• $17,9643
  • €18,2001
  • 1025.82
  • 2878.6
10 Ocak 2016 Pazar 02:00 | Son Güncelleme:

Hollywood için Altın Küre vakti

Hollywood için Altın Küre vakti

EGEMEN LİMONCUOĞLU
egemenlimon@yahoo.com

Sinema ve televizyon dünyası için yılın ilk büyük ödül töreni bu gece gerçekleşiyor. Biz burada yeni güne uyanırken, Altın Küre Ödülleri Hollywood'da faaliyet gösteren yabancı basın mensuplarının (Hollywood Foreign Press Association) seçimleriyle 73. kez sahiplerine teslim edilecek.

Ödül törenleri, hele işin içinde Hollywood ışıltısı varsa, kazananı kaybedeni, aday gösterileni, aday gösterilmeyerek hakkı yendiği düşünüleni ile başlayan kimin ne giydiği daha çok yakışmıştan, kimin sakalı olmamış, kimin yanında kim gelmişe giden koca bir dünyaya dönüşüyor. Şikâyet edeceğiz, edemiyoruz zira bir yandan da eğlenceli şeyler bunlar. Ne gereğinden fazla ciddiye almalı, ne de görmezden gelmeli güzergâhında ilerleyen bir tavır sergilemek en iyi seçenek gibi duruyor. Her sene olduğu gibi bu sene de adayları 14 Ocak'ta açıklanacak Oscar Ödülleri için de bir kazanma alameti olarak görülecek Altın Küreler de bu bahsettiğimiz cinste törenlerle sahiplerine kavuşturuluyor. Altın Küre törenlerinin farkı biraz daha samimi (zira yemekli bir ortam) olması ve hem Amerikan film endüstrisinin göbeğinden hem de yabancı basın mensupları seçtiği için dışarıdan bir gözle vuku bulması. Tabii bir de sinema ve TV dünyasının geçtiğimiz seneki başarılarını ödüllendirirken kategorilerini ciddi (drama) ve daha az ciddi (müzikal/komedi) olarak iki kısma ayırması. 

2 KADIN, 1 FİLM, 5 ADAYLIK

Todd Haynes'in son filmi Carol, başta en iyi film olmak üzere toplam 5 dalda adaylığıyla bu seneki Altın Kürelerin en dikkat çekici filmi. Oscar için de ciddi bir aday olan film geceden eli boş dönecek gibi durmuyor. İngiliz yönetmenin 50'li yılların Amerika’sında beklenmedik bir aşkı anlatan filminin başrollerinde Cate Blanchett ve Rooney Mara (ikisi de aday) oynuyor. Carol'un bizdeki gösterim tarihi 29 Ocak. Çok sayıda adaylıkla gecenin favorileri arasında adı anılacak tek film Carol değil. Danny Boyle'un Apple'ın kurucusunu Michael Fassbander'a oynattığı filmi Steve Jobs, 2008'deki finans krizine dair bol yıldızlı (Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling ve Brad Pitt) bir sinematik dokunuş yapan The Big Short / Büyük Açık ve geçen sene Birdman ile ödül şampiyonu olan Meksikalı yönetmen Alejandro González Iñárritu'nun Leonardo DiCaprio'lu 2015 filmi The Revenant / Diriliş de geceden hiç eli boş dönecekmiş gibi durmayan diğer filmler.

ROCKY ALTIN KÜRE ADAYI

Adaylıkların güzel sürprizlerinden biri Creed: Efsanenin Doğuşu ile Rocky efsanesini bir yan hikâyeyle devam ettiren Slyvester Stallone'nin bu filmdeki rolüyle yardımcı oyuncu adaylığı. 3. kez Altın Küre'ye aday olan Stallone'nin rakipleri arasında Steven Spielberg'in Casuslar Köprüsü'ne bu seneki tek Altın Küre adaylığını getiren Mark Rylance ve Idris Elba var. Mark Rylance ve Idris Elba'nın bu sene Altın Küre'ye birer film ve dizi ile ikişer adaylıkla ağırlıklarını koyduklarını da yeri gelmişken not düşelim.İki dalda aday gösterilen bir diğer oyuncu da Alicia Vikander. İsveçli aktris 2015'i en verimli geçiren isimlerden. Ex Machina ve The Danish Girl / Danimarkalı Kız filmlerindeki rolleriyle En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu adayı Vikander. 

