• $8,1181
  • €9,7076
  • 455.292
  • 1378.37
20 Mart 2021 Cumartesi 09:53 | Son Güncelleme:

10 hastadan birinde "bitmeyen kovid" görülüyor

10 hastadan birinde "bitmeyen kovid" görülüyor

Kovid-19 geçiren 10 hastadan 1'nin yakınmaları 12 haftadan daha uzun sürüyor. Bu vakalara da "long Kovid" yani "uzun Kovid" ya da "bitmeyen Kovid" deniyor.

Genelde koronavirüse yakalanan hastalar, 3-4 hafta süren bir tedavinin ardından iyileşiyor. Ancak bazı hastalarda bu süre 3 ayı aşabiliyor.

Hürriyet'te yer alan habere göre, özelllikle virüsü ağır atlatan hastalarda "bitmeyen Kovid" durumu daha sık görülürken ABD ve Avrupa'da bu hastalar için rehabilitasyon merkezleri açılıyor. Uzun Kovid geçiren hastaların iyileşme süreleri; solunum egzersizleri, psikiyatrik destek verilen rehabilitasyon merkezlerinde kısalıyor.

BELİRTİLERİ NELER?

-Sürekli yorgun olmak

-Nefes darlığı

-Endişe ve depresyon

-Çarpıntı

-Göğüs ağrıları

-Eklem veya kas ağrısı

-Kafa karışıklığı, unutkanlık ve odaklanma sorunu ile kendisini gösteren beyin sisi

TELE REHABİLİTASYON

İstanbul İl Pandemi Kurulu üyesi ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Erdoğan Çetinkaya, şu anda ihtiyacı olan hastalara tele rehabilitasyon yapıldığını ve bu nedenle Türkiye'de bir merkez ihtiyacı olmadığını belirterek şunları söyledi:

Türkiye'de uzun Covid yaşayan hastalarımız için henüz böyle bir merkezimiz yok ancak akciğer tutulumu olan ya daha çeşitli organ tutulumu olan, yeterli iyileşmeyi gösteremeyen hastaları pulmoner rehabilitasyona alıyoruz. Rehabilitasyondan önce Covid-19 geçiren ve göğüs ağrısı, çarpıntı, aritmi şikayeti olan hastalara kardiyoloji konsültasyon, nörolojik yakınmaları olan hastalara da nöroloji konsültasyonları yapıyoruz."

6 HAFTALIK EGZERSİZ

Yeditepe Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü öğretim üyesi Dr. Fzt. Elif Develi ise solunum güçlüğü çeken hastalara çeşitli egzersizler verdiklerini söyledi:

"Bu hastalara taburculuk sonrası dönemde de 6-8 hafta süre ile pulmoner rehabilitasyon öneriliyor."

Egzersiz kapasitesinin korunmasına yönelik olarak hastalara hafif tempoda yürüyüş ve germe egzersizleri ile vücut ağırlığının kullanıldığı egzersizler, solunum problemleri için ise fizyoterapist ile solunum egzersizleri ve solunum kas eğitimi veriliyor.

  • bitmeyen kovid
  • uzun kovid
  • bitmeyen kovid belirtileri
  • pulmoner rehabilitasyon
<p>Spor Toto Süper Lig'de Fenerbahçe konuk ettiği Gaziantep FK'yi 3-1 mağlup ederek şampiyonluk yarı

Fenerbahçe-Gaziantep FK Maç Yorumu

Güvenliğin dikkati, hayatını kurtardı

Polisin ikna çalışması sonucu teslim olan terörist ailesiyle buluşturuldu

Osmanlı döneminde padişahların iftar sofralarını süsleyen yemekler