• $ 6,8223
  • € 7,5691
  • 379.237
  • 105520
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
30 Eylül 2018 Pazar 00:57 | Son Güncelleme:

Rengini bilmediğim hayallerimin peşinden gitmeye devam edeceğim

UYGAR TAYLAN

uygartaylan@gmail.com

Dünyanın dört bir yanından engelli sanatçıları bir araya getirip farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali 11-14 Ekim tarihleri arasında başlıyor. Bu yıl ikinci yaşına giren festival, “Karanlıktan Aydınlığa” mottosuyla Âşık Veysel anısına yapılacak. Festivalin bu yılki konuklarından biri de görme engelli şarkıcı ve gitar virtüözü Jose Feliciano. 9 Grammy ödüllü usta sanatçıyla festival öncesi görüştük.

Türkiye’ye defalarca geldiniz, sahne aldınız ekim ayında sizi yeniden Mersin’de Engelsiz Sanat Festivali’nin açılışında izleyeceğiz. Geri dönmek nasıl bir duygu?

Türkiye’ye geri dönmek ve hala müziğimi seven insanların karşısına çıkmak her zaman harika bir duygu benim için. Böyle harika bir seyirci için çalmak benim için her zaman bir zevktir.

Sadece 60’lı yıllara denk gelen nesle değil, hepimize hitap ediyorsunuz. Şarkılarınızın bir sırrı var mı? 

Klasik belki ama sırrım, müziğe olan aşkım ve müziğimi paylaştığım insanları çok seviyor olmam. Bu bir şekilde, aramızda bir bağ yaratıyor. Zaman geçtikçe de kurduğunuz bağ eskimiyor, hatta yeni yollarla, başka bağlantılara köprü oluyor. Şarkılarım böylece nesilden nesle miras kalıyor. Bir de insan var olduğundan beri temelde yatan duygular aynı. Sadece yaşama biçimi farklı. Duygular aynı oldukça, şarkılar ve şarkıcılar hiç eskimeyecek buna inanıyorum.

11 çocuklu bir ailenin üyesisiniz.  Kalabalık bir ailede büyümek müziğinizi nasıl etkiledi?

Hayatımda yaşadığım her şeyin müziğime de yansıdığına inanıyorum. Kalabalık bir ailede büyümek dahil. Kalabalık içinde belki de yalnızlığı hissetmek için sadece müzik yapmak istemiş olabilirim

Sahnede olduğunuzda nasıl hissediyorsunuz?

Benim için tüm renkler aynı. Ancak sahnedeyken insanlar müziğimi en iyi şekilde hissettiğinde ve anladığında o duygu bana bir şekilde yansıyor. 

Bize her zaman sanatın dünyayı kurtaracağı söylendi. Müziğin dünyayı nasıl kurtaracağını düşünüyorsunuz? 

Müziğin insanları bir araya getirdiğini düşünüyorum, renk, cinsiyet, ırk önemli değil. Son albümümdeki şarkım  ““We Are Livin’ In A World” de düşüncelerim ile ilgili daha fazla duyguyu kendimce anlatmaya çalıştım. 

Sizi müzik sektöründe “dahi” olarak tanımlıyorlar. Bunun hakkında ne düşünüyorsun?

Hayatımda çok çalıştım ve müziğin tadını çıkardım ve her gün hayatımda müzik sayesinde yeni bir şeyler öğreniyorum. Ben bir dahi olduğumu düşünmüyorum ama ne mutlu bugüne kadar tüm nesiller için bir mesaj olabildim. Bana dahi dedikleri için çok teşekkür ederim. Ben yaptığım müziğimle binlerce insan tarafından kutsandım. 

JOHN LENNON’LA ÇALDIK

Sahnede eserlerini en çok çalmaktan hoşlandığınız besteci kim? Müziğinizde ilham aldığınız veya idol gördüğünüz kimler vardı? 

Özellikle de İspanya’dan beğendiğim birçok besteci var. Ayrıca tüm John Lennon ve Paul McCartney bestelerini seviyorum. Hatta bir keresinde John Lennon’la beraber bile çaldık. Benim için unutulmaz bir andı. Bugüne dek etkilendiğim ve bana katkısı olan birçok sanatçı oldu: Frank Sinatra, Elvis Presley, The Beatles, Lady Gaga ve Les Paul... Hepsi birbirinden özel ve değerli benim için. Müzik tarihine yön vermiş, yol vermiş isimlerle aynı sahnede olmak, müziğe katkıda bulunmak tarif  edilemez bir duygu.

Görmediğiniz milyonlarca insanın hayatına dokunmak nasıl bir duygu?

Yüzlerini görmediğim milyonlarca kişinin hayat hikayesine ortak olmak, sahip olduğum en büyük zenginlik sanırım. Şarkılarım milyonlarca insanın özel anlarına şahitlik ediyor. Bir de madalyonun öbür yüzü var tabii. Aynı şarkılar benim hayatımda bazen en acı, bazen en güzel anın şahidi oluyor.

Sanatın her türlü engeli aşarak dinleyiciye ulaşmasının büyüleyici bir etkisi var, bunun hakkında ne düşünüyorsunuz ve bu etkiyi arttırmak için neler yapabiliriz?

Tüm engelli insanların toplumda aynı haklara sahip olduğunu düşünüyorum.  Trafik ışığı sinyalinden, ürünlerin üzerindeki açıklamaların körler alfabesi ile yazılmasına dek... Tüm okul sistemlerinde daha fazla eğitim ve bilgi olması gerektiğini düşünüyorum ki, engelli insanlar toplumdaki diğer insanlarla aynı kişilerdir.

Müzikle ilgili hâlâ hayalini kurduğunuz ve mutlaka yapmalıyım dediğiniz bir şey var mı? 

Aşkla yaptığım işe devam etmek, işimi yeterince iyi yapabilmek ve insanların hayatına keyif katabilmek benim tutkum. Tutkularımın ve rengini bilmediğim hayallerimin peşinden gitmeye de devam edeceğim.


Antalya'da trafikte 'sosyal mesafesiz' kavga

Antalya'da trafikte 'sosyal mesafesiz' kavga

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Fransızların 'rokfor' peynirine rakip Divle obruk peyniri mağaraya bırakıldı

İnsanların yaklaşmaya korktuğu lanetli yerler