• $8,0964
  • €9,6874
  • 451.958
  • 1399.54
24 Haziran 2018 Pazar 00:10 | Son Güncelleme:

Türk Sinemasında Kardeşlik Hikâyeleri…

Türk Sinemasında Kardeşlik Hikâyeleri…

BAŞAK BIÇAK

basakbicak@gmail.com

Kardeş hikâyesi üzerine kurulu iki filmin birden vizyona girdiği bu hafta Türk Sinemasının en iyi kardeşlik öykülerine bir göz atalım…

Gülen Gözler

Arzu Film mamulü aile komedilerinin en çok bilinenlerinden. Aşklarına sahip çıkan kardeşlerin onları kollama işini abartan babalarına karşı, annelerini de yanlarına katarak giriştikleri güç birliğinin eğlenceli macerası. Filmin en akılda kalan karakteri ise Şener Şen’in can verdiği çılgın pilot Vecihi oluyor. Yüzlerce kez izlense de bıkılmayacak bir Yeşilçam klasiği...

Neşeli Günler

Boşanan aile ve ortada kalan çocuklar... Kramer Kramer’e Karşı gibi örneklerini de izlediğimiz bu temaya Yeşilçam’dan gelen eğlenceli bir yorum. Anne babalarını yeniden birleştirmek için yola çıkan kardeşler dâhil hepimiz hala şu soruya cevap arıyoruz: Turşunun iyisi nasıl yapılır, limonla mı, sirkeyle mi?

Uyanık Kardeşler

Hayallerinin peşine düşen ve despot babalarını aldatmaktan geri durmayan iki erkek kardeşin komik hikâyesi... Yeşilçam komedilerinin şımarık tarafından gelen, sabun köpüğü hafifliğinde bir film ancak aile olmak, kardeş olmak üzerine güçlü söylemler içeriyor.

Canım Kardeşim

Bir Ertem Eğilmez başyapıtı olan Canım Kardeşim, keşfedilen kardeşlik üzerine güçlü bir dram. Toplumcu sinemanın önemli örneklerinden biri olan filmi Tarık Akan ve çocuk yaşta büyük bir kabiliyetle kamera karşısına geçen Kahraman Kral sırtlıyor.

Köyden İndim Şehire

Tarla sürerken bulunan bir hazine ve zengin olma hayaliyle yola düşen kardeşlerin hikâyesi, listedeki diğer örneklerin aksine kardeşlik-akrabalık ilişkisinin ne kadar ince bir ipliğe bağlı olduğunu ispat etmeye çalışıyor. 

Limonata

Makedonya’da yaşayan Sakip isimli bir gencin, babasının son isteğini yerine getirmek için kardeşi Selim’i bulmaya, İstanbul’a gitmesini ve dönüş yolunda yaşadıkları maceraları anlatan Limonata, mizah ile dramın harmanlandığı oldukça keyifli bir yol filmi… Serkan Keskin ise kelimenin tam manasıyla döktürüyor!

Kardeşim Benim

Popüler Türk sinemasının son dönem örneklerinden biri... Ünlü oyuncularıyla iyi gişe yapan film, dostunu yolda tanırsın mottosuna paralel bir fikir üretiyor ve kardeşliği de yolda keşfetmenin mümkün olduğunu hissettiriyor.

Aile Şerefi

Bir babanın ailesini korumak için büyük fedakârlıklar yapabileceğini izleten film ailenin kardeşler arasındaki güçlü bağ olduğunun altını çiziyor. Aile Şerefi’nde, kötü karakter Oktay’ın tek çocuk şımarıklığına karşılık çok kardeşli bir ailenin mutlu ve güçlü olabileceği alt metni işleniyor.

Her Şey Çok Güzel Olacak

Altan ve görmediği ağabeyi Nuri, Altan’ın başını beladan, evliliğini de uçurumdan kurtarmak için yollarına düşüyor ve Türk sinemasının en iyi kardeşlik filmlerinden birini izlettiriyorlar. 

Kelebekler

Bir kez daha birbirine yabancılaşmış kardeşler yola düşüyor ve aile olma duygusunu keşfediyor. Akrabalık kan bağıyla olmaz derler ancak Türk sineması her dönemde kan bağının gücüne vurgu yapmayı seviyor. Bağımsız sinemacılarımızdan Tolga Karaçelik’in elinden çıkan bir film olan Kelebekler de bu konuda en son izlediklerimizden...

<p>Kamu çalışanlarıyla ilgili tedbirleri içeren Cumhurbaşkanlığı Genelgesi Resmi Gazete'de yayımland

Kamu çalışanlarına yönelik tedbirler neler?

Erzurum'un asırlık camilerinde Kovid-19 nedeniyle ramazan buruk geçiyor

Bakan Çavuşoğlu, NATO Konseyi Toplantısı'na katılmak üzere Brüksel'e geldi

Çöp kovasının içinde 41 kilogram eroin ele geçirildi