• $32,4431
  • €34,5402
  • 2484.08
  • 9679.8
17 Mayıs 2015 Pazar 02:00 | Son Güncelleme:

Yeni bedende yeni hayat

Yeni bedende yeni hayat

Arzum Akar ve Yusuf Turan’ın en büyük hayali kilo verebilmekti. Her türlü yolu denediler ancak her seferinde yemek yemenin cazibesine kapıldılar.

Ta ki Özel Ataköy Hastanesi Obezite Cerrahisi uzmanı Dr. Fakı Akın’la tanışana kadar. Ameliyat öncesi ve sonrası değişen hayatlarını anlatan Arzum şimdi bedenine bakmadan beğendiği kıyafeti giyebiliyor. Yusuf Turan ise kilolarının gittiğini görünce daha mutlu hissediyor. İkili yeni hayatlarını, Dr. Fakı Akın da en çok tercih edilen obezite ameliyatlarını anlattı.  

SİBEL ATEŞ YENGİN
sibel.ates@aksam.com.tr

YÜZÜM KÜÇÜLDÜ 

Yusuf Turan: Çocukluğumdan beri kiloluydum, yemeyi içmeyi severdim. Ocak başında müracaat ettiğimde 146 kiloydum. Bütün tahlillerim yapıldı. İki hafta boyunca protein diyetimi uyguladım. Ameliyata kadar dört kilo verdim. Şu an 115 kilodayım, daha da vereceğim. Kiloların gittiğini görünce daha mutlu hissediyorum. Çalışma hayatım bile daha keyifli oldu. Sokakta yürürken bile o rahatlığı hissediyorum. Arkadaşlarım, çevrem çok şaşırdı. Beni görenler “Yüzün küçülmüş” dedi. Öğrencilerim yeni farkediyor. Tatilden dönünce daha da anlayacaklar. Henüz alışveriş yapmıyorum. Çünkü daha gidecek kilolar var. Hayatımın geri kalanını daha iyi yaşayayım diye bu ameliyatı oldum. Yeni bir bedende yeni bir hayat yaşıyorum. 

ARTIK O BEDENE DÖNMEM

Arzum Akar: 96 kiloydum. Şimdi 62 kiloyum. Yüzüm küçüldü, simam değişti. İnsanlar tanımakta zorlanıyor. Ben de bunun keyfini yaşıyorum. Eskiden uzaktan baktığım, acaba içine girer miyim diye düşündüğüm bedenleri denemeden alıyorum. 48-50 bedenden 38 bedene düşmek şahane. İşin garibi moda tasarımcısıyım. En acısı da yaptığın hiçbir şeyi giyememek. Bir daha asla eski halime dönemem. Artık o bedende yaşamak istemiyorum. Aynada kendime bakıyorum ve “Güzel kızmışsın” diyorum. Keşke on sene önce ameliyatı olsaydım. 
Ailem eskiden “on kilo versen iyi olur” derken şimdi “Küçüldün, yeter” diyorlar. 

MİDE KÜÇÜLÜNCE HASTA AZ YİYOR 

Obezite cerrahisinde en çok yapılan tüp mide ve mide bypass ameliyatı. Teknik olarak kolay olduğu için son yıllarda tüp mide ameliyatında da artış var. Bugüne kadar dünyada en çok yapılan mide by pass ameliyatı çünkü en faydalısı. Mide by pass ameliyatından sonra mide küçültüldüğü için hasta az yiyor. Midenin geri kalan kısmı ileri bir noktaya bağlandığı için emilimde de azalma oluyor. Tatlı düşkünü kişilerde emilim azaltıcı bir yönü olduğu için kilo alma problemine rastlanmıyor. Her iki ameliyatta da iştah belli bir derecede iniyor. Tatlı düşkünü olan tüp mide ameliyatından sonra tatlı yemeye devam ederse kilo alma riski var.  

AMELİYATTAN ÖNCE KİLO VERİLİYOR

Ameliyat öncesi midenin iç tabakasına bakılıyor bakteri varsa antibiyotik tedavisi yapılıyor. Obez hastalarda vitamin eksikliği sık görülür. Ameliyat öncesi bu eksikliği gideriyoruz. Guatr, kolesterol, karaciğer yağlanması, şekere yatkınlığına bakıyoruz. Akciğer solunum testi yapıyoruz. Kardiyoloji, dahiliye uzmanı, diyetisten kontrolünden geçiriyoruz. Psikolojik test yapıyoruz. Çünkü hastanın yeme alışkanlıkları çok önemli. Duygusal yemek yiyici mi, bir hastalığa bağlı olarak mı yiyor bunlar tek tek tespit ediliyor. Onaylandıktan sonra tekrar hasta bana geliyor ve her şeyi bir daha gözden geçiriyorum. Sonra da özel bir diyet programı ve özel bir içecek veriyorum.Hasta ameliyata girdiğinde kilosunun yüzde beşini vermiş oluyor. 

 

Siirt için yeni petrol hamlesi! Çalışmalar başlatıldı
Siirt için yeni petrol hamlesi! Çalışmalar başlatıldı

Siirt için yeni petrol hamlesi! Çalışmalar başlatıldı

Teleferik faciasından kurtulan anne-kız konuştu: Ölüm korkusu yaşadık
Teleferik faciasından kurtulan anne-kız konuştu: Ölüm korkusu yaşadık

Teleferik faciasından kurtulan anne-kız konuştu: Ölüm korkusu yaşadık

TÜİK açıkladı: Türkiye'de işsizlik azaldı
TÜİK açıkladı: Türkiye'de işsizlik azaldı

TÜİK açıkladı: Türkiye'de işsizlik azaldı