• $8,658
  • €10,1795
  • 488.028
  • 1419.43
10 Temmuz 2011 Pazar 12:34 | Son Güncelleme:

'Kar Leoparı' bu kez çocuklar için yükseği hedefliyor

'Kar Leoparı' bu kez çocuklar için yükseği hedefliyor

DIGITURK 162. kanaldan yayın yapan çocuk kanalı Disney XD'nin sosyal sorumluluk projesi 'Yükseği Hedefle'nin yeni mentoru Nasuh Mahruki oldu. Ünlü dağcı Mahruki, çocuklara 'yüksekleri' anlatacak.

PINAR HİÇDURMAZ
DIGITURK 162. kanaldan yayın yapan Disney XD çocuk kanalı, 'Yükseği Hedefle' projesinin ikinci ayağında çocuklara mentorlük yapmak üzere Nasuh Mahruki'yi seçti. Dağcı, yazar, fotoğrafçı gibi sıfatlarının yanında Türkiye'nin en önemli sivil toplum kuruluşlarından biri olan AKUT'un da kurucusu ve başkanı olan Mahruki'nin hayatı başarılarla dolu... Sovyet Asya'nın 7 bin metreden yüksek beş tırmanışını da tamamlayarak, Rusya Dağcılık Federasyonu tarafından 'Kar Leoparı' unvanı verilen Mahruki, Everest Dağı'na tırmanan ilk Türk ve dünyadaki ilk Müslüman dağcı ayrıca 'Yedi Zirveler' projesini tamamlayan dünyanın en genç dağcısı... Tırmanışlarıyla ilgili rekor ve başarıları bu kadar değil Mahruki'nin. Başarılarını borçlu olduğu liderlik, takım çalışması, kendini tanıma, kararlılık ve disiplin gibi konularda seminerler veren Mahruki ile 'Yükseği Hedefle' projesi vesilesiyle bir araya geldik...
- Üniversitedeki Rus matematik hocanızın vasıtasıyla ilk 7 bin metrelik profesyonel tırmanışınızı yapmışsınız. Bu adımdan önce dağcılık sizin hayatınızda nasıl bir konumdaydı?
Zaten dağcılıkla ilgileniyordum ve Ağrı Dağı hariç Türkiye'de yapabileceklerimi yapmıştım. Hayalim Türkiye'nin 7 bin metreden yüksek ilk tırmanışını yapan dağcısı olmaktı. Nasıl yapabileceğimi araştırıyordum ama Türkiye'de bununla ilgili bilgi de yoktu. Okula misafir hoca olarak gelen Dimitri Korotkin ile tanıştım. Üniversitesindeki dağcılık ekibinin, o yaz 7 bin 10 metrelik Khan Tengri Dağı'na tırmanışa gideceklerini söyledi. 'Katılabilir miyim' diye sordum. Sıcak yaklaştı. Haberi dağcı arkadaşlarımla da paylaştım, katılmak isteyen 7-8 kişiydik ama sonra herkesin işi çıktı ve yalnız gittim. İyi ki gitmişim, tüm hayatım değişti. Böyle bir fırsatı ararken, fırsat kendi kendine ayağıma geldi. 
- Tehlikeli sporlar yapıyorsunuz. Bu serüvene başladığınızda aileniz nasıl bir tepki verdi?
Tabii ki endişe ettiler ama bir şekilde idare ettiler ve beni de durdurmaya kalkmadılar. Sonuçta bu benim özgür irademle, bilinçli yaptığım bir tercih. Birçok arkadaşım dağa çıkarken ailelerine, 'Başka bir yere gidiyoruz' demek zorunda kalıyorlardı. Bana her zaman güvendiler ve desteklediler. Her gittiğim yolculukta pasaportumun içine acil durumlarda ulaşılacak numaraları ailemin irtibat bilgilerini yazdığım bir kağıt koyardım. Teknoloji bu kadar ilerlememişti ve başıma bir şey gelse öğrenmeleri çok zor olurdu.
- Sizce, aileler çocuklarını nasıl yönlendirmeli?
Çocuklar her ne kadar sizin çocuğunuz olsa da onların sahibi değilsiniz. Onlar başlı başına bir bireydir. Sizin doğru ve yanlışlarınızı kabullenmek için değil, kendi hayallerini ve tutkularını gerçekleştirmek için hayata geliyorlar. Ailelerin yapması gereken, çocuklarını mümkün olduğunca hayata hazırlamak. Türkiye'de ailelerin yaptığı hata, her şeyi kendi pencerelerinden algılıyorlar ve çocuklarının da aynı pencereden baktığı yanılgısına düşünüyorlar. Yurtdışında, küçük yaşlarda çocuklara sorumluluk veriyorlar. Biz böyle yetiştirmiyoruz. Korumacı yaklaşımı abartıyoruz. Kendilerini dünyanın merkezi zannediyorlar ve bu nedenle de her şeye hatalı yaklaşıyorlar... Çok değerli bir birey olduklarını ama diğer bütün bireylerin de aynı derecede değerli olduğunu bilmeliler. Özgür iradeleriyle seçimler yapmaları ve seçimlerinin sonuçlarına da katlanmaları gerektiğini öğretmeliyiz.
HAYATIMLA ZAR ATMAM
- Hiç gerçekleştirmek istediğiniz ancak yapamadığınız bir şey oldu mu?
Oksijen desteği almadan Everest'e tırmanmak isterim. İki defa tırmandım, ikisinde de oksijen desteğiyle tamamlayabildim. Elimden gelen gayreti gösterdim ama benden kaynaklanmayan nedenlerle olmadı. Elbette şartları zorluyoruz ama bir yere kadar... Bundan sonrası zar atmak olur ama ben hayatımla zar atmam. 
- Kitabınız 'Başarının Yol Haritasında 64 Adım'da, 43. maddede 'gerektiğinde geri çekilmesini bilin' diyorsunuz, böyle bir tecrübeniz var mı?
Geri çekilmek daha emin adımlarla ilerlemek demek. Bir tırmanışın gerçekleşmesine olanak veren, o dağın coğrafi koşullarıdır. Koşullar uygun olacak ki biz gerekli çabayı gösterelim. Koşullar uygun değilse, gerektiğinde geri çekilmeyi bilmek lazım. Birçok defa başıma geldi... Mesela Süphan Dağı'na bir kere gidebildim, onda da tırmanışı tamamlayamadık, bir daha gitme fırsatım olmadı, şartlar uygun değildi, bunu başarısızlık olarak görmemek lazım.
- Babanız Cem Mahruki, Merkez Bankası'nın bile sahip olmadığı Cumhuriyet dönemi kağıt para koleksiyonuna sahip. Bu, babanızın da mücadeleci ve azimli bir insan olduğunun göstergesi sayılabilir; siz de azminizi babanızdan mı aldınız?
Babamın en iyi ve doğru tarafı aramızda kurduğumuz güven ilişkisidir. Çocukluğumdan itibaren kendi kararlarını veren, verdiği kararların sonuçlarına katlanan bir kişilikle yetiştirdi. O yüzden hep sorumluluklarımın farkında oldum. Bir şeyi kırdıysam-bozduysam özür dileyip sonuçlarına razı olacak şekilde yetiştirildim. Bu da benim işime çok yaradı. 
- Sizin çocukluğunuzla bugünü karşılaştıracak olursak ne gibi farklar var diyebiliriz?
Çocukluğumda sıra dışı işler başarmış kişilerle tanışmayı çok isterdim. Sıradan bir insanım, kendimi iyi tanırım, neyi yapamayacağımı iyi bilirim. Kendimle ilgili farkındalığım yüksek, zaten gençlere vermek istediğim mesaj da o. Herkes Everest'e tırmanamayabilir ama herkesin tırmanabileceği bir Everest var. Başkalarıyla yarışmanız önemli değil, kendinizle yarışmanız, kendinizi aşmaya çalışmanız lazım. Herkesin hedefi kendini ulaşabildiği en iyi noktaya taşımak olmalı. Kimseyle yarışmıyorum, hayatım boyunca kendimle uğraştım. Ne yaptıysam kendimi geliştirmek için yaptım.

