• $ 5,494
  • € 6,1476
  • 262.705
  • 100.456
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Esaslı bir devam romanı geliyor!

‘Kitap eki’ yöneticisi, yazar Derviş Şentekin’in yeni romanı; 35 tiyatro duayeninin röportajlarından oluşan Oğuzhan Toracı’nın kitabı, Selim İleri’nin şu an ne okuduğu ve daha fazlası…

SAYIM ÇINAR
sayimc@superonline.com

Edebiyat dünyasından yeni kitap haberleri almaya devam ediyorum.  Derviş Şentekin’i yıllardır tanırım. Geri planda kalmayı çok seven, sessiz bir yapısı vardır. İlk romanı ‘Beş Parasızdım ve Kadın Çok Güzeldi’ hem çok ilgi görmüş hem de çok satmıştı. Derviş, ‘esaslı’ bir roman daha yazıyor. Yazarın kitabı, nisanda yayımlanacak. İlk romanı olan ‘Beş Parasızdım ve Kadın Çok Güzeldi’nin devamı. Derviş yeni kitabı için bakın, ne söyledi: “İlk kitap gibi uzun isimli bir roman olacak. Adı şimdilik aklıma daha uzun bir şey gelmezse, ‘Beş Parasızdım ve Katilimi Arıyordum’ olacak gibi.”
“İlk kitaptaki kahramanım, varlığını hissettiren ama kendisiyle tanışma şerefine eremediğimiz Oğuz Sipahi’yle birlikte ‘bir zamanlar Türkiye’nin en azılı katili’ olarak tanıdığımız Bekir Tunç’un peşine düşüyor. İkinci kitap, ilk kitaba göre daha sert olacak, içinde siyasi öğeler yer alacak. Siyasi polisiyeyi seviyorum, o nedenle siyasi doz daha da artacak.” 

DUAYENLER BU KİTAPTA

Oğuzhan Toracı, 35 yıl ve daha uzun süredir kariyeri olan, 35 ünlü ve usta tiyatro sanatçısıyla gerçekleştirdiği söyleşileri ‘35’ isimli bir kitapta bir araya getirmiş. Belgesel tadındaki bu projede; rahmetli Macide Tanır, Gazanfer Özcan, Tekin Akmansoy, Metin Serezli de yer alıyor. Yıldız Kenter’den Haldun Dormen’e, Ayten Gökçer’den Zeki Alasya’ya, Ali Poyrazoğlu’ndan Gülriz Sururi’ye kadar tüm tiyatro duayenleri de bu kitapta. Sanatın vazgeçilmez bir bağımlılık olduğunu dile getiren Oğuzhan Toracı, bu düşüncesinden yola çıkarak, ironik bir biçimde söyleşilere “Bu illete nasıl bulaştınız?” sorusuyla başlamış…
Sanatçılar kariyer maceralarının yanı sıra, aile ilişkilerini, siyasi düşüncelerini ve toplumun gidişatını da yorumlamışlar. Ayrıca her sanatçının özel olarak çizilmiş karikatürleri de kitapta yer alıyor. Kitabın önsözünü de yazarın manevi annesi ünlü gazeteci-yazar Şenay Düdek’ten gelmiş. Bakalım bu kitap ne zaman ve hangi yayınevinden çıkacak?

LEZZETLE YOLCULUK

Açıldığı günden itibaren adından sıkça söz ettiren, İstanbul’un sıra dışı restoranı ‘Mimolett’in kitabı çıktı. Restoranın sahibi ve şefi Murat Bozok, Mimolett’te en beğenilen reçeteleri derlediği kitabında aynı zamanda kuruluş öyküsüne, tedarikçilerine ve gastronomiyle ilgili görüşlerini de yer verdi. ‘Mimolett’ hem yeme-içme işine gönül vermiş kişiler hem de bir restoranın arka planını merak edenler için oldukça ilginç bir başucu kitabı niteliğinde. Mimolett’in mönüsünden seçilen 60’ın üstündeki reçete, evde yemek yapmayı sevenler için de ideal bir yol gösterici. Remzi Kitabevi’nden çıkan ‘Mimolett’, görsel zenginliği ve içeriği ile gastronomiye hayatında önemli bir yere koyanlar için kütüphanelerinin vazgeçilmez bir kaynağı olarak raflarda yerini alacak...

DAYIOĞLU ÖĞRENCİLERİYLE

Çocuk ve Gençlik edebiyatının öncü isimlerinden Gülten Dayıoğlu, 30 yıl önce mezun ettiği öğrencileriyle bir araya gelmiş; öğrencileri, Öğretmen Gülten Dayıoğlu’nu anlatmışlar, hatıralar canlanmış.

SELİM İLERİ NE OKUYOR?

Hakiki bir İstanbul romantiği, duyarlı, güzel insan Selim İleri, Kemal Tahir’in tefrika romanlarını okuyor. Edebiyatımızın kilometre taşlarından biri olan Kemal Tahir’in 40. ölüm yıldönümünde İthaki Yayınları, Karikatür, Son Saat, Vatan gibi süreli yayınlarda tefrika edilmiş romanlarını 2 cilt halinde bir araya getirdi. ‘Biz Böyle Adamlar Değildik’ adıyla yayınlanan ilk ciltte, yazarın ‘Yedek Sevgili’, ‘Sevmek Hakkı’, ‘Camı Kıran Çocuk’, ‘Sevenlerin Zaferi’, ‘Zoraki Nişanlı’, ‘Bir Nedim Divanı’nın Esrarı’ romanları yer alıyor.

ZEYNEP CEMALİ EDEBİYAT GÜNÜ 2013

Günışığı Kitaplığı tarafından bu yıl üçüncü kez düzenlenen çocuk ve gençlik edebiyatı ve yayıncılık konferansı Zeynep Cemali Edebiyat Günü, 28 Eylül’de, Kadir Has Üniversitesi’nde 261 kişinin katılımıyla gerçekleşti. Yayıncılık ve edebiyat dünyasının önemli isimlerinin buluştuğu konferansa Levent Erden’in konuşması damgasını vurdu.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>Kaya, ailesiyle 12 yaşındayken gittiği İstanbul´dan 2 yıl önce dönerek Tatvan´ın Yediveren köyüne

17 Yıl Sonra Döndüğü Köyünde Süt Tesisi Kurdu

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Dev balina sahile vurdu: Vinç taşıyamadı

Yılın en büyük indirimi açıklandı: Otomobil markaları ağustos ayına iddialı kampanyalar hazırladı