JOHNNY DEPP NEREDE?

Altın Küre adayları açıklandığında eksikliği hissedilen ve adaylıklar hakkında kaleme alınan neredeyse her metinde adları bir şekilde geçen isimlerin başındaysa Johnny Depp geliyor. Black Mass / Kara Düzen'deki rolüyle aday olmamasına şaşıranların sayısı hiç de az değil. Yine tam bir ödül avcısı film Spotlight'ın 3 dalda aday olmasına rağmen oyuncularından hiçbirinin ki aralarında ödül komitelerinin sevdiği isimler Mark Ruffalo ve Michael Keaton da var, aday olmaması da sürprizler arasında. Televizyon dizilerinde Emmy Ödülleri'nden farklı, yeniliklere açık ve geniş bir çerçevede hareket ediyor Altın Küre için oy veren yabancı basın mensupları. Amerika'da ulusal yayındaki kanallar ve sadece internet üzerinden yayın yapan Netflix, Hulu gibi platformlar kıyasıya yarışıyor. Adaylık sayısıyla dikkat çeken dizilerin başında Fargo ve Mr. Robot geliyor. İkisi de üçer adaylıkla gecede hazır bulunacak. 

LADY GAGA DA ADAY

Dizi kategorilerinin sürprizi pek 'fenomen' seviyesinde takip edilmeyen ama kemik bir kitle oluşturan romantik tarihi drama Outlander. Final sezonuyla mükemmele yakın bir seriye nokta koyan Mad Men sadece Don Draper karakteri ile unutulmaz bir simayı hafızalara kazıyan Jon Hamm ile aday. Yeni sezonu merakla beklenen Game Of Thrones ise sadece En İyi Dizi kategorisinde aday. İnternet üzerinden dizi takip edenlerin bu seneki favori öve öve bitirememe dizisi Narcos da iki dalda aday Altın Küre'ye. TV kategorilerindeki bir sürpriz de Lady Gaga'nın American Horros Story: Hotel'deki varlığıyla en iyi kadın oyuncu adaylığı. Bakalım törene ne giyerek teşrif edecek? Sinema ve televizyon alanında drama, komedi veya müzikal, mini dizi ya da televizyon filmi 25 dalda ödül dağıtılacak gecede, bildiğimiz 
anlamıyla Hollywood'un oluşmasındaki temel taşlardan biri olarak görülen Cecil B. DeMille adına verilen Yaşam Boyu Başarı payesi de Denzel Washington'a takdim edilecek. 

BİZİM MUSTANG

Noktayı bizi gayet yakından ilgilendiren bir adaylıkla koyalım. Ankara doğumlu, Fransa ikametli yönetmen Deniz Gamze Ergüven'in 5 kız kardeşi büyüme öyküsünü anlattığı Mustang, Yabancı Dilde En İyi Film adaylarından biri. Cannes'dan da ödülle ayrılan film için Türkiye'nin Oscar adayı olmalıydı -olmamalıydı tartışması kadar iyi film- kötü film tartışması da epeyce yapıldı. Türkçe çekilen filmin Fransa adına Altın Küre'yi alması kuvvetle muhtemel, hatta buradan Oscar'a yürümesi de.

 

Türkiye'de ilk dünyada üçüncü... Dev projede geri sayım başladı
Türkiye'de ilk dünyada üçüncü... Dev projede geri sayım başladı

Türkiye'de ilk dünyada üçüncü... Dev projede geri sayım başladı

Rota oluşturuldu! Gözler Abdülhamid Han'dan gelecek güzel haberlerde...
Rota oluşturuldu! Gözler Abdülhamid Han'dan gelecek güzel haberlerde...

Rota oluşturuldu! Gözler Abdülhamid Han'dan gelecek güzel haberlerde...

Karma sürü teknolojisi kanıtlandı! İHA'lar yer araçları ile entegre olacak
Karma sürü teknolojisi kanıtlandı! İHA'lar yer araçları ile entegre olacak

Karma sürü teknolojisi kanıtlandı! İHA'lar yer araçları ile entegre olacak