• $ 5,9523
  • € 6,6384
  • 244.424
  • 94.498
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

İşte gerçek 'Tosun Paşa'

Efsane aktör Kemal Sunal'ın başrolünde yer aldığı 'Tosun Paşa' filmi, TRT'nin sansürlediği sahneler nedeniyle yeniden gündemde. Filmdeki hayali karakterin adını taşıyan ve soyağacı 'Tosun Paşa'lar ile dolu Doç. Dr. Tosun Tosun ile 200 yıllık aile hikayelerini konuştuk.

x

TÜRKAN YILMAZER
K emal Sunal'ın canlandırdığı unutulmaz  Tosun Paşa karakterini bilmeyen ve sevmeyen tek kişi yoktur bu ülkede... O filmle birlikte sanki Tosun Paşa'yı içimizden biriymiş gibi hissettik hep. Ona güldük, onunla güldük... Onun bir hayali karakter olduğunu da bildik tabii.
Ta ki, İstanbul Nişantaşı'nda diş hekimliği yapan Türkiye'nin en önemli ortodonti uzmanlarından Doç. Dr. Tosun Tosun ile karşılaşıncaya kadar.
İnsanın soyadı Tosun olur da hem ismi, hem soyadı nasıl olur diye merak ettik. Tosun Bey'in kapısını çaldık.
Türkiye'de 'Tosun' ismi birçok espriye de konu olmuştur. Tosun Bey'e en azından çocukluğunuzda hiç rahatsız olmadınız mı diye soruyorum. Hani insanın hem soyadı hem de ismi Tosun olunca hiç mi sıkılmaz... Tosun Bey, 'Öyle bir çocukluk geçirmedim. Hiç üzülmedim, bunalmadım. Babam bana bu ismi neden koyduğunu ve soyadımızın tarihçesini anlattığı için hep gururlandım, iftihar ettim. Açıkçası Tosun isminin bana verilmiş olmasından dolayı hep mutlu oldum' diye yanıtlıyor. Sonra da başlıyor, 'Tosun Tosun'un hikayesini anlatmaya...
Doç. Dr. Tosun Tosun, birçok bilimsel araştırmayı yürüten ve uluslararası ağız ve diş sağlığıyla ilgili kongrelerde de konuşmalar yapan bir bilim insanı.
Sadece hekimlikten öte, mesleğinin geliştirilmesi için de önemli çalışmalar yürütüyor. Diş hekimliği onun için meslekten öte bir yaşam biçimi aslında. Mesleğini bu kadar içselleştirmesinin ardında da bambaşka bir şey yattığını da tanıştığımızda anladık.  Beş kuşaktır Tosun soyadını taşıyan ailede herkes meslek olarak da diş hekimliğini seçmiş. Yani diş hekimliğini genlerinde taşıyor. İşte bu diş hekimliğiyle Tosun ismi de aynı mirastan geliyor.
OSMANLI'NIN  PAMUK BERBERİ
Ailesinin 1800'lü yıllardan beri diş hekimliğiyle uğraştığını Osmanlı vakanüvislerinin (Padişah tarafından olayları yazmakla görevlendirilen resmi devlet tarihçisi) en eski kayıtlarına ulaşan Tosun Tosun, aile hikayesinin başlangıcını şöyle anlatıyor:
'İlk diş hekimimiz Pamuk Berber lakaplı Kapıcıbaşı Halil Bey'dir. O dönem berberlerin bir işleri de diş hekimliği yapmaları. Osmanlı'da diş hekimliği o dönem çok ayrışmamış, son dönemlerde meslek olarak ayrışıyor. Osmanlı'da bir berber salahiyet belgesi alıp bir kahvehane köşesinde dişçilik de yapıyor. Berberlik bir baba mesleği olduğu için aslında Kapıcıbaşı Halil Bey'in babasının da berber-diş hekimi olduğunu düşünüyoruz. Halil Bey'in ağabeyi Benderli Ali Paşa da 1821'de iki aylığına Sultan II. Mahmut'un sadrazamlığını yapıyor. Onun vasıtasıyla da Pamuk Berber, Kapıcıbaşı Halil Bey olmuş.'
BÜYÜK BÜYÜK DEDE ABDÜLAZİZ'İN ARKADAŞI
Ailenin 'Tosun' lakabıyla tanışması ise Sultan Abdülaziz döneminde yaşanıyor. Artık sarayda çok tanınan aileden, Kapıcıbaşı Halil Bey'in oğlu Mehmet Nazif Bey de geleneği bozmuyor. Sarayın berberbaşı oluyor. Tam 17 yıl hem Padişah Abdülaziz'in berberliğini hem de diş hekimliğini yapıyor. Doç. Dr. Tosun, lakabın 'güreş' ile birlikte alındığını ise şu sözlerle ifade ediyor:
