• $ 5,7704
  • € 6,3991
  • 277.213
  • 95394.2
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Enis Batur’dan Berlin kitabı

Geçenlerde çok sevdiğim dostum Öner Ciravoğlu’yla buluştum. Her buluştuğumuzda mutlaka edebiyat magazini de yaparız. Konu Enis Batur’a gelince, çok heyecanlandım. Berlin, beni hep kalbimden vurmuş şehirdir. Berlin denilince aklıma Kati Hirşel, pardon Esmahan Aykol yani ‘polisiye roman yazan kraliçe’ gelir; Kreuzberg’in kafelerini ve sushi’cilerini unutamam.

SAYIM ÇINAR / sayimc@superonline.com

Enis Batur’un Ekim 2013’ün ilk haftasında çıkacak kitabı ‘Siyah Sert Berlin’, üçlemenin ikincisi. İlki ‘Paris, ecekent’ daha önce Remzi Kitabevi’nden yayımlanmış ve hemen üçüncü baskıya geçmişti. 
‘Siyah Sert Berlin’, Enis Batur’un Seyahatname’sinin yeni kitabı. Üç şehir (Berlin-Paris-İstanbul), üç yazar (Benjamin-Baudelaire-Tanpınar), üç zaman (dün-bugün-yarın) arasından üçgenler kurarak ilerleyen yazar; fotoğraflar, sanat yapıtları ve belgeler eşliğinde gezi edebiyatına ve şehir kültürüne farklı bir perspektiften bakıyor. 
Enis Batur kitap için şunları söylüyor: “Berlin kitabımı bir ayda yazdım, yayına hazırlık aşaması yaklaşık bir buçuk yıllık bir süreye yayıldı. Kitap, siz onu henüz yazmaya başlamadığınız
bir zaman dilimi içinde çoktan başlamış, siz onu yazmayı bitirdiğinizde bitmemiştir. Okur önüne çıktığında, kendisini kuşatan bütün vakitleri soğuran bir nesnedir.
Yazmaya girişmeden önceki iç hazırlıklara ilişkin kimi ipuçları yer alıyor kitabın ilk bölümlerinde. Bitirirken, yazarı olarak benim açımdan önem taşıyan iki noktaya dikkat çekme gereksinmesi duydum: ‘Açılım sever okurlar’ tanıdım; kitabın çemberinden taşmayı, iz sürmeyi yaşamlarının bir parçası kılanlar onlar.”

KİTAP DÜNYASINDA NELER OLUYOR?

Geçenlerde hızımı alamadım, peş peşe iki yeni mekâna gittim. İyi yemekle birlikte iyi kitap olunca Norveç’e bile giderim. Mini Kitchen by Hecha, 2013 Mayıs ayı itibariyle İstanbul’da, Feneryolu’nda hizmet vermeye başlamış. Şirin, bahçeli bir yer. Çok yakında burada yemek dersleri de olacakmış. Bu mekânda, Nilgün Gömüç’ü görünce çok şaşırdım. Eskiden, ‘Grikedi Yayınları’ adında bir yayınevi vardı. Nilgün Hanım da bu yayınevinin ortaklarından biriydi. Çok iyi kitaplar yayımladılar fakat çok adetli bastıkları bazı kitaplar yayınevini tüketmişti. Yayınevinin diğer otaklarından Puna Pamir’i en son Bodrum’da görmüştüm. ‘Grikedi Yayınları’nın çöküşünü, Nilgün ve Puna’ya mâl etmemeli… Bu yayınevinin çöküşü, yayın dünyasını yeteri kadar iyi bilememekten kaynaklanıyordu.
İkinci mekanaysa, PR dünyasından dostum Esra Zarakol’la gittik. The Grand Tarabya’nın hemen verandasında açılan Boğaz’ın en yeni kafesi R.E.A.D’i çok beğendim. Esra’yla marinaya karşı kahve yudumlarken, yerli ve yabancı yayınevlerinin özel seçkilerinden kitaplara göz gezdirdik. R.E.A.D.’in açılımı “Recharge, Eat and Drink”; Tarabya Koyu’na yepyeni bir soluk getiren çok özel bir kafe. R.E.A.D.’in en önemli özelliği, konsepti. Bir okuma odası rahatlığında dizayn edilen R.E.A.D., dünyanın önemli yayınevlerinin çok özel kitaplarından oluşan bir kütüphaneyi misafirlerinin hizmetine sunuyor. Dilerseniz R.E.A.D.’deki kitapları kahvenizi yudumlarken inceleyebilir, dilerseniz 200’ün üzerindeki kitaptan dilediklerinizi satın alabilirsiniz. Haberiniz olsun.

 

NE OKUYOR?

İzzet Çapa, bu yılın en çok satan romanlarından biri olan ‘Cehennem’i okuyor. Sanat eserlerini, şifreleri ve sembolleri büyük bir titizlikle araştırarak, Da Vinci Şifresi, Melekler Ve Şeytanlar, Dijital Kale, İhanet Noktası ve Kayıp Sembol gibi tüm dünyada fırtınalar koparan eserleri yaratan Dan Brown, bu yeni romanında okurlarını karanlık ve gizemli bir dünyaya sürüklüyor. Harvard Simgebilim Profesörü Robert Langdon kendini İtalya’nın merkezinde bambaşka bir dünyanın içinde bulur… Tarihin en kalıcı ve gizemli başyapıtlarından biri olan Dante’nin Cehennem’ine yuvarlandığını hisseder. Ayrıca pek çok habere konu olsa da yine de hatırlatalım, gizemli ve heyecanlı olayların 150 sayfalık son bölümü İstanbul’da geçiyor ve düğüm Ayasofya’da çözülüyor.

DİKKAT ÇEKENLER

Tek Kanatlı Bir Kuş/Yaşar Kemal/Yapı Kredi Yayınları
Tatavla Tarihi - Ta Tatavla ke i İstoria tus/İstos Yayınları
Haziran/Mirace İrem/Cinius Yayınları 
Çıplak ve Yalnız/Hamdi Koç/Doğan Kitap 
Gördüklerim, Yaşadıklarım/Jak V. Kamhi/Remzi Kitabevi

 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>İran haber ajansı Press TV’de yer alan habere göre, Ruhani, sabah saatlerinde gerçekleşen İran ya

Ruhani: İran Yapımı Bavar 373, S-300´den Daha Güçlü

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Satranç oynamanın özel taktikleri!

'Göbeklitepe Yılı' etkisi... Ziyaretçi rekoru kırdı!