• $7,5381
  • €8,9843
  • 411.587
  • 1541.98
25 Ocak 2021 Pazartesi 13:11 | Son Güncelleme:

6,5 milyon doz aşı Türkiye'de: Aşı planlaması nasıl olacak?

Türkiye'ye 30 Aralık 2020 tarihinde Çin'den 3 milyon doz COVID-19 aşısı gelmişti. Çin'den sipariş edilen SinoVac aşısının ikinci sevkiyatının ilk bölümü olan 6,5 milyon doz aşı ise bugün Türkiye'ye ulaştı.

Aşı olan vatandaşlarımızın sayısı 1 milyon 250 bini geçti. Aşılama yapılacak grupları Sağlık Bakanlığı daha önce belirlemişti. Sağlık İletişimi Derneği Başkanı Dr. İbrahim Ersoy, ülke genelinde aşılamada gelinen son durumu ve yeni gelen 6,5 milyon doz aşı programıyla ilgili tüm detayları Akşam TV'ye anlattı.

"YAN ETKİLERİ AZ İYİ BİR AŞIYLA BAŞLADIK"

"Şu anda toplam 10 milyon doz aşı elimizde var. 65 yaş üstü vatandaşlar aşılanmaya başlanmıştı. 10 milyon dozluk aşı 5 milyon kişinin aşılanması ile ilgili. Sağlık çalışanlarının aşılanması tamamlanmıştı. Bu dozlar 65 yaş üstü vatandaşlarımıza yetecek. 80 yaş üstü bireyin evine gidildiğinde orada 65 yaş üstü vatandaşımız varsa onlar da aşılanacak. Bakanlık böyle bir karar aldı. Şu anda kesintisiz bir şekilde aşılama önemli. Aşılamaya yan etkileri az iyi bir aşıyla başladık. Aşı hızı açısından tabloyu değerlendirdiğimizde sağlıklı gittiğimizi söylemek mümkün."

ÜLKE GENELİNDE HEPİMİZ NE ZAMAN AŞILANMIŞ OLACAĞIZ?

"Hastalığı olup atlatanların sayısı 2 milyonun üzerinde. Onlarda bir taraftan aşılanmış gibi kabul ediliyor. Ülkenin yüzde 60'ının aşılanmış olması lazım. Günlük 250 bin gibi aşılama yapılırsa Eylül- Ekim gibi yüzde 60'a ulaşacağız. Maske, mesafe ve hijyen gibi kurallara uyarak Temmuz gibi bir rahatlama bekliyoruz."


Haberin Özeti

Kitlesel aşılama sürecini hızla devam ettiren Türkiye'de toplan aşılanan kişi sayısı 1,2 milyonu aştı. Çin'den sipariş edilen SinoVac aşısının ikinci sevkiyatının ilk bölümü olan 6,5 milyon doz aşı ise bugün Türkiye'ye ulaştı.

Akşam TV'den Ezgi Aşık'a konuşan Sağlık İletişimi Derneği Başkanı Dr. İbrahim Ersoy, Türkiye'nin aşı programıyla ilgili merak edilenleri anlattı.
• "Aşılamaya yan etkileri az, iyi bir aşıyla başladık. Aşı hızı açısından tabloyu değerlendirdiğimizde sağlıklı gittiğimizi söylemek mümkün."
• "Ülkenin yüzde 60'ının aşılanmış olması lazım. Günlük 250 bin gibi aşılama yapılırsa eylül-ekim gibi yüzde 60'a ulaşacağız.
• "Maske, mesafe ve hijyen gibi kurallara uyarak temmuz gibi rahatlama bekliyoruz."
<p>Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Bingöl'den kalkan ve Bitlis'in Tatvan ilçesinde kaza kırıma uğrayan

Şehitlere dualarla veda... Başkan Erdoğan konuştu

Antalya'daki yerleşik yabancılarKovid-19 aşısının ilk dozunu yaptırdı

Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus, Bağdat'ta

Türk Kızılay Irak Delegasyonuna ait fırında üretilen ekmekleri mültecilere dağıttı