• $8,4533
  • €10,2689
  • 499.569
  • 1441.33
22 Mayıs 2020 Cuma 05:45 | Son Güncelleme:

Bayramlar dargınların barışması için fırsattır

Bayramlar dargınların barışması için fırsattır

Dargın olanlar için Ramazan Bayramı iyi bir vasıta olabilir. Ne demişler “Küsler bayramda barışır." Dinimiz küslüğü tavsiye etmiyor. Hal böyle olunca birçok dargın, aile büyüklerinin de araya girmesiyle bayramda barıştırılıyor.

İslam’a göre küs kalmak tavsiye edilmiyor. Dargın olanların, bayramı beklemeyip, hemen barışması gerekiyor. Allahü Teâlâ'yı ve Peygamber efendimizi seven, insanların kusurlarına bakmaz, hoşgörülü olur. İyi insan, herkesle iyi geçinir. Başkalarına sıkıntı vermediği gibi, onlardan gelecek eziyetlere de katlanır. Bir kusuru için kimseye darılmamak gerekir. Dargınlık olsa bile üç günden fazla sürmemeli. Şayet bayrama kadar süren bir dargınlık olduysa, daha fazla gecikmeden barışmalı. Hadis-i şeriflerde buyruldu ki: “Birbirinizle münasebeti kesmeyin! Birbirinize arka çevirmeyin! Birbirinize kin ve düşmanlık beslemeyin! Birbirinizi kıskanmayın! Ey Allah’ın kulları kardeş olun! Bir Müslümanın diğer kardeşine darılarak üç günden çok uzaklaşması helâl değildir.)[Buhari]”

GÜNAHLARI AF OLUR

“Birbirine dargın iki kişiden, hangisi önce selam verirse, günahları afolur. Verilen selamı öteki almazsa, melekler alır. Selam almayana da şeytan, sevinçle iltifatta bulunur.[İbni Ebi Şeybe]” “Müminin kardeşine üç günden çok dargın durması caiz değildir. Üç gün sonra, ona selam verip hatırını sormalıdır. Onun selamını alırsa, birlikte sevaba ortak olurlar. Selamını almazsa günaha girer. Selam veren de küs durma mesuliyetinden kurtulmuş olur.) [Ebu Davud]” “Din kardeşiyle bir yıl dargın duran, onu öldürmüş gibi günaha girer. [Beyheki]” “Ameller, pazartesi ve perşembe günleri Allahü teâlâya arz olunur. Allahü teâlâ da, kendisine şirk koşmayan herkesi affeder. Ancak bu mağfiretten, birbirine kin tutan iki kişi istifade edemez. Allahü teâlâ, “O iki kişi barışıncaya kadar amellerini bana getirmeyin” buyurur. [İ. Malik]” “İki kişi, birbirine dargın olarak ölürse, Cehennemi görmeden Cennete giremez. Cennete girseler de birbiriyle karşılaşamazlar. [İbni Hibban]”

<p>Libya açıklarında batmak üzere olan şişme bottaki 97 düzensiz göçmen, bölgedeki Deniz Kuvvetleri

MSB duyurdu: Mehmetçiğin dikkati faciayı önledi

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı

İşgalci İsrail, içlerinde hamile bir kadınında bulunduğu ailenin tüm fertlerini öldürdü

Mehmetçiğin dikkati Doğu Akdeniz'de faciayı önledi