• $ 5,4229
  • € 6,1948
  • 228.766
  • 103.310
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

2 yaşındaki çocuğa ekranlı oyun almayın

O. Murat Uyar / Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı    [email protected]                                                             

x

Toplumun büyük çoğunluğunu zaman zaman rahatsız eden baş ağrılarının önemli bir kısmı da gözlerden kaynaklanmaktadır. Günümüzde artık 2 yaşında ekranlı oyuncaklar, tabletler, bilgisayarlarla tanışıklıklar başlıyor. Gün geçtikçe gözler daha çok yoruluyor. Gözde miyopi, hipermetropi, astigmatizma gibi kırma kusuru hiç olmayan yani her iki göz numarası tamamen sıfır olan insan yüzdesi ortalama dört kişide birdir. Hele hele 45 yaşın üzerinde uzağı keskin nişancı kadar iyi görenlerde dahi yakından görüş gittikçe bulanmaktadır (presbiyopi).  
Gözünde kırma kusurları (özellikle iki göz arasında belirgin fark) olduğu halde baş ağrısı, gerginlik, sinirlilik yakınmaları, sık sık ağrı kesici, antidepresan kullanımı, MR, BT çekimleri yaptıranlar, bazen bir gözlükle bütün bu şikayetlerinden kurtulabilmektedir. Yine de kırma kusuru olmasa dahi uzun süre ve yoğun yakın çalışma sonrası göz ve alın çevresinde zaman zaman ağrılar oluşabilir. Saat başı 5-10 dakikalık aralar, gözleri kapatarak  veya uzaklara bakarak dinlendirmek gerekir.

Göz tansiyonunu ölçtürün

Kırma kusurları dışında en ciddi ve sinsi olan nedenlerden ikincisi göz tansiyonu yüksekliği ve ona bağlı gelişen glokomdur. Glokom doğuştan olabileceği gibi en sık 40 yaş üzerinde toplumun yüzde 2’sinde rastlanmaktadır. Daha çok görülen açık açılı glokom ancak muayenede tesadüfen yakalanabilirken, daha az görülen kapalı açılı glokomda bulantı, kusma yapacak kadar şiddetli göz ağrısı oluşur. Çoğu göz hastalığında kaybedilen görüntüler tedavilerle bir şekilde geri kazanılabilirken, glokom tedavisi genelde ancak kalan görme ve görme alanını korunmaya yöneliktir.
Bunlar dışında gözde kızarıklık, görme azalmasıyla seyreden üveit, keratit gibi iltihabi hastalıklar da baş ağrısı yapabilmesine rağmen sinsi olan glokom ve ihmal edilen göz kırma kusurları açısından rutin göz muayeneleri aksatılmamalıdır. 
Ayrıca göz dibi muayenesiyle, beynin uzantısı olan görme sinirinin başındaki ödem ve kabarıklıklar saptanarak beyindeki tümörler, iltihaplar dahi teşhis edilebilmektedir.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

AK Parti, yeni reklam filmini Yükselen Türkiye için #HızKesmedenDevam etiketiyle paylaştı. Reklam fi

Sosyal medyada büyük ilgi gördü: Hashtag kısa sürede TT oldu

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Diriliş Ertuğrul'da 'Osman Gazi' sürprizi

Dünyanın en zor dikkat testlerinden biri

Maksat Yarışmak Olsun - 19 Mart 2019

Ataman ile Devr-i Alem - San Miguel - Meksika - 31 Aralık 2018

Diyet Günlüğü - Yaşlılarda beslenme - 27 Şubat 2019