• $ 6,7862
  • € 7,4788
  • 374.855
  • 104954
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
24 Kasım 2013 Pazar 00:24 | Son Güncelleme:

Malatya Film Festivali’nden izlenimler...

İstanbul, Adana, Bodrum derken şimdi de Malatya Uluslararası Film Festivali’ndeyim. Bu festivalin ilk yılında kısa film yarışmasının jürilerinden biri de bendim. Bu yüzden, bu festivalin benim için önemi bir başkadır.

sayım’ın bavulu
sayimc@superonline.com
SAYIM ÇINAR

TÜRK siyasetine ve sanatına bu ilin katkısı yadsınamaz şüphesiz. Film festivaliyle birlikte Malatya markası da yükseliyor. Bu yıl dördüncüsü gerçekleşti Malatya Film Festivali’nin. Kitap eklerinden tanıdığımız Derviş Şentekin’le beraberdik Malatya macerası boyunca. Şehrin havası güzel, geceleri yıldızlar gözüküyor. Bir yönüyle memleketim gibi Malatya, huzurlu ve canlı aynı zamanda. Bu yıl festivalin kapanışını Korhan Abay ile Çiğdem Tunç yaptılar. Korhan Abay, her zamanki gibi saygılı ve ölçülü bir beyefendi olmayı sürdürüyor. Atilla Dorsay festivalde sadece üç gün kalabildi. Bu arada ulusal film yarışmasının jürisinde Sevin Okyay’la birlikte edebiyat dünyasından yakından tanıdığımız yazar Canan Tan da vardı. Canan Tan filmleri dikkatle izledi ve seyircileri gözlemledi. Sevin Okyay bu arada yeni kitabının ilk ipuçlarını verdi. Jüride Kenan Işık, Tunç Başaran ve Çoğunluk filminden tanıdığımız Settar Tanrıöğen de vardı. Settar Bey rolünün hakkını fazlasıyla vermiş iyi bir oyuncudur. Jüri olarak doğru bir seçim olduğunu düşünüyorum. Bu festivalde sinema eleştirmeni Cüneyt Cebenoyan da oyunculuk serüvenine devam ediyor. ‘Gözümün Nuru’ adlı filmde kısa ve de acılı bir rolü var. Cüneyt’e oyunculuk inanılmaz derecede yakışıyor. “Oyunculuğa devam Cüneyt” diyorum.
Malatya Film Festivali’nde yarışan filmlerin birçoğu diğer festivallerde de yarıştı. ‘Yozgat Blues’, ‘Gözümün Nuru’, ‘Kusursuzlar’, ‘Yarım Kalan Mucize’, ‘Eve Dönüş’, ‘Lal’...
Daha önce Antalya’da en iyi film seçilen ‘Kusursuzlar’ın oyuncusu Lale Türktan’a En İyi Kadın Oyuncu Ödülü verildi. Mahmut Coşkun filmi ‘Yozgat Blues’ yine ödüle doymadı, üç ödül aldı: SİYAD Özel Ödülü, En İyi Yönetmen, En İyi Film… Bu yıl festivalde Kemal Sunal Ödülü de verildi. Bu ödülü de ‘Eve Dönüş/Sarıkamış 1915’ filmi aldı.
Bu filmlerin birçoğunu daha önce yazmıştım. Şimdi daha önce yazmadığım filmlerden bahsedeceğim.
‘Karnaval’ bir süre önce gösterime girmişti, ne yazık ki kaçırmıştım. Serdar Orçin’in oyuncu olarak son derece önemsiyorum. Karnaval’ın sinematografik havası şahane. Türkiye’de yaşayan erkek çocuklarının çoğu, baba sendromu yaşıyor. ‘Karnaval’da da güzel ele alınmış bu sendrom. Alis karakteri Serdar Orçin’e çok yakışmış. İzmir’de çekilmiş bu filmde Tülin Özen de çok pırıltılı oynuyor. Kadın erkek ilişkilerine eşitlikli bir gözle bakan bir film Karnaval. Festivalde izlediğim en iyi filmlerden biri oldu. Filmin yönetmeni Can Kılcıoğlu’nu tebrik ediyorum. Bu arada bu filmde oynayan Serdar Orçin bu festivalde yarışan ‘Eve Dönüş/Sarıkamış 1915’ filmindeki performansıyla En İyi Erkek oyuncu seçildi.
‘Üç Yol’ filminde en dikkat çeken şey filmin uzunluğu. Yönetmen Faysal Soysal isteseydi bu filmin konusundan iki film daha çekebilirdi. 1990’lı yıllarda Avrupa’nın göbeğinde, Bosna-Hersek’te yaşanan acı dolu savaş yıllarına ayna tutan film, savaş sonrasında yakınlarını arayan insanların dramatik öyküsünü konu alıyor. Bosna-Hersek’te geçen kareleri izlerken, bu ülkeye gitme isteğiniz çoğalıyor. Filmin son bölümünde Hasankeyf de var.
Saroyan’ın ülkesini izledikten sonra Selçuk Altun’un romanı ‘Bir Sen Yakınsın Uzakta Kalınca’daki Saroyan’la ilgili satırlar aklıma geldi. Ne güzel bir romandı. Filmin hikayesi de Saroyan’ın bu yolculuğuna tanıklık eden yol arkadaşlarının anlattıkları, kendi kaleme aldığı kişisel hatıralar ve kimi zaman kendi sesinden dinleme şansına eriştiğimiz anılardan oluşurken yönetmenlik koltuğunda ilk yönetmenlik deneyimini gerçekleştiren Lusin Dink bulunuyor. Bu filmin En İyi Senaryo Ödülü aldığını da belirtmeliyim. Bu film, ilk ödülünü Ermenistan’daki Altın Kayısı Film Festivali’nden almış. 
Malatya Film Festivali bir kez daha bir sinema şöleni olarak zihinlere kazındı, güçlü ve etkileyici filmler ardı ardına izleyicisinin ve jürinin karşısına çıktı. Ne diyelim, yaşasın sanat, yaşasın sinema! 


27 Mayıs 1960 darbesinin yıl dönümünde, demokrasi şehitlerini rahmetle anıyoruz

27 Mayıs 1960 darbesinin yıl dönümünde, demokrasi şehitlerini rahmetle anıyoruz

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

4 saatlik sokağa çıkma izni başladı! Objektife yansıyan kareler...

Türkiye'nin milli devi ''Fatih'' için geri sayım başladı