• $ 6,7764
  • € 7,4396
  • 370.865
  • 104954
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
06 Mayıs 2018 Pazar 00:01 | Son Güncelleme:

Selülit aslında bir kadın hastalığıdır

Dr. NESLİHAN DOLAR

neslihandolar@gmail.com

Sayın Dr. Neslihan Dolar

SELÜLİTLERİMDEN KURTULMANIN ÇARESİNİ ARIYORUM

Aslında çok kilolu sayılmam ama bacaklarımdaki o portakal kabuğu görüntüsü beni deli ediyor. Sırf bu yüzden yazın gelmesini istemiyorum. Bunlar neden oluyor gerçekten kurtulmanın yolları var mıdır?

Sevgili Duygu Hanım,

SELÜLİTE NEDEN OLAN BİRÇOK FAKTÖR VAR

Sellülit deride portakal kabuğu görünümü ve çukurcuklarla seyreden deri ve yağ dokusundaki düzensiz görünümü tanımlayan genel bir kavramdır. Özellikle bayanlarda görülen sıklıkla uyluk kalça ve karın bölgesindeki deri altı yağ dokusunun bölgesel metabolik bozukluğu olarak tanımlanabilir. Şişmanlık veya obeziteyle karıştırılmamalıdır. Selülite neden olan birçok faktör olduğu düşünülmektedir. Selülitler kronik venöz yetersizlik ve varislerle beraber seyredebilir. Bu durumda deride ince ve kalın kılcal damar çatlamaları göze çarpar. Kan ve lenfatik dolaşım bozukluklarının selülite neden olduğu bir gerçektir. Bu yüzden tedavinin bir bölümünü dolaşım bozukluklarıyla mücadele oluşturur. Ayrıca selülit oluşumunda hormonal faktörlerin rolü de tartışmasızdır. Sellülitin başlamasında ve ilerlemesinde en önemli hormonlardan birisi östrojendir. Bu yüzden selülit en çok kadınlarda olur, ergenlik döneminden sonra başlar ve hamilelik, menstruasyon ve menopoz dönemlerinde artış gösterir. Tüm bunların dışında selülitin oluşumunu kolaylaştıran birtakım ek faktörler vardır. Bunların başında genetik yatkınlık yer alır. Yağ ve karbonhidratların fazla alındığı dengesiz beslenme, aşırı tuz tüketimi, liften fakir diyet selülitin artışına neden olur. Hareketsiz yaşam tarzı, sıkı giysiler ve yüksek topuklu ayakkabılar baldır kaslarında disfonksiyona ve azalmış kas pompalama mekanizmasında hasara neden olarak venöz dolaşımın azalmasına ve dolayısıyla sellülite neden olur. Sigara da yine mikrodolaşımı ve doku osijenlenmesini azaltır, serbest radikal oluşumunu artırarak alkol de yağ metabolizmasını etkileyerek selülit oluşumunda olumsuz etkilerde bulunur.

MUTLAKA UZMANA BAŞVURUN

Selülitin pek çok kolaylaştırıcı ve artırıcı nedeni olmasından dolayı tedaviler de multidisipliner bir yaklaşımı gerektirir. Tek bir tedaviden ziyade kombine tedavi modelleri tercih edilir. İlk yapılması gereken yaşam tarzında birtakım değişiklikler yapmak ve artırıcı faktörleri ortadan kaldırmak gerekir. Uygun diyet programları, egzersiz, ilaç kullanımında (özellikle hormonal ilaçlar) anksiyete ve stres kontrolü ve sigara, alkolden uzak durmak gerekir. Selülit tedavisinde en etkili yöntemlerden birisi de mezoterapidir. Mezoterapi derinin orta tabakasının tedavi yöntemidir. Bu tedavide yağ yakıcı, dolaşım ve mikrosirkulasyonu düzenleyici, oksijenlenmeyi artırıcı pek çok aktif madde direkt olarak problemli bölgeye lokal olarak uygulanır.  Mezoterpiye yardımcı olarak kullanılan pek çok teknoloji de mevcuttur. Ultrason teknolojisi, radyofrekans enerji, lazer dalgaları ve termoterapi gibi yüksek frekanslı ve termik ve vazodilatatör etkili yöntemler kullanılmaktadır. Bunlar arasında son dönemde etkinliği ve faydaları sonuçlarla kanıtlanmış benim de severek kullandığım Tripolar Radyofrekans TRİPOLAR sistemi yapısında iki farklı teknolojiyi bir arada barındırır: TriLipo Radyo Frekans (RF) ve TriLipo Dinamik Kas Aktivasyonu (DMA). Tek bir aplikatörde eşzamanlı olarak etki gösteren bu iki teknoloji sinerjistik bir etki yaratarak cerrahi olmayan bir yağ azaltımı, lenfatik drenaj ve bunun yanı sıra deride sıkılaşma sağlarlar. Kullandığım bir diğer sistem de FDA onaylı hem derin dokularda hem de cildin üst tabakalarında etki ederek portakal kabuğu görünümünü hafifleten radyofrekans, kızılötesi ışın enerjisi ve mekanik masaj teknolojilerini bir arada kullanarak tedavi edilen bölgedeki yağ dokusunun azalmasına ve selülit görünümünü düzelmesine yardımcı olur. Ayrıca diod lazer enerjisinin kullanıldığı sıcak lazer lipoliz yönteminde de yağ yıkımı ve yakımı ile birlikte çevre dokunun da ısınmasıyla ciltte sıkılaşma ve selülit görünümünün azalması dikkat çeker. Selülit kadınlarda ciddi kozmetik kaygılara yol açan multifaktöryel bir deri değişikliğidir. Bu konuda kişilerin ruhsal ve maddi suistimaline çok uygun bir pazar vardır. Merdiven altı yetkin olmayan kişiler tarafından yasal olmayan uygulamalardan uzak durunuz. Selülit mutlaka bir uzman doktor kontrolünde tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

Sorularınızı instagram/drneslihandolar ve neslihandolar@gmail.com  hesabına gönderebilirsiniz.


27 Mayıs 1960 darbesinin yıl dönümünde, demokrasi şehitlerini rahmetle anıyoruz

27 Mayıs 1960 darbesinin yıl dönümünde, demokrasi şehitlerini rahmetle anıyoruz

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

4 saatlik sokağa çıkma izni başladı! Objektife yansıyan kareler...

Türkiye'nin milli devi ''Fatih'' için geri sayım başladı