor

Almanya'da ezan okunan camilerin sayısı artıyor

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türk bilim insanları havayı ultraviyoleyle temizleyen solunum cihazı geliştirdi

Bilim insanları corona virüsün zayıf noktasını buldu