• $8,3201
  • €10,0359
  • 477.563
  • 1420
25 Mart 2018 Pazar 00:01 | Son Güncelleme:

PRP yöntemi pek çok branşta kullanılıyor

PRP yöntemi pek çok branşta kullanılıyor

Dr. NESLİHAN DOLAR

neslihandolar@gmail.com

Sayın Dr. Neslihan Dolar,

YAŞLI GÖRÜNMEK İSTEMİYORUM

Yaş 35, yolun yarısına geldim ve yaşlı görünmekten korkuyorum. Cildimi hep böyle tutmanın en doğal yolu nedir? Cildime yabancı bir madde enjekte ettirmeden genç ve pırıl pırıl bir cilt istiyorum. 

Sevgili Ahu Hanım,

PRP İLE 35’TE ZAMANI DURDURUN

Yaşlanma doğal bir süreç ancak bu sürecin karşısında ben de doğal gençleşme sloganıyla duruyorum. Hayattan çaldığınız sizin. Bu hırsızlığı erkenden yapmanız gerekiyor. Doğal gençleşme metodlarna ne kadar erken başlarsaız o kadar doğal görünürsünüz. Cildinizin henüz yeni yeni kaybettiği ışıltı, canlılık, nem ve sıkılığı geri elde etmenin en doğal yolu PRP diye bilinen kendi kanınızdaki cevheri kullanmaktır. Vücudunuza yabancı bir madde enjekte ettirmek istemiyorsanız bu yöntem tam size göre. Çok eski çağlardan beri aslında kullanılan bir yöntemdir. Eski çağlarda insanlar yara olan yerlerine kendi kanlarını sürerek iyileştirirlermiş. İşte bu bilgiden yola çıkarak araştırılan ve yapılan çalışmalarla da etkinliği kanıtlanan prp yöntemi antiaging, saç dökülmesi ve yara iyileşmesi amacıyla pek çok branşta kullanılmaktadır artık. 

PRP yani trombositten zengin plazma, kanınızdaki tamir hücrelerinin ayrıştırılarak cilde verilmesidir. Bu yöntemde yapılan şudur: Labaratuvar ortamnda alınan kanınız özel kitler ve cihazlar kullanılarak hücrelerine ayrıştırılır. Bu ayrışma 15 dakika kadar sürer. Sonrasında steril ortamda ayrıştırılan tamir hücreleri cildinizdeki problemli bölgelere mezoterapi yöntemiyle enjekte edilir veya iğneli radyofrekans, roller ve dermapen gibi yöntemerle cilt altına yedirilir. Bu hücreler bir yerimiz kesildiğinde kanama sonrası kanamayı durduran ve kesiği tamir edip yara dudaklarının kaynaşması ve iyileşmesini sağlayan hücrelerdir. Bu hücreler enjekte edildiği yerde hızla tamir olayını başlatır ve  sorun ne ise onu onaran hücreye dönüşür. Lekeli, yıpranmış, matlaşmış ve sıkılığını yitirmeye başlayan ciltlerde olayı geri çevirir ve cildi bir siper olup yaşlanmaya karşı korur. İşem genellikle 21 gün aralıklarla 3 seans şeklinde uygulanıp senede 1 veya 2 defa koruma seansları şeklinde uygulanalir. Prp yöntemi, leke, kırışıklık ve sarkma tedavisinin yanısıra saç dökülmesinin önlenmesinde de başarıyla kullanılmaktadır. Saçların daha canlı parlak ve hacimli görünmesine destek olmaktadır. Akne izleri, çatlak tedavisi, göz altı morluklarının önlenmesinde de kullanılan bu yöntem diabetik ayak yaraları, yatak yaraları gibi kronik yara iyileşmesinde  de başarıyla kullanılmaktadır. Otolog yani kişinin kendi hücreleri ve kanı kullanılarak yapıldığı için de allerji veya benzeri bir yan etki riski de olmayan uzman ellerde steril şartlarda uygulandığında oldukça güvenilir ve etkili bir yöntemdir.

Sayın Dr. Neslihan Dolar

YANIK İZİ NASIL GEÇER?

1 sene önce bacağıma kaynar su döküldü ve 2. derece yanık gelişti. Sonrasında enfeksiyon kaptı ve iyileşmesi çok uzun sürdü. Şimdi yaram geçti ancak izim kırmızı ve kabarık olarak kaldı. Üstteki deri de buruş buruş duruyor. İzimin geçmesi için ne önerirsiniz.

Sevgili Dilek Hanım

PRP YANIK İZLERİNİ DE İYİLEŞTİRİR

Yara, yanık ve cerrahi işlemler gibi travmalar sonrası bazı kişilerde yara iyileşmesi sürecindeki bir bozukluk nedeniyle  aşırı hücre üretimi sonucunda  anormal nedbe dokusu oluşur.  Bu da yarada iz oluşumuyla sonuçlanır. Böyle durumlarda hemen tedaviye başlamak en doğrusudur. Erken dönemlerde kullanılan slikon örtü ve jeller, deri yenleyici kremler destek tedavisinde işe yarayacaktır. Eğer keloid denilen durum gelişmişse bu durumda bazı ilaçlar nedbe dokusuna enjekte edilerek dokuyu eritme yoluna gidilebilir. Yine kriyoterapi, yani azot gazı da kullanılan br başka yöntemdir. Keloid değil de sadece bir yara izi ve skar dokusu ise bu durumda PRP tedavisi işe yarayacaktır. PRP tedavisi ile yanık bölgesinde cilt altına uygulanan tamir hücreleri cildin yenilenmesini ve onarımını sağlayarak yara iyileşmesini hızlandırır ve çok iyi sonuçlar alınır. Ayrca thulium lazer, fraksiyonel lazer ve radyofrekans sistemleri de PRP tedavisine ek olarak yara izlerinde başarıyla kullanlmaktadır.

Sorularınızı instagram/drneslihandolar ve  neslihandolar@gmail.com  hesabına gönderebilirsiniz.

<p>THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, 'Dünyanın en modern kargo terminalini açacağız. Aynı zaman

THY Yönetim Kurulu Başkanı Aycı: Dünyanın en modern kargo terminalini açacağız

Tokat'ta bulunan tilki yavruları koruma altına alındı

İstanbul Havalimanı'nda göçmen kaçakçılığı

Balıkesir'in büyülü güzelliği Kuş Cenneti Milli Parkı