İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.729
  • 5.491
  • 194.43
  • 93043
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Gencebay: Batı bölmeye çalıştıkça biz kenetleneceğiz!

Müziğin efsane ismi Orhan Gencebay, dünya gündemine dair AKŞAM’a konuştu: Batı ülkemizi mezhepsel, dinsel ve ırksal açıdan bölmeye çalışıyor ama biz kardeşiz!

x

TUĞBA KALÇIK

Türkiye son yıllarda belli odaklar tarafından uluslararası arenada yıpratılmaya çalışılıyor. Siz bu tabloyu nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Türkiye, çok büyük ve güçlü bir ülkedir. Şanlı tarihimiz de bunu gösteriyor. Tüm zorluklara rağmen binlerce yıllardan beri varlığını sürdürmüş Anadolu, büyük bir tecrübe alanıdır. Türkler 14 bin yıldır bu topraklarda yaşıyor. Yönetimler değişse de halkımız aynı halktır. Bu yüzden köklerine bağlı, sağduyu ve sabırla hareket eden bir halkız. Hem yeraltı kaynaklarından hem de stratejik konumundan dolayı Türkiye’ye yönelik birçok oyun oynanıyor şu anda ama halkımız derin tecrübesiyle bunu görüyor.

‘BİZİ KİMSE BÖLEMEYECEK’

Bizi içten ve dıştan yıkmak için birçok şey denediler. Sadece bugün değil, 100 senedir saldırıyorlar. Atatürk’ümüz başta olmak üzere diğer atalarımızın sayesinde Sevr gibi bir proje senaryo olarak kaldı. Asla başarılı olamazlar. 15 Temmuz’da da bunu canlı yaşadık. Halkımız bu oyunlara gelmez. Birlik içinde onların oyunlarını bozduk. Batı ülkemizi mezhepsel, dinsel ve ırksal açıdan bölmeye çalışıyor ama biz kardeşiz. Biz de din, dil, ırk farklılıkları vardır ama ayrılığı yoktur. Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Alevi hepimiz biriz, kardeşiz. Bu kardeşliğimizi bozmadan birlik içinde yaşamaya devam edeceğiz. Bizi kimse bölemez. 

Irak ve Suriye bölünmemeli

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin bağımsızlık referandum kararı son günlerin en çok tartışılan konulardan biri... 
Irak ve Suriye toprak bütünlüğünü korumalıdır. Hem Suriye hem Irak kesinlikle bölünmemeli. İki ülkenin parçalanmaması bölgenin güvenliği içinde çok önemli. Bazı güçler ise bu iki ülkeyi bölmeye çalışıyor. 

‘Batsın Bu Dünya’ ülkem için ağıttı!

Sizin için yeri özel olanlar şarkılarınız hangileri? 

Hepsinin yeri bende ayrıdır. 1975-1976 arasında yaptığım ‘Batsın Bu Dünya’ şarkımı ülkemizin içinde bulunduğu ortam için yapmıştım. Şimdi gerçi gece kulüplerinde bu şarkı eşliğinde dans ediyorlar ama bu şarkı aslında ülkem için yaktığım bir ağıttı. 

‘Aşk Pınarı’nı eşime yazdım

Sevim Hanım için hangi besteleri yaptınız peki? 

Çok... ‘Benim Dünyam’ ve ‘Aşk Pınarı’ Sevim Hanım’a ithafen yaptığım ilk bestelerdi. 

Bestelerinizin yıllardır popüler olmasını neye bağlıyorsunuz? 

Doğru yolda olduğumu gösteriyor. Halkla bütünleştiğimizin de en önemli işaretidir aynı zamanda. Melodilerim popta da halk müziğinde de kullanılıyor. Müzik için yapacağım daha çok şey var.

Ekrana dönmek kısmet olmadı

30’un üzerinde gişe rekorları kıran filmler yaptınız. İyi bir teklif gelse yeniden oyunculuk yapar mısınız? 

