• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
6 Temmuz 2021 Salı 07:29 | Son Güncelleme:

3. dozla 10 kat antikor

- BÜLENT ŞANLIKAN

Üçüncü doz Sinovac'ta antikor oranı 20 kat arttı. Sinovac ile yapılan hatırlatma dozlarının Faz 2 çalışmaları sonuçlandı. Üçüncü doz Sinovac'ın antikor oranını 10-20 kat artırdığını açıklayan Prof. Dr. Tufan Tüfek, “Sonuçlar oldukça iyi” dedi.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tüfek, üçüncü doz Sinovac ile yapılan hatırlatma aşısının sonuçlarını paylaştı. Twitter'dan paylaşımda bulunan Prof. Dr. Tüfek, "İki doz Sinovac yapılanlara üçüncü doz Sinovac (hatırlatma) yapılmasının Faz 2 çalışmasının sonuçları açıklandı. Sonuçlar oldukça iyi, aşıdan 15 gün sonra 10-20 kat antikor artışı gözleniyor" dedi.

'SÜRELER ÖNEM KAZANDI'

Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr. Deniz Odabaş, tanımlanan ek aşılamalarla ilgili sürelerin önem kazandığını belirtti. Hastalığı geçirmiş vatandaşların aşılanma sürelerinin 6 aydan 3 aya indirildiğini hatırlatan Odabaş, virüsü atlatan kişilerde tek doz BioNTech'in yeterli olduğunu belirtti. Odabaş, "İki doz Sinovac olanların 1 doz ek Sinovac ya da BioNTech olmaları, Delta'dan korunmaları açısından yeterli. Hastalık geçirenlerin 1 doz BioNTech olması yeterli, ikinci doza gerek yok. 3'üncü doz için de 9 ila 12 ay gibi bir süre tanımlanıyor. 2022'ye kadar bu kişilere hatırlatma dozu yapılıp yapılmayacağı yeniden değerlendirilecek."

'ARTIK SIKILDIK LÜTFEN AŞILANIN'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, "Serpil hemşire çoğumuzdan iyi bilir. Aşı niçin bu denli önemli. Geçen yıl annesi, babası, oğlu ve kendisi Kovid-19'a yakalandı" diyerek fotoğrafını paylaştığı Serpil Bolat'tan aşı çağrısı. Serpil hemşire, "Hastalık Türkiye ve dünyanın 1.5 yılını çaldı. Çok yorulduk, artık maskelerden de sıkıldık. Salgının bitmesi için aşı yaptırmamız şart" dedi. Bolat, fotoğrafla ilgili de, "Günlük 200'e yakın aşı yapıyoruz. O gün de yorulmuştuk" dedi.

KOCA'DAN BAĞIRAN SAĞLIKÇIYA UYARI

Kütahya otobüs terminalinali mobil aşı biriminde görevli sağlık personelinin "Sinovac ve BionTech" diye bağırdığı görüntü sosyal medyada paylaşıldı. Sağlık Bakanı Koca, personelin mizahi bir tavırla aşı daveti yaptığını belirterek; "Ancak aşı ciddi bir konudur, soruşturmayı gerektiren bir durum yok" dedi.

CAN KAYBI 40'IN ALTINDA

Türkiye'de dün yapılan 219 bin 737 Kovid-19 testinden 4 bin 678'i pozitif çıktı, 4 bin 735 kişi iyileşti, 35 kişi ise hayatını kaybetti.

TOPLAM DOZ 54 MİLYONA YAKLAŞTI

Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan yurt geneli aşı oranlarının yer aldığı 'Günlük Kovid-19 Tablosu'nda, en az bir doz aşı olmuş 18 yaş ve üzeri nüfusun Türkiye ortalamasına yer verildi. Dünkü verilere göre 1'inci doz Türkiye ortalaması yüzde 58.40, 2'nci doz ortalaması yüzde 25.55 olarak ölçüldü. Dün saat 19.00 itibarıyla 1'inci dozda 36 milyon 251 bin 519, 2'nci dozda 15 milyon 858 bin 588 ve 3'üncü dozda 1 milyon 549 bin 165 olmak üzere toplam 53 milyon 659 bin 272 doz aşı uygulandı.

İngilizler Türkiye'nin sistemine hayran kaldı! 'Bize de öğretin'
İngilizler Türkiye'nin sistemine hayran kaldı! 'Bize de öğretin'

İngilizler Türkiye'nin sistemine hayran kaldı! "Bize de öğretin"

Tüm zamanların en yükseği... Tarım sektöründen ihracat rekoru
Tüm zamanların en yükseği... Tarım sektöründen ihracat rekoru

Tüm zamanların en yükseği... Tarım sektöründen ihracat rekoru

Türkiye'den savunma ve havacılık sanayisi atağı... İhracat rekoru tazelendi
Türkiye'den savunma ve havacılık sanayisi atağı... İhracat rekoru tazelendi

Türkiye'den savunma ve havacılık sanayisi atağı... İhracat rekoru tazelendi

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor