• $ 6,8674
  • € 7,7634
  • 393.232
  • 118638
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
30 Eylül 2018 Pazar 00:01 | Son Güncelleme:

Lekesiz ışıltılı bir cilti için gümüş cilt parlatma tedavisi

Dr. NESLİHAN DOLAR

neslihandolar@gmail.com

Yaz sonrası en sık karşılaşılan sorunlardan birisi de lekeler. Özellikle aşırı veya hatalı güneşlenme sonrası ortaya çıkan lekelerin kalıcı olmaması için çok hızlı tedbirler alınmalı ve tedavi edilmelidir. UV yani güneş ışınına aşırı maruz kalma durumunda bizim bronzlaşma diye algıladığımız durum aslında cildimiz için bir travmadır ve bu travmadan cilt kendini korumak için pigment hücrelerinin sayısını artırır ve hasara karşı bir korunma mekanizması geliştirir. Genel bir bronzlukla birlikte bronzluk geçtikten sonra bile devam eden güneş lekeleri cildin en hassas olduğu bölgelerde kendini gösterir. Lekenin tek sebebi güneş değildir tabi.  Deriyi hasara uğratan durum bazen güneş yani UV; bazense hormonlar, beslenme bozuklukları, genetik yatkınlık, hamilelik, doğum kontrol hapları ve bazı ilaçlar ve antibiyotikler, yanık gibi deri bütünlüğünün bozulduğu durumlar, şiddetli kaşıntıyla seyreden cilt hastalıkları olabilir. Yüksek sıcaklık da lekelenmeye neden olabilir. Bunun bir örneği sıcak sir ağda sonrası dudak üstü bölgelerdeki lekelerdir.  Özellikle hormonlara bağlı olarak gelişen gebelik maskesi diye de bilinen melasma düzensiz şekilli sınırları belirgin olmayan kahverenkli yamalar şeklinde görülen lekeler genellikle üst dudak, alın, yanaklar, burun, bazen de boyun ve çenede görülür. 

Kronik bir sorun olan bu lekelenme şekli hasta ve hekimi en çok uğraştıran lekelenme çeşitidir.

LEKE TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Yüzeyel ve yeni oluşmuş lekelerde tedavi nispeten daha kolaydır. Bazı leke açıcı kremler ve yüzeyel peelinglerle leke tedavisinde başarılı sonuçlar alınmakla birlikte leke eskimişse ve derinleşmişse dışarıdan sürme tedaviler etkili olmayacaktır. Hatta yüzeyel lekelerde iyi gelen tedaviler derin ve eski lekelerin daha da artmasına neden olacaktır. Buradaki kritik nokta lekenin analizinin yapılması ve lekeye ve hastaya göre tedavinin seçilmesi olmalıdır. Leke tedavisinde lekenin sebebine ve derinliğine göre tedavi seçenekleri vardır. Kimyasal peeling, Enzim peelingler, Leke mezoterapisi, PRP tedavisi, Lazer tedavileri, Spesifik Dalga Boylu Sistemler leke tedavisinde kullanılan yöntemlerden bazılarıdır.

GÜMÜŞ CİLT PARLATMA TEDAVİSİ

Son zamanlarda leke tedavisinde oldukça iyi sonuçlar alınmaktadır. Şu anda altın standart tedaviler arasında yeni nesil spesifik dalga boylarıyla çalışan cilt yüzeyindeki hücrelere hasar vermeden hatalı pigment hücrelerini ve hasarlı dokuyu hedefleyen sistemler yer almaktadır.  Bu tedavi sisteminde doğada tıpkı gümüş gibi nadir bulunan Thulium elementinin yaydığı enerji kullanılır. Gümüş nasıl zamanla lekelenir ve kararırsa, cildimiz de aynı gümüş gibi gerek çevresel gerekse içsel faktörlerin etkisiyle zaman içerisinde lekelenir ve kararır. Bu sistemle tıpkı gümüş parlatırcasına cildin beyazlaması yani cilt tonunun düzeltilmesi ve lekelerinden arındırılması mümkündür. Önden hazırlayıcı veya sonrasında uzun devam ürünleri kullanmaya gerek yoktur. Tekrar lekelenmemek için yapılacak tek şey ise güneşten korunmak olacaktır. Sistemin en büyük avantajı ise sosyal hayattan kopmadan kısa iyileşme süresi ve 1 veya 2 seansta sadece 20 dakikada tedavinin tamamlanmasıdır. Bir diğer avantajı ise lekelerinizden arınmakla kalmayıp aynı zamanda geniş gözenekler, ince kırışıklıklar, cilt ton farklılıkları, gibi cilt yüzeyindeki hasarların da aynı seansta düzelmesiyle evet lekesiz ama daha sıkı, daha parlak,  pürüzsüz;  yani gümüş ışıltısındaki cilde kavuşmak olacaktır.

Sorularınızı instagram/drneslihandolar ve  neslihandolar@gmail.com  hesabına gönderebilirsiniz.

Terör örgütü PKK'ya ait çok sayıda mühimmat ele geçirildi

Terör örgütü PKK'ya ait çok sayıda mühimmat ele geçirildi

Dünya'ya yaklaşan kuyruklu yıldız astronotlar tarafından gö

Dünya'ya yaklaşan kuyruklu yıldız astronotlar tarafından görüntülendi

Meslek lisesi öğretmenlerinin ürettiği 'temassız' el dezenfekta

Meslek lisesi öğretmenlerinin ürettiği ''temassız'' el dezenfektan cihazına yoğun ilgi

8 Temmuz 2020 burç yorumları! Günlük burç yorumlarında s&#

8 Temmuz 2020 burç yorumları! Günlük burç yorumlarında sıra dışı günler yakın!