'Mehmet Nazif Bey ile Abdülaziz'in arasındaki en büyük bağ güreşmiş. İkisi de büyük bir tutkuyla bu sporu yapıyor ve sık sık güreşiyor. Güçlü kuvvetli bir kişi olan Abdülaziz beraber antrenman yaptığı ve çok sevdiği Mehmet Nazif Bey'i, 'Sen çok güçlü kuvvetli birisin bu yüzden sana 'Tosun' diyorum deyince Mehmet Nazif Bey, oluyor Mehmet Nazif Tosun. Yani bir nevi Tosun Paşa... Nazif Tosun Bey ismi ile Meclis-i Vala azalığı yapmış ve Mabeyn'de görev almıştır. Bu sebeple Mabeynci Tosun Bey olarak da bilinir. Padişahın verdiği bu isim o kadar çok değerli ki, Mehmet Nazif Tosun da bu yadigarı oğlu doğduğunda ona veriyor, Ahmet İhya Tosun'a...'
İLK DİPLOMAYI  DEDESİ ALIYOR
Ahmet İhya Tosun, Tosun Ailesi'nin soyağacında diş hekimliği yapmayan tek büyükbaba... Bunun sebebi de, onun belki de bir meslek sahibi olmaktan öte, bu vatanın toprakları için savaşma gayretinden kaynaklanmaktadır. Tosun Tosun, İhya Tosun'un yaşadıklarını ise duygulanarak, şöyle anlatıyor:
'Önce Balkan Harbi sırasında Bulgaristan'da eşkıyanın peşinde iz sürmüş, sonrasında da Yemen'de savaşmıştır. 1915 Çanakkale  Savaşı sırasındaki yaralanmış, İstanbul'a nakledilmiş ve Selimiye Kışlası'nda hayata gözlerini  yumarak şehit olmuş. Cepheden dönseydi ne olurdu bilmiyoruz ama o da geleneği bozmayarak 1899 yılında doğan oğluna Mustafa Tosun ismini koyar. Babasının şehit olmasının hemen ardından Mustafa Tosun da askere alınır. Bugünkü Beyazıt'ta bulunan Harbiye Nezareti'nde, İstanbul Üniversitesi'nin ana binasının olduğu yerde Enver Paşa'nın emir eri olarak çalışır. Enver Paşa'nın özel izniyle Kadırga'daki Diş Hekimliği Mektebi'ne devam eder. Diş tabibi eğitimi alarak, 1918'de mezun olur. 1932 yılına kadar cerrahi bölümde görev alır. Soyadı Kanunu çıktığında aile geleneğinde Sultan Abdülaziz'in yadigarı olarak erkek çocuklara verilen Tosun ismini soyadı olarak seçer.'
GÖZÜPEK ATLETİZMCİ
27 Haziran 1931'de doğan oğlu Tolon Tosun ise hem spor adamı hem de diş hekimi olarak tanınıyor. Kabataş Erkek Lisesi'nde eğitimini tamamlayan Tolon Tosun, 1959 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi'nde başladığı yüksek tahsiline 1963-64 eğitim yılında diş hekimliği fakültesine geçerek devam etmiş ve diş hekimliği mesleğini seçmiş. Ancak onun sporcu ruhu hiç dinmemiş.
Beşiktaş Kulübü'nde Atletizm Şube Kaptanlığı bile yapan Tolon Tosun'un çeşitli dereceleri de bulunuyor.
Aile geleneğini bozmayan Tolon Tosun, 1965 yılında doğan oğluna 'Bu bize padişah tarafından isim olarak verilmiştir bu yüzden de mirasımızı isim olarak taşımalısın' diyerek Tosun ismini koyar... İşte iki yüz yıllık bir süreçte yaşanan ve bugünlere gelen 'Tosun Paşa' hikayesinin aslı budur.
Bugün ailesinde nesilden nesile anlatılan hikayeleri bir araya getirmeye çalışan Doç. Dr. Tosun, ne isminden ne mesleğinden hiç şikayetçi değil. Şimdi o vakanüvislerin bilgileriyle ailenin anılarını bir araya getirip bir kitap yazmayı planlıyor.
 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Yeni bir şeyler üretme fikri, her zaman gelişimin önünü açar. Açılan üretim yolunda ise rekabetler d

Apple vs Samsung: Teknoloji Savaşı

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Kayseri'de kan donduran an

Cenk Tosun sahada sert evde romantik