• $ 5,5848
  • € 6,2105
  • 270.76
  • 95734.2
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Orhan Kemal’in gizli romanı

Çağdaş Türk edebiyatının kurucularından Orhan Kemal’in 100. yaşında, gizli kalmış bir romanı gün yüzüne çıktı. 1961’de Büyük Gazete isimli dergide tefrika edilen ‘Uçurum’ Everest Yayınları etiketiyle raflarda…

SAYIM ÇINAR
sayimc@superonline.com

GEÇEN cumartesi, Mandalina Festivali için Bodrum Bitez’e gittim. Bitez’in aromalı ve çekirdekli Mandalinası çok ünlü. Festivalin en ilginç kişisi Yonca Evcimik’ti ve mandalinalı kıyafeti şeker mi şekerdi… Bitez Belediyesi’nce ilçede iki gün boyunca düzenlenen festivalin son gününde, mandalinadan yapılan yiyecekler tanıtılırken, yöresel halk oyunları gösterileri sahnelendi. Umarım önümüzdeki yıl da devam eder. 
Sosyal medyada da kültür-sanat odaklı hesapların çoğaldığını görünce mutlu oluyorum. Yazmak, kelimelerin kıymetini bilmektir. Yazmak aynı zamanda her kelimenin anlamı üzerine düşünmenin de bir yoludur. Twitter’da 140 karakteri en anlamlı şekilde yazmak gerekiyor. Bu hafta sizler için yine anlamlı kitaplar seçtim.

GİZLİ KALAN ROMAN BULUNDU

Orhan Kemal, doğumunun 100. yılı sebebiyle bir dizi etkinliklerle anılıyor. Oğlu Işık Öğütçü, etkinlikler çerçevesinde babasının 52 yıl sonra ortaya çıkan ‘Uçurum’ romanını yayınlatmayı başardı. Çağdaş Türk edebiyatının kurucularından olan Orhan Kemal’in 100. yaşında, gizli kalmış bir romanı gün yüzüne çıktı. 1961’de Büyük Gazete isimli dergide tefrika edilen ‘Uçurum’, ilk kez kitap haline getirildi. Everest Yayınları etiketiyle yayımlanan romanda Orhan Kemal, tersanede kaynakçı olarak çalışan erkek kahramanın sevdiği kızla daha önce gönül ilişkisi kurduğu kadın arasında kalmasına odaklanıyor. Everest Yayınları gizli kalan bu romanı okurlarla buluştururken kitabı iki bölüme ayırarak ikinci bir sürprizle okuru şaşırtıyor. İkinci bölümde Orhan Kemal’in Ferdi Tayfur, Ruhi Su, Atıf Yılmaz gibi birbirinden değerli isimlerle yaptığı röportajlar da ilk kez yayımlanıyor.

İNTİKAM ARTIK MARKA GİYİYOR

2014’ün iddialı ve beklenen kitabı ‘Şeytan Marka Giyer’in devamı olan ‘İntikam Marka Giyer’ de Altın Kitaplar’dan yayımlandı. Kimi sektörde başarılı bir işkadını olmanın marka ve şık giyinmekle ifade edildiği günümüzde Andy’nin derdi de diğer pek çok kadınla aynıydı! O kendini olduğu gibi ifade etmek istese de düzen onu da içine almıştı. O artık marka giyen, hırslı bir editördü. Peki, onu bu kadar hırslı yapan neydi? Tabii ki intikam! Andy, için şimdi sıra modası geçmeyecek bir duyguda. Tam bir hafta sonu kitabı, gerçek bir uçak kitabı da diyebiliriz, bu kitaba.

DUYGULAR TAŞTIĞI İÇİN YAZILIR 

Türk edebiyatının çok sevilen yazarı, prensesi Tezer Özlü’nün yurtdışındayken Türkiye’deki dergilere yazdığı, dünya edebiyatıyla, sinema ve tiyatroyla kurduğu ilişkiyi kendi edebiyatı içinden yorumladığı yazılardan oluşan Yapı Kredi Yayınları’ndan yayımlandı. ‘Yeryüzüne Dayanabilmek İçin’, yazarın iç dünyasını takip eden tutkun okurlar için yeni bir ışık sağlıyor. ‘Çocukluğun Soğuk Geceleri’ ve ‘Yaşamın Ucuna Yolculuk’un yazarından yine yaşamla ve ölümle hesaplaşan yazılar... “Neden yazılır? Dünya acılı olduğu için yazılır. Duygular taştığı için yazılır.” Tezer Özlü, bunu yazabilmiş bir yazardır. Sevgili Tezer Özlü’yü 1986’da kaybetmiştik ama o halen kitaplarıyla bizi selamlamaya devam ediyor. Ne de olsa iyi yazarlar hep konuşulurlar.

FATİH TÜRKMENOĞLU NE OKUYOR?

“Haruki Murakami’nin ‘Zemberekkuşu’nun Güncesi’ adlı kitabını severek okuyorum. Hukuk mezunu yeni işsiz kalmış 30 yaşında bir genç adam, dergilerde editör olarak çalışan karısı, kayıp kedileri... Murakami, öylesine masalsı bir dünya yaratıyor ki yine, kitap elimden düşmüyor. Kahkahalarla gülerek okuyorum zaman zaman. Bazen de endişelenip, hüzünleniyorum. Paul Auster ve Murakami, benim en favori iki yazarım. Her yazdıklarını okurum. Bu iki yazarı da, çok iyi dostummuş gibi tanıdığımı düşünüyorum...”

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>İstanbul´da etkili olan sağanak yağış nedeniyle Unkapanı altgeçidini su bastı. Ekiplerin su tahli

Köprü Altında Biriken Sudan Ceset Çıktı!

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

24 saatlik hikaye: ‘Ölüm uçuşu’