• $28,9589
  • €31,517
  • 1939.46
  • 8026.27
26 Ekim 2014 Pazar 02:00 | Son Güncelleme:

‘Fotoistanbul’ sanatı ayağınıza getiriyor

‘Fotoistanbul’ sanatı ayağınıza getiriyor

İstanbul’un artık uluslararası bir fotoğraf festivali var. Bu yıl ilki düzenlenen ve 18 Kasım’a kadar sürecek olan ‘Fotoistanbul’ hem dünyadan hem de Türkiye’nin dört bir yanından fotoğraf sanatçılarını bir araya getiriyor. Mekân olarak da kapalı salonlar yerine meydanları tercih eden festival, sanatı halkın ayağına getirerek de farklılığını ortaya koyuyor.

ARZU AKYOL
arzu.akyol@aksam.com.tr

İstanbul’un ilk uluslararası fotoğraf festivali  ‘Fotoistanbul’un danışmanlığını yürüten Rıza Erdeğirmenci ile buluşmak üzere Beşiktaş Barbaros Meydanı’ndaki sergi alanına gidiyorum. Rıza Bey’i beklerken de sergiyi dolaşıyorum. Dünyanın ve Türkiye’nin en başarılı fotoğrafçılarının eserleri sergileniyor meydanda. Serginin misafirleri sadece fotoğrafa ilgisi olan amatör ve profesyoneller ya da fotoğraf meraklıları da değil üstelik. Meydana yolu düşen her kesimden insan var sergi alanında. Meraklı gözlerle inceliyorlar fotoğrafları. Sanatı, aracı kullanmadan meydanlarda halkla buluşturma fikri, bu havayı soluyunca daha bir hoşuma gidiyor. Bazen bir tek fotoğraf binlerce kelimenin yerini alır. Göz ve yürek aynı hizaya gelir, parmaklar kalpten akan acı ya da sevinçle basar deklanşöre. Gök kubbe altında söylenmiş hiçbir söz o fotoğraf kadar etkili olamaz. Sergiyi gezenlerin gözlerinde de bu etkiyi okumak mümkün. Bu duygularla Rıza Bey’le sohbete başlıyoruz. Festivalin mimarlarından Rıza Erdeğirmenci  Galatasaray Lisesi mezunu, Fransa’da ekonomi lisansı ve doktorası yapmış. Türkiye’de pek çok kurumda üst düzey yönetici olarak çalışmış. Son 3 yıldır yoğun çalışma temposunu yönetim kurulu üyeliğine indirgeyerek azaltmış ve “Gerçek sevdam” dediği fotoğrafa daha fazla zaman ayırmaya başlamış. 3 kişisel sergisi, 2 fotoğraf kitabı var. 

DÜNYADAN VE TÜRKİYE’DEN 53 SERGİ

İstanbul’a uluslararası bir fotoğraf festivali kazandırma sevdasıyla Beşiktaş Belediyesi’nin desteğiyle altı kişilik ekiple çıkmışlar yola. Ekipte; festivalin sanat yönetmeni Gültekin Çizgen, küratörleri Attila Durak, Hüseyin Yılmaz ve Jason Eskenazi, koordinatörü Utku Kaynar ve danışmanı Rıza Erdeğirmenci var.  İstanbul’a uluslararası bir festival kazandırmayı hedefleyen festivalin en önemli özelliklerinden biri de sadece eserleri değil sanatçıları da misafir etmesi. Bu sayede fotoğraf meraklıları dünyanın en önemli fotoğraf sanatçılarıyla bir araya gelebiliyor, atölyelerine katılabiliyor, portfolyalarının değerlendirmesini alabiliyor. Ve bütün bunların hepsi ücretsiz. “Festivalde hem dünyadan hem de Türkiye’nin her yerinden sanatçılarımız var. Fotoistanbul; dünyanın en önemli fotoğrafçılarından William Klein, Chris Anderson, Jun Abe, Columbia Üniversitesi Fotoğraf Bölümü Başkanı Tom Roma’nın da aralarında olduğu, 17 ülkeden 28 yabancı sanatçıyı İstanbul’da ağırlıyor. Türkiye’den ise, aralarında Ozan Sağdıç, Murat Germen, Yusuf Darıyerli, Gökşin Varan, Kerem Yücel gibi isimlerin bulunduğu 25 fotoğraf sanatçısı yer alıyor. 53 sergi, 70 seminer ve panel, 6 ustayla sohbet, 5 gösteri gecesi, 80 fotoğraf gösterisi, 100’ü aşkın portfolyo değerlendirmesi, 8 atölye, kitap imza günleri ve yuvarlak masa tartışmaları ile fotoğrafı Beşiktaş’la ve tüm İstanbullularla buluşturmayı hedefliyor.”

