• $31,1297
  • €33,8206
  • 2030.67
  • 9350.61
31 Mart 2013 Pazar 02:00 | Son Güncelleme:

Kariyeriniz dedektif takibine takılabilir

Kariyeriniz dedektif takibine takılabilir

Büyük şirketler artık önemli noktalara atayacakları yöneticileri için dedektif tutuyor. Tüm gün verimli bir çalışan olabilirsiniz ama akşam çıkıp içiyor, hovardalık yapıyorsanız beklediğiniz terfiyi asla alamayabilirsiniz. CV dedektifi Murat Uzunal anlattı…

MEHMET ÖZDOĞAN-mehmet.ozdogan@aksam.com.tr

FOTOĞRAFLAR : UYGAR TAYLAN

Bebek’te bir kafeye girdim. Gözlerim röportaj yapacağım dedektifi arıyordu. Hızlıca etrafımı kolaçan ederken en dipteki masada, şapkalı bir adam dikkatimi çekti... 
Yanına gittim, “Ama Murat Bey, bu şapkayla hemen tanınmıyor musunuz?” diye sordum. Gülümsedi; “Görmek için bakarsanız, bizi bulursunuz zaten” dedi. 
Murat Uzanal, CSI Özel Dedektiflik’in kurucusu… Murat Bey, anlaşılacağı üzere, CSI adlı Amerikan dedektiflik dizilerinin hayranlarından biri. Kısa bir süre “Ben Miami’ciyim”; “Sen New York’çusun” çekişmesi yaşadık… 
Sonra kahvelerimizi alıp asıl meseleye geldik: Nasıl oluyor bu yönetici adayı takipleri? Ne zaman başladı; neden bu kadar artıyor? 

OTELE KADINLARLA GELDİ
İlk talebi 5 sene önce almış. Yurtdışından Türkiye’ye gelen bir yönetici adayını, deneme süresinde takip ettirmek istemiş şirketin patronu… “Evliydi, çocukları ve eşi bir süre sonra gelecekti Türkiye’ye. İlk 10 gün mülayim mülayim gezdi İstanbul’u; bir turist nasıl geziyorsa öyle… Biraz alıştıktan sonra, onun için şirket tarafından tutulan rehberi ayartmaya başladı. Bir de baktık kaldığı otele bir araba dolusu kadınla gelmiş. Sabaha kadar alkol alıyordu. Ama ilginçtir; hiçbir şey yokmuş gibi sabah 8’de işinin başında olabiliyordu. Durumu bildirdik; şirket patronu icabına baktı.”

KADIN, KADINI TUTUYOR
“Son 2 senede şirketler tarafından bize gelen yönetici adayı takibi istekleri hayli arttı. Hatta bir ara bu kategori, dedektifliğin en popüler alanı ‘eş takibi’ni bile geçmeye başladı. Burada mesele şöyle: Eğer muhafazakâr bir şirkette çalışıyorsanız; gece kör kütük sarhoş olmanız büyük bir dezavantaj sizin için. Bu tip şirketler, daha çok buna dikkat ediyor. Gözlemlerime göre eğer patron kadınsa, takip ettirdiği adamın karısını aldatması, alkollü olması durumunda daha büyük sıkıntı yaratıyor. Kadın, kadını tutuyor bu noktada.”

BİR GECELİK TAKİP YETMEZ
“Kişinin sosyal aktiviteleri neler? Görüştüğü insanlar kimler; ne kadar alkol alır? Alkollü araç kullanır mı? En çok cevap aradığımız sorular bunlar… 
Görevimiz bu tip durumlarda iş çıkışı başlıyor. Bazen sabaha kadar devam ediyor. Bunu isteyen şirketler de Türkiye’nin en büyük firmaları… Umuma açık alanlarda çalışma yapabiliyoruz. Çünkü yasa o kadarına izin veriyor. Londra’da olsam; giderim otele, gösteririm kartımı; isme yapılan kayıtları alırım. 
Ama burada öyle bir imkânımız yok. Mesela öyle tek gecelik takip isteyince şirketler, biz sağduyulu oluyoruz ve diyoruz ki; ‘Önemli olan bunun sürekliliğini ispatlamak. Bir gecelik takip yetmez.’ Öyle değil mi ama? Belki adam sadece o geceliğine dağıttı? Olamaz mı? Genellikle 10 günle 1 ay arası takip ediyoruz.”