90’dan sonra özel televizyonlardan sonra oyunculuğu biraz erteledim açıkçası. 10 sene önce oyunculuğa yeniden dönmeyi istedim ama kısmet olmadı. Çok senaryo geldi oynamam için. Kabul etmedim. Kendi sinema projem var, hâlâ üzerine çalıştığım. İleriki bir dönemde bu projeyi hayata geçirmek istiyorum.

Erdoğan sanatçının arkasında

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sanata ve sanatçıya yaklaşımını nasıl buluyorsunuz? 

Cumhurbaşkanımız sanatçının haklarını koruyan, onların sorunlarını dinleyen bir lider. Bütün sanat dallarına çok büyük önem veriyor. Kültür şurası yapıldı, bende katıldım. Şurada her sanat dalı kendiyle ilgili konuları ele aldı. Çok faydalı bir çalışma oldu. Şimdi de Atatürk Kültür Merkezi için de çok güzel bir proje hazırlanıyor.

KURAN’I ÇOK GÜZEL OKUYOR...

Cumhurbaşkanımızı ne zamandır tanıyorsunuz? 

40 yıla yakın bir süredir tanırım kendisini. Belediye başkanlığı döneminde de sık sık görüşüyorduk. Çok güzel şiir okur. Ayrıca çok iyi bir sese sahip, Kuran’ı da çok güzel okuyor.  Ülkemizin adına çok umutluyum. Bizi çok güzel bir gelecek bekliyor...

Müziği başarılı olmak için yaptım

Küçük yaşlarda başladığınız müzik kariyerinizde uzun bir dönem sahne gerisinde çalıştınız. Sahne önüne geçmek için neden bu kadar beklediniz? 

Müzikte üretmeyi daha çok seviyorum. Sahneye çıkarsam üretim durur diye düşündüm. Sahne benim tüm vaktimi alır, yeni beste üretemem diye endişelenmiştim. Utangaç bir yapım var. Sahne önünde olmayı hiç düşünmemiştim. Müziği şöhret olmak için değil, başarılı olmak için yaptım. Türk müziğini geliştirmek için çağdaş teknikler kullanarak farklı sentezler üretmeye çalıştım.

600’den fazla bestem var

Bugüne kadar kaç beste yaptınız? 

Beste üretmeyi çok seviyorum. 600’e yakın bestem var. Yarım bıraktığım da bir o kadar var. Üzerinde hala çalıştığım besteler var. Yeni albüm çalışmam için hazır olan 70 bestem var. Bunların arasından 10 tanesini okuyacağım. Birkaç ay içinde de albümü çıkarmayı düşünüyorum. Senfonik çalışmalar da yapıyorum. Hikaye anlatan enstrümantal eserlerde oluşacak olan bu çalışmayı da ayrı bir proje olarak sunacağım. 

Kendi kaleminden biyografi kitabı...

Kendi hayatınızı anlatan bir kitap yazmayı düşündünüz mü? 

Kitap projem üzerine çalışıyorum şu anda. Ne zamandan beri ihmal etmiştim ama şimdi hızlandırdım. Aslında önce nehir söyleşiler formatında hazırlamıştık kitabı ama sonra formatı değiştirdik. Şimdi de biyografi tarzında yeniden hazırlıyoruz.  

Telif hakları önemli

MESAM Başkanı olarak müzisyenlerin telif hakları için uzun süredir mücadele ediyorsunuz. Çalışmalarınız nasıl gidiyor? 
MESAM’ı 30 yıl önce sanatımızı ve sanatçımızı korumak amacıyla kurmuştuk. Müziğimizin yaşaması için telif haklarının iyi olması gerekiyor. Eğer iyi olmazsa müziğimiz bundan büyük bir zarar görür. Müzik kalitemizi de etkiliyor bu durum. Müziğe verilen emeğin karşılığını almamız gerekiyor.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
Muharrem İnce´nın seçim şarkısının Yunan halk türküsü olduğu ortaya çıktı

Muharrem İnce´nın seçim şarkısının Yunan halk türküsü olduğu ortaya çıktı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

En Çok Okunanlar