• $8,5543
  • €10,0902
  • 496.834
  • 1351.59
13 Eylül 2015 Pazar 02:00 | Son Güncelleme:

Sıkılmayı bırak etrafına bak!

Sıkılmayı bırak etrafına bak!

Canınız fena sıkılıyor. Hafta sonu ya da iş çıkışlarınızda rahatlamak için yaptıklarınız da rutin hale gelmeye başladı. O zaman biraz cesaret edip harekete geçme zamanı geldi de geçiyor demek. İşte size bütün can sıkıntısından ve rutinden kurtulmak için beş öneri.

Özlem Çakır
ozlemcakirist@gmail.com

KENDİ LEZZETİNİZİ YARATIN

Eliniz ne zamandır yemek yapmaya gitmiyor. Yalnız da yaşasanız bir aile içinde de olsanız dönüp duran mönünüz içinde debeleniyorsunuz belki. Aranızda izlemeyen varsa işe Fatih Akın’ın Soul Kitchen filmini izlemekle başlayın derim işe. Sonrası kolay. Son yıllarda birbirinden farklı konseptte ve yerde birçok aşçılık ve mutfak atölyesi açıldı. Bakırköy’deki WOW Istanbul Hotels & Convention Center bünyesinde bulunan Soffa Mutfak Atölyesi ise atölyeleriyle bunlar arasında sanki bir adım öne çıkıyor. Anadolu mutfağından ve dünya mutfaklarından farklı lezzetleri eğlenceli bir ortamda bir atölyede öğrenmek keyifli olabilir. Uzman şeflerin eğitiminde sadece birbirinden leziz yemekler yapmayı öğrenmek dışında mutfak kültürü ve tarihini öğrenmek de cabası. Hatta Soffa Mutfak Atölyeleri’ne hafta sonları aile boyu da katılabiliyorsunuz. Ekim ayında başlayacak “9 Adımda Temel Aşçılık Programı” adlı atölyeyi de kaçırmayın deriz. 
Programlar için: http://www.soffamutfakatolyesi.com

YAZININ GÜCÜ

Belki çok okuyorsunuz ama eliniz kaleme gitmiyor. Ya da aslında hiçbir zaman keşfedilemeyecek bir yazı dâhisisiniz! Yazdıklarınızı utangaçça yakın çevrenizde birkaç kişiye göstermeye başlamış da olabilirsiniz. Yazı yazmanın kendisi tabii ki bir kurs ya da atölyeyle öğrenilmez ama bu konu üzerinde daha disiplinli ve bir yöntem ışığında hareket etmek isterseniz, onlarcasının arasında Notos Atölyeleri bu iş için biçilmiş bir kaftan. Notos Yazı Atölyesi’nin 15 kişiden oluşan atölyelerinde Cuma akşamları iş çıkışı 9 hafta boyunca yazmanın ve okumanın izinde gidebilirsiniz. Aslında atölyenin motto’su her şeyi açıklıyor: “Bir romanı okurken okumayı ve yazmayı da öğreniriz.” Aynı mekânda dilerseniz oyun yazarlığı ve “editörlük ve yayıncılık” atölyelerine de katılabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için: notosatolye.com

SUYUN ALTI DAHA GÜZEL 

Bu yaz denize ne kadar girdiniz? Girdiniz ama kesmedi. Hiç dalmayı ve su altı deneyimi yaşamayı düşündünüz mü? 20 yılı aşkın bir süredir sualtı turları düzenleyen Ayışığı Turizm, sunduğu farklı seçeneklerle hafta sonlarınızı harika bir deneyimle geçirmenize vesile olabilir. Örneğin önümüzdeki Kurban Bayramı’nda firma eğitmenleriyle beraber 
23-27 Eylül tarihleri arasında Adrasan Dalış Turu düzenliyor. Kaçırmayın deriz. Ayrıntılı bilgi için ayisigidiving.com’a bakabilirsiniz.

TARIMA Bİ EL ATSANIZ!

Evinizin balkonunda çiçek ve hatta ufaktan nane, biber, domates yetiştiriyor olabilirsiniz. Ya da sadece karşı komşunun o daracık balkonunda yetiştirdiklerini gördükçe kıskançlıktan ölüyorsunuz. Kent bahçeciliği Türkiye’de de son yıllarda son derece popüler. Toprağın gücünü, organik olarak yetiştirilen bitkilerin, sebzelerin önemini ve lezzetini deneyimlemek isterseniz, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin faaliyetlerini ve atölye çalışmalarını takip edin deriz. Örneğin dernek bu tip bir çalışmanın benzerine 3 Ekim’de Şişli Ekolojik Pazarı’nda başlayacak. Atölyede, “organik tarım nedir?”,  “bir ürünün organik olup olmadığını nasıl anlarız?”, “organik pazarlarda nelere dikkat etmeliyiz?” gibi sorulara cevaplar aranacak.  Ayrıca 19 Eylül’de Bodrum Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi-Mavi Galeri’de de daha ayrıntılı bir organik tarım eğitimi verilecek. 
Başvuru ve kayıt için egitim@bugday.org adresine başvurabilirsiniz. 

ÜCRETSİZ DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

İstanbul’da burnumuzun dibinde bir cennet var. Belki bir ara, hatta belki de en son küçükken okulla ya da ailenizle bir piknikte oraya gitmiş olabilirsiniz: Belgrad Ormanları. Doğa yürüyüşü grupları son yıllarda oldukça popüler. Belgrad Ormanı ise hem İstanbul’un son kalan yeşil alanlarından biri olması hem de parkur zenginliği açısından ideal. Orman için kurulan yürüyüş grupları arasında öne çıkan ise “Belgrad Ormanı’nda Yürüyoruz”. Ormanda düzenli yürüyüş yapan grup, öyle yağmur, çamur, güneş de dinlemiyor. Grubun hâlihazırda Facebook ve Twitter üzerinde 2000’e yakın üyesi bulunuyor. Yürüyüşlere 15 ile 35 arasında hemen her meslekten kişi ücretsiz bir şekilde katılabiliyor. Farklı parkurların denendiği grupla yapacağınız yürüyüşle hem spor yapmış olursunuz, hem de İstanbul florasının aslında ne kadar zengin olduğuna da tanıklık edebilirsiniz. 
Grubun Facebook hesabına ulaşabilirsiniz. 

<p>Aydın'ın Kuşadası ilçesinde, atık su hattından oluşan patlaktan boşalan lağım suları, yağmur suyu

Kuşadası'nda patlayan lağımın suları denize karıştı!

Kuzey Makedonya'nın zarafet sembolü... Osmanlı mirası Alaca Cami

2020 Tokyo Olimpiyatları görkemli törenle açıldı

Bayraktar TB3, TCG Anadolu'da birlikte görev yapacak