• $7,6476
  • €8,9891
  • 470.902
  • 1094.73
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
11 Ağustos 2013 Pazar 05:04 | Son Güncelleme:

Hem romantik hem de organik bir tatil mümkün

Hem romantik hem de organik bir tatil mümkün

Olive Farm Konukevi, Datça’ya beş kilometre mesafede, verimli topraklar üzerinde kurulu bir çiftlik. Bu çiftliği ABD’li bir işadamından 2005’te Yavuz Mermerci satın almış. Şu anda hem üretim yapılıyor hem de içinde küçük bir misafirhanesi var.

PINAR HİÇDURMAZ
pinar.hicdurmaz@aksam.com.tr

Olive Farm, Dallas gibi büyük çiftliklerin konu alındığı filmleri anımsatıyor. Büyük bir arazi içinde, küçük taştan bir misafirhane. Bu misafirhane, içinde soylu bir ailenin yaşadığı ve kabarık elbiseleriyle dolaşan hizmetlilerin bulunduğu yıllardan çıkagelmiş gibi... Çiftliğin bulunduğu arazi üzerinde, zeytin, portakal, turunç ağaçları arasında konforu ve doğallığı iç içe geçmiş bir biçimde yaşıyorsunuz. Deniz kıyısı bir yer değil ama bu özellikleri sayesinde oldukça çekici. Üstelik yakınında Nirva adında çok güzel bir plaj da var. Olive Farm’da her sabah, çiftliğin yüzlerce çeşit bitkisinin büyüleyici kokusuyla uyanıp kahvaltı yapabilirsiniz. 

GİZLİ KALMIŞ BİR ŞATO

Olive Farm, 1995’te ABD’li Richard Rosenberg tarafından Datça’da 350 bin metrekare arazi üzerine kuruldu. Kuruluş amacı ABD’ye kaliteli zeytinyağı gönderebilmekti. 2005’te Rosenberg, yaşlılığı sebebiyle ülkesine dönmeye karar verdi ve çiftliği Yavuz Mermerci satın aldı. Mermerci, burayı aldıktan sonra üretim çiftliği havasını bozmayarak daha büyük bir işletme haline getirdi. İşletme, organik ürünler konusundaki iddiasını aldığı sertifikayla da resmileştirmiş oldu. 
Arazi biraz daha genişledi. Yaklaşık 400 dönümlük bir sınıra ulaştı. Bunun 250 dönümü zeytinlik, diğer kısımlarında da meyve ağaçları yer alıyor. Avokadodan portakala kadar 3 bine yakın meyve ağacı, çiftliğin hem görsel zenginliğini hem de ürün çeşidinin de artmasını sağlıyor. Çiftliğin en güzel özelliklerinden biri de içinde yer alan misafirhanesi. Mermerci, misafirhane sözcüğünün özellikle altını çiziyor. Buraya ‘butik otel’ demekten de kaçınıyor. 5 oda 5 adet de süit var. Datçalı bir aile, misafirhaneyle ilgileniyor. Bu aile ne hazırlıyorsa misafirler de onu yiyor. Yani bir mönü seçimi yok. Kalabalık bir ailenin mutfağında olduğu gibi, akşam çayı için yapılmış bir kek ya da bahçedeki limonlardan yapılmış bir sürahi limonata duruyor masada… Acıktığınız zaman mutfağa girip atıştırabilir ya da reçel yapımına yardımcı olabilirsiniz. 
Tabii sadece organik gıda ürünleri değil, zamanla büyüyen çiftlikte organik kozmetik ürünlerini de üretiliyor. Yine çiftliğin içinde yetişen zeytin ve meyve ağaçlarından yapılan bu bitkisel ürünler de doğallığı bozulmadan müşterisiyle buluşuyor. Marka ambalajlar konsunda da aynı hassasiyeti gösteriyor. 

NE KADAR HASAT, O KADAR ÜRÜN

Olive Farm’ın içinde bir de mağaza var. Burada çiftlikte üretilen bütün ürünleri bulmanız mümkün. Mağazadan çıktığınızda fabrika kısmına geçip elinizdeki ürünlerin nasıl bir üretimden geçtiğini görebilirsiniz. Markanın en önemli stratejilerinden biri de sadece kendi olanaklarıyla sınırlı bir üretim prensibini benimsemeleri. O yıl ne kadar ürün hasat ediliyorsa, o kadar üretim yapılıyor. Bu yüzden marka daha çok iç pazarda varlığını sürdürmeyi planlıyor. Ancak turitlerder gelen yoğun istek üzerine Mermerci, Belçika’nın Brüj kentinde bir mağaza açacak. Datça’da üretim yerinde bulunan mağaza dışında İstanbul’da Bahçeşehir Akbatı Alışveriş Merkezi’inde ve Kuruçeşme’de de bir mağazası var. 

<p>Editör:</p><p><a href='#0'>ayse.tunali@turkmedya.com.tr</a></p><p><a href='#0' >tuna.tunca

Bir Dakikada Spor

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Adana'da DEAŞ operasyonunda 5 kişi yakalandı

Barış Murat Yağcı ve Yasin birbirine girdi! Survivor yarışmacıları tarafını seçti