EVDE KONTES, SEVGİLİSİNDE HİZMETÇİ
“Eş takibi, öyle sanıldığı gibi ‘âşık kadının kocasını takip ettirmesi’ filan değil. Biz hep çekişmeli boşanma davaları sırasında aranıyoruz. Çünkü eğer taraflardan birinin aldatıldığı ortaya çıkarsa; yüzde 50 değil; yüzde 75’ini alacak tüm malların. Kadınlar ve erkekler arasında burada bir fark yok. İki taraf da birbirini takip ettiriyor. 
Kadınları yakalamak çok daha zor… Mesela asla otelde kalmazlar. Genelde yakın kız arkadaşlarının evlerini tercih ediyorlar buluşmak için. Erkeklerde ‘aptal bir özgüven’ var. Hemen otele giderler. Bir kadın takip ediyorduk. Gayet normaldi her şey. Dönem tamamlandıkça ‘Uzatın’ diyor sürekli takip ettiren adam. Bir şey çıkmayınca geriliyoruz çünkü biz. İkna edemedik adamı, 6 ay daha takip ettik. Sonra kadının kendinden en az 20 yaş genç başka bir erkekle ilişkisi çıktı ortaya… Kadının evinde bir sürü hizmetçisi var; ama gidip erkek arkadaşının evinde temizlik yaptığını gördük. Evde kontes gibi takılıyor, sevgilisinin evini baştan sona silip süpürüyor. Fantezi durumları…”

SUITS’İN MIKE’I TÜRKİYE’DE
“Tabii ki CV sahtekârlıkları da çalışma alanımızda. Çok uzman bir sahtekârla karşı karşıya kaldık. Tıpkı ‘Suits’ adlı dizideki Mike gibi… Üniversitesini, iş deneyimlerini değiştirmiş; sahte belgeler hazırlamış. Ve uzun yıllardır da İstanbul’da birçok kurumda çalışıyor; üstelik çok da başarılı! Şirket, bir şeyden şüphelenmişti. Uzun bir araştırmadan sonra ortaya çıkardık. Kendisi de inkâr etmemiş. İstifa ettirilmiş. Ama şirket ona dava açmadı. Çünkü o zaman şirketin itibarı da zarar görebilirdi. Ama adama hayran kaldık. Müthiş bir düzen kurmuştu, çok planlıydı”

DEDEKTİFLİĞİN ‘EN’LERİ
En zor gün: Çeşme’de hava 40 dereceyken klimasız bir aracın içindeydim. Camlarımı bile açamayacağım, yerimden kımıldayamayacağım bir konumda saklanıyordum. Tam 8 saat geçirdim o arabada. Hayatımın en zor günüydü. 
En saçma talep: Vapurdayken telefonum çaldı. Arayan bir kadın… Oğlu bir kızla nişanlanmış. Kızın önceki hayatını merak ediyor. “Tamam” dedim; işin rengi sonradan ortaya çıktı. Meğerse bakire olduğuna dair hastane raporu bulmamı istiyormuş. “Pardon” dedim; “Ben bunu tam olarak nasıl yapabilirim?”
En büyük atlatmam: Bir kez neredeyse deşifre oluyordum. Adam, karısını takip ettiriyordu. Sonra bir sinir anında karısına, “Zaten seni takip ettiriyorum. Foyanı ortaya çıkaracağım” demiş. Bir gün kadın, ıssız bir yola girdi arabasıyla. Bir anda durdu. Ama ben şüphe çekmemek için devam ettim. Bizi atlattığını sandı. Ama aslında arkada bir motosikletlimiz daha vardı. Sevgilisiyle buluştu rahat rahat. Biz de görüntüledik. 

 

Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattı 15 gün ücretsiz!
Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattı 15 gün ücretsiz!

Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattı 15 gün ücretsiz!

Yunanistan'da gündemden düşmüyor... Türkiye'nin hamlesi komşuda panik yarattı
Yunanistan'da gündemden düşmüyor... Türkiye'nin hamlesi komşuda panik yarattı

Yunanistan'da gündemden düşmüyor... Türkiye'nin hamlesi komşuda panik yarattı

Heyecanlandıran gelişme! TÜBİTAK düğmeye bastı: Milli füze ve kitler düşmana korku verecek
Heyecanlandıran gelişme! TÜBİTAK düğmeye bastı: Milli füze ve kitler düşmana korku verecek

Heyecanlandıran gelişme! TÜBİTAK düğmeye bastı: Milli füze ve kitler düşmana korku verecek