‘ŞEHİRLER VE HİKÂYELER’

‘Şehirler ve Hikâyeler’ teması çerçevesinde düzenlenen festival aynı zamanda şehirlerin ve insanların hikâyelerini anlatırken, kentin ve kentlinin sorunlarına da dikkat çekmeyi hedefliyor. 
“Küreselleşmenin direk etkisi altında olan büyük şehirler bundan çok büyük yaralar alıyorlar. Özellikle kent insanı üzerindeki stres ve çevre üzerindeki tahribatlar endişe verici. Küreselleşme yıkıp geçiyor. Farklılıklara imkân tanımıyor. Kültürel ve tarihi bütün bağlarını yitiren topluluklarda ve toplumumuzda travmatik, tepkisel etkiler ortaya çıkmaya başlıyor. Biz bu festivalle bütün bunlar hakkında da bir farkındalık doğsun istedik. Festivalde fotoğrafın önemli meseleler hakkındaki farkındalık yaratıcı ve dönüştürücü gücünü de hatırladık ve hatırlattık. Bu sene konu ‘Şehirler ve Hikâyeler’… Şehirlerde yaşanan sıkıntıları her boyutuyla sergiliyoruz ve insanları düşünmeye itiyoruz. Bu da fotoğrafın gücünü gösteriyor.”

SERGİ ALANI SALONLAR DEĞİL MEYDANLAR
Festival, eserlerin sergilendiği mekânlar açısından da bir ilke imza atıyor ve kapalı mekânlar yerine halka açık meydanları tercih ediyor. Bu yıl sadece Beşiktaş’ta 4 ayrı mekânda. Bu mekânlarBarbaros Bulvarı, Demokrasi Parkı, Ortaköy Yetimhanesi ve Akaretler’deki festival ofisi. Ortaköy Palanga Caddesi’ndeki yıkık eski yetimhaneyi festival için onarıp sanatsal bir mekân yaratmışlar. Burada özellikle genç sanatçıların eserleri sergileniyor. Akaterler’deki festival ofisinde de koleksiyonerlerin tahsis ettiği eski fotoğraflar arzu edenlerin seyrine sunulmuş. Kapalı mekan sevenler için de Bahçeşehir Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitesi salonlarında sergiler var. “Sanatın kapalı mekânlardan çıkmasını ve açık mekânlarda halkın direk kullanımında olmasını hedefledik. Festivalin halka açık alanlarda olması çok önemli ve festivalin en önemli özelliği bence de.  Fotoğrafa ilgisi olmayan insanlar, gelenler geçenler bile geziyor sergiyi. Bu bir ilk… Direk katılıyor halk. Memnun olmayıp fotoğrafları çizenler, altına yazısını yazanlar, tepkisini koyanlar var. İnteraktif bir sergi. Böyle şeyler olduğu zaman arkadaşlar “Polis çağıralım, belediye görevlilerini çağıralım” diyorlar. Ben de, ‘Hayır, bu halka açık bir sergi. Bırakın insanlar tepkilerini göstersinler’ Biz de bu tepkiler, eleştiriler ışığında daha iyisini yapalım’ diyorum.  Sordukları her soruya her eleştiriye cevap vermeye çalışıyoruz.”

NEW YORK TİMES’TA BİLE HABER OLDUK

Fotoistanbul geleneksel hale gelecek. "Bu işe Beşiktaş Belediyesi ile başladık. Amacımız fotoğraf sanatının yayılması, sevilmesi ve ufkunun açılması olduğu için elbette ki başka belediyeler de isterse İstanbul’un başka semtlerine de gideriz ama şu andaki hedefimiz bu organizasyonun devamını, sürdürülebilirliğini sağlamak. Çok güzel tepkiler alıyoruz. New York Times’ta bile haber olduk. Büyük üniversitelerin fotoğraf bölümleri şimdiden iletişime geçtiler bizimle. “Seneye yapacağınız etkinlikte biz de üniversite olarak bir stand açmak isteriz” diyorlar. Çok hoş tepkiler alıyoruz. Çok umutluyuz. Önümüzdeki yıl daha da güzel yapacağız.”

Gümrük Birliği'ne dikkat çekti: Kabul edilirse, daha olumlu günleri göreceğiz
Gümrük Birliği'ne dikkat çekti: Kabul edilirse, daha olumlu günleri göreceğiz

Gümrük Birliği'ne dikkat çekti: Kabul edilirse, daha olumlu günleri göreceğiz

Netanyahu hükümetinde kriz... Savunma Bakanı ortak basın toplantısına çıkmadı
Netanyahu hükümetinde kriz... Savunma Bakanı ortak basın toplantısına çıkmadı

Netanyahu hükümetinde kriz... Savunma Bakanı ortak basın toplantısına çıkmadı

İşgalci İsrail ordusundan flaş 7 Ekim açıklaması... Hamas, Gazze Tümeni Komutanı'nı öldürdü
İşgalci İsrail ordusundan flaş 7 Ekim açıklaması...  Hamas, Gazze Tümeni Komutanı'nı öldürdü

İşgalci İsrail ordusundan flaş 7 Ekim açıklaması... Hamas, Gazze Tümeni Komutanı'nı öldürdü