Hayat bahanelerle ilgilenmiyor
- Projeye nasıl dahil oldunuz?
Çocukları, örnek alabilecekleri büyükleriyle tanıştırmak çok doğru bir adım. Burada verilen mesaj, 'Büyük düşünün ancak büyük hedeflere ulaşmak için adım adım ilerleyin'. Bu çalışmanın olumlu ve motive edici etkisi var. 
- Çocuklar için başarının yol haritası desek, nasıl maddeleri olurdu?
Akıllıca verilmiş öğütleri dinler ve yolunuzu ona göre çizerseniz, kendinize en büyük iyiliği yapmış olursunuz. Başarısız olursanız, yanlışlar yaparsanız bedelini ödeyecek tek kişi sizsiniz. Başarırsanız, hayallerinizi gerçekleştiren de siz olursunuz. Hayat, hepimizin yalnız yaptığı bir yolculuk ve bu yolculukta herkes kendinden sorumlu. Hayat bahanelerle ilgilenmiyor.  Kabiliyetlerizi en iyi şekilde kullanın. Bunları yapmadan da bir hayat sürdürülebilir ki milyarlarca insan öyle yapıyor. Böyle bir hayat da olur ama yazık olur.

<p>Şu an  verilebilecek kesin bilgi henüz sete çıkılmadığı. İnternette dolaşan kriz çıktı  haberleri

EDHO ile ilgili tüm gelişmeler DİZİKOTEK'te

Tesla'yı solladı! En uzun menzilli elektrikli otomobil oldu

Kolombiya'nın Taç Mahal'i! büyük ilgi görüyor

Akkuyu Nükleer Enerji Santrali inşaat alanında çalışmalar hızla devam ediyor