• $8,1911
  • €9,8863
  • 472.576
  • 1330.48
24 Haziran 2018 Pazar 00:25 | Son Güncelleme:

Oysa ne çok sessiz çığlık varmış yüreğimde

Oysa ne çok sessiz çığlık varmış yüreğimde

AYSUN YILDIZ GÜNGÖR

aysun.yildiz@aksam.com.tr

Oyuncu ve yazar Murat Tavlı’nın yeni kitabı Gözyaşlarım İftiharla Sunar, kitapseverlerle buluştu. Tavlı’yla bir araya geldik hem kitabını hem oyunculuğunu konuştuk. 

Yeni kitabınız hayırlı olsun, biraz yazım aşamasından bahsedebilir misiniz?

Çok teşekkür ederim. Gözyaşlarım İftiharla Sunar, yaklaşık 8 ay gibi bir sürede yazıldı. Gerçekten yazarken kendimin de karanlık köşelerde saklanan acılarıyla yüzleştim, oysa ne çok sessiz çığlık varmış yüreğimde... Bu kitapla beraber gün yüzüne çıktı arkamda bıraktığım duygular.

Gözyaşlarım İftiharla Sunar, kitabın adını neye göre koydunuz?  

Çünkü gerçekten gözyaşlarımın sayfalara ilmik ilmik işlediği bir kitap oldu. Bu benim 4. kitabım ve belki de en cesur davrandığım kitap oldu. Kendimi ele verdim, isyan ettim ve sahiplerine teslim edemediğim ne kadar isyanım, cümlem varsa okurlarımla paylaştım. İfşa ettim her şeyi.

Dördüncü kitabı çıkardınız. Dizi oyunculuğu, tiyatro, yazarlık… Hepsine nasıl yetişiyorsunuz?

Üretmeden yaşayamam. Sahip olduğum her sermayeyi paylaşma derdindeyim. Yaptığım her iş birbirini besleyen işler oluyor. Hepsine yetişmek yorucu olsa da yaptığım her işten öyle keyif alıyor, insanlarla öyle kucaklaşıyorum ki her yorgunluğumu tatlı tebessümlere esir ediyorum.

TİYATROYA CEZA İLE BAŞLADIM

Oyunculuk nasıl başladı?

13 yaşında öğretmenimin ceza olarak beni tiyatro kulübüne göndermesiyle başladı. Sınıfta taklit yaparken yakalandım ve madem bu kadar yeteneklisin seni sahneye alalım dediler. Hayatım böyle şekillendi. Umarım bu tarzda vizyon sahibi öğretmenler her geçen gün artar ve gençlerin hayatına dokunurlar.

En son oynadığınız dizi “No 309” tam olarak 2,5 yıl sürdü. Dizi size ne kattı? 

Her proje size bir artı katar. Ben o projeyle hayatı, dostlukları ve gerçekleri gördüm. Mesleki açıdan çok keyif aldığım bir rolü canlandırdım. O proje benim için unutulmaz oldu, her yönüyle... 

Kadın fanlarınız daha çok sanırım. Yaşadığınız enteresan bir anınız var mıdır hayranlarınızla?

Kadınlar tarafından sevilmenin avantajı da var dezavantajı da. Bir kere tanımadığım her kadın tarafından trip yiyerek hayatımdaki trip boşluğunu dolduruyorum. Beni tanıdınız mı diye sorduklarında istersen hayır hatırlayamadım de, bakın neler oluyor (gülüyor). Enteresanlığın da ötesinde yaşadıklarım oldu ama bunlar bende kalsın.

TİYATRO PAYLAŞTIKÇA GÜZEL

Tiyatro oyununuzdan biraz bahsedebilir misiniz?

Tiyatroname Esatgil Oyuncuları tarafından 2017 yılında sahneye konan ‘’Can Erik’’ adlı oyunda Can Erik karakterini canlandırıyorum. Tam bir aile komedisi ve komedi tufanı... İnteraktif bir oyun olduğu için seyirciyi de oyun boyunca hikâyenin içinde tutuyoruz.

Sizi hangi rollerde oynamak heyecanlandırıyor?

Bu zamana kadar hep birbirinden farklı karakterler canlandırma fırsatı yakaladım. Bu bir oyuncu için çok keyifli bir durum. Tabii bir yandan da her projede tekrar bir mücadele içine girip kendi rüştünü ispat etmek zorunda kalıyorsun. Komedi dalında ödüllü olmama rağmen insanları ağlatabileceğim bir rol istiyorum. İzlediklerinde güldükleri adamın yazdıklarını okuduğunda ağlayan insanlar bunu bekliyor. 

Oynamam dediğiniz roller var mı?

Oynamam dediğim rol yok, gerçekten de inandığım her karakteri oynarım. Değerlerimle ters düşmediği müddetçe...

Projeyi kabul ederken neye önem veriyorsunuz? 

Projeyi seçme konusunda bir avantajım var. Yazan bir adam olduğum için senaryo analizi konusunda bir adım öndeyim. Kendimi evimde hissetmem çok önemli. İçine bürüneceğim karakter bana kendimi evimde hissettirirse eğer o  işin içinde olurum.

<p>Asıl vicdan nerede! CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu, '128 milyar dolar nerede?' yalanına mül

Vicdansız sömürü

Selçuklu motifleri buğday sapından üretilen kağıtlarla geleceğe taşınıyor

Türkiye, Kuzey Makedonya ordusuna üniforma bağışında bulundu

Edirne'de kaybolan yaşlı adamı Tunca Nehri'nde arama çalışmaları